Başbuğ'dan Fırat Kalkanı ve Kürdistan açıklaması

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ "Türkiye'de siyasi çözüm olmadan Şiddet ortamının yok olmayacağını söyledi". Güney'de kurulacak olası bir Kürdistan için...

Başbuğ'dan Fırat Kalkanı ve Kürdistan açıklaması

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ "Türkiye'de siyasi çözüm olmadan Şiddet ortamının yok olmayacağını söyledi". Güney'de kurulacak olası bir Kürdistan için...

04 Eylül 2016 Pazar 10:29
Başbuğ'dan Fırat Kalkanı ve Kürdistan açıklaması

AmedToday - Türkiye'de çatışmalı süreç  ve güncel olaylar  hakkında Hürriyet’ten Çınar Oskay’a konuşan İlker Başbuğ’un açıklamalarından önemli bölümler şöyle:

Türkiye'nin Cerablus'ta başlattığı Fırat Kalkanı operasyonu "Gerekli hatta geç kalmış bir operasyondu" diyen başbuğ, Suriye dört parçaya bölünmüş durumda. Esad’ın hâkim olduğu bölge, IŞİD bölgesi, Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Demokratik Güçleri bölgesi ki ana unsur PYD... PYD’yi kim komuta ediyor? Bahoz Erdal gözüküyor. Birkaç yıl evvel PKK’nin silahlı gücü HPG’yi komuta eden kişiydi. Kimse kafasını kuma gömmesin... Ama ABD için ilk hedef IŞİD, sonra El Nusra"  dedi.

PYD’nin 40 bin civarında gücü olduğunu belirten Başbuğ, Amerikan hava desteğiyle PYD'nin iki milyon kişiyi kontrol ettiğini ileri sürdü. Amerika'nın laik bir devlet yönetimini ve İslam’ı kullanan terör örgütlerinin temizlenmesini istediğini belirten Başbuğ, "Rusya da “Birinci hedefim IŞİD” diyor. En yakın müttefiki Esad. Limanı, hava üssü gibi Akdeniz’deki kazanımlarını korumak istiyor. Bir de Çeçen tehdidi var. Ciddi sayıda Çeçen militanını orada etkisiz hale getirmeyi hedefliyor. Rusya ile Amerika genel hatlarda beraber hareket ediyor aslında, çatışma ihtimali görmüyorum." dedi.

Türkiye eski Genel Kurmay başkanı, Türkiye'nin sınır güvenliğinin artık bulunmadığına dikkat çekerek "Kilis, Karkamış bombalanıyor. Sınır güvenliğimiz şu anda yok. Mülteci sorunu ve Kürt koridoru sorunu var. 17 Ağustos 2013’te Abdullah Öcalan “Suriye’de bizimkiler başaktör olacak. Özerk bölgeler kurmalıyız” dedi. 3-4 ay sonra Cezire, sonra Afrin’de özerk bölge ilan edildi. Buna ses çıkarmadık. Kırılma noktası YPG’nin Kobani’yi IŞİD’den geri alması oldu. PYD “İlk defa kontrolümüzde bir toprak olacak” diye düşündü. Irak’ı kendi toprağı olarak görmüyorlar çünkü orada Barzani’yle sürtüşme var. Ama Suriye’nin kuzeyi doğrudan PKK’nin kontrolünde." dedi.

Güney Kürdistan'da olası bir bağımsız Kürt devletinin adımlarının atıldığını söyleyen İlker Başbuğ, bunu ciddi bir güvenlik sorunu olarak gördüğünü belirtti. Başbuş, Suriye’de siyasal çözüm netleşmeden Türkiye’deki şiddet olaylarının bitmesinin de zor olacağını ifade etti. 

Başbuğ, Türkiye'nin güneyindeki güvenliğinin tam sağlamak istiyorsa Mare, Menbic ve EL Bab'ı kontrol etmek zorunda olduğunu, Amerika'nın YPG'ye Fırat'ın doğusunda kalma baskısıyla olası bir çatışmayı engelleyebileceğine dikkat çekti. Türkiye Cumhurbaşkanının “Bölgedeki teröristi temizlemeden çıkmayacağız” dediğini hatırlatan Bağbuğ, Terörist kavramı içinde YPG'nin de olduğunu iddia etti.

Suriye rejimiyle normal ilişkilere geçmesi gerektiğini, PYD'nin demografik olarak hak iddia edebilecek pozisyonda olmadığını söyleyen İlker Başbuğ, şunları kaydetti: “Cezire ve Kobani’nin yüzde 50’si Kürt. Hatay’a bitişik olan Afrin ağırlıklı Kürt ama Cerablus, Menbiç, Elbab alınırsa nüfus oranı yüzde 30’lara düşer. PYD demografik olarak hak iddia edebilecek pozisyonda değil ama Şam’da ve Halep’te bir milyon Kürt var. Onları getirip değiştirebilirler.”

loading...
loading...
Son Güncelleme: 04.09.2016 10:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol