ABD'den Erdoğan'ın sözlerine yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Amerikan CBS televizyon kanalındaki sözlerine yanıt verdi.

ABD'den Erdoğan'ın sözlerine yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Amerikan CBS televizyon kanalındaki sözlerine yanıt verdi.

22 Kasım 2016 Salı 06:53
ABD'den Erdoğan'ın sözlerine yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CBS kanalına verdiği röportajdaki sözleri ile ilgili sorulara verdiği yanıtta, ‘Türk medyasının çoğu üyesi, darbe girişiminin arkasında ABD'nin olduğuna yönelik düşünceyi durdurmak için hiçbir şey yapmadı’ dedi.

Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin lideri olduğu öne sürülen Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesinin ABD Adalet Bakanlığı ile ilgili bir konu olduğunu belirten Kirby, buna ilişkin yorum yapmak istemediğini kaydetti.

Kirby, 15 Temmuz darbe girişiminin ardında ABD olduğuna ilişkin Türkiye’de oluşan genel kanıya neyin yol açtığı ile ilgili soruya verdiği yanıtta, ‘Türk medyasının çoğu üyesi, bu düşünceyi durdurmak için hiçbir şey yapmadı. Türk halkının aklından geçenleri ve bu düşünceye nasıl kapıldıklarını bilmiyorum. Bu komik bir durum, ABD'nin bununla bir ilişkisi yoktu’ ifadelerini kullandı.

Kirby, ABD’nin Türkiye’de seçimle ve demokratik yollarla işbaşına gelmiş hükümeti desteklediğini ve bunu sürdüreceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CBS kanalında yayınlanan ’60 Dakika’ adlı programda, Fethullah Gülen’in herhangi bir soruşturmaya uğramadan ABD'de yaşamını sürdürmesini eleştirerek ‘Darbe girişimi için ABD'yi suçlamayacağım ama halkım bu şekilde düşünecek. Neden hala bu adamı ülkenizde tutuyorsunuz? Onu orada tuttuğunuz sürece, hiç kusura bakmayın ama Türk milletinin ve halkının bakışı bu şekilde’ demişti. (DHA)

loading...
loading...
Son Güncelleme: 22.11.2016 06:53
Anahtar Kelimeler:
AbdErdoğanKirby
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol