Peşmerge, Siyaset bölünse de Biz bir ve bütünüz!

Peşmerge Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, "Peşmerge Güçleri bir ve bütün” dedi.

Peşmerge, Siyaset bölünse de Biz bir ve bütünüz!

Peşmerge Komutanı Cafer Şeyh Mustafa, "Peşmerge Güçleri bir ve bütün” dedi.

04 Eylül 2016 Pazar 10:52
 Peşmerge, Siyaset bölünse de Biz bir ve bütünüz!

AmedToday - Rûdaw’a konuşan Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) üyesi ve Peşmerge Bakanlığı 70 Birlikleri Sorumlusu Cafer Şeyh Mustafa'bıb, dün Süleymaniye’ye gelen Tahran heyetinin gelişinden haberdar olduğunu ancak, "hiçbir şekilde ne görüşmelerinden, ne de alınan kararlardan haberdar değilim” dediği belirtildi.

Haberde, Peşmerge Güçleri’yle yaptıkları toplantıya ilişkin Cafer Şeyh Mustafa şu ifadelerine yer veriliyor; “Kürdistan’da siyasi partiler arasında yaşanan ciddi sorunlar cepheleri etkilemiyor ve birler, bütünler. Peşmergeler, partilere aidiyetlere bakmaksızın, birlikte kazanımlar elde ederek, bölgemizin güvenliğini koruyacak kapasitede olduğu gösterdi.”

Cafer Şeyh Mustafa, “YNK arasında yaşanan uyuşmazlık, geçmişe dayanıyor. Eskiden beri peşmergeler uyuşmazlıkların bir parçası olmamıştır. Mam Celal (Talabani) 70 Birlikleri Komutanı iken, peşmergelerin tartışmaların bir parçası olmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyordu” dedi.

Peşmerge Güçleri’nin olup, bitenlerden haberdar olması için toplantı yaptıklarını ifade eden Peşmerge Komutanı, “Hepimiz peşmergelerin çatışmaların bir parçası olmaması konusunda hemfikir olduk” ifadelerini kullandı.

YNK'de Karar Merkezi’nin olması gerektiğinin altını çizen Cafer Şeyh Mustafa, “Bu merkez herkesin kendi başına karar vereceği bir merkez değil. Zor şartlardan geçiyoruz. Önemli bir partinin karar vermesi açısından önemli bir merkez olmalı” diye konuştu.

1 Eylül’de YNK Genel Sekreter yardımcıları Kosret Resul ile Berhem Salih’in başını çektiği ve aralarında Cefer Şeyh Mustafa’nın da bulunduğu bazı politbüro üyeleri, “Karar Merkezi” kurduklarını duyurmuştu. Yapılan açıklamada, “Parti içinde veya dışında Karar Merkezi’nin bilgisi ve onayı olmadan alınan kararlar, KYB'nin kararı sayılmaz” denilmişti.

Celal Talabani’nin eşi Hero İbrahim Ahmed öncülüğündeki diğer kanat ise, dün yaptıkları açıklamayla kendilerini “Politbüro Çoğunluğu” olarak nitelemiş ve “Karar Merkezi”ni tanımamışlardı.

 
loading...
loading...
Son Güncelleme: 04.09.2016 10:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol