PKK'den Kerkük'e gerilla takviyesi

Terör örgüt IŞİD’in Kerkük şehir merkezine düzenlediği saldırılar sonrasında, Peşmege Güçleri’ne takviye olarak PKK’nin Kerkük'e Gerilla kaydırıldığı bildirildi.

PKK'den Kerkük'e gerilla takviyesi

Terör örgüt IŞİD’in Kerkük şehir merkezine düzenlediği saldırılar sonrasında, Peşmege Güçleri’ne takviye olarak PKK’nin Kerkük'e Gerilla kaydırıldığı bildirildi.

22 Ekim 2016 Cumartesi 11:35
PKK'den Kerkük'e gerilla takviyesi

AmedToday- Terör örgütü IŞİD’in dün sabah Kerkük şehir merkezinde düzenlediği saldırılar ardından, Peşmege Güçleri’ne takviye olarak PKK’nin silahlı kanadı HPG’nin Dubuk'taki bazı güçlerinin de Kerkük'e kaydırıldığı aktarıldı.

Bashaber'in yayınladığı habere göre dün sabah saatlerinde Kerkük merkezinde saldırıya geçen Terörist IŞİD üyelerinin dar bir alana sıkıştırıldığı ve kısa süre içinde kentin IŞİD’den temizleneceği belirtilirken, PKK'nin silalıh kanadı HPG’nin de Kerkük’e takviye güç olarak Kerkük’e girdiği belirtiliyor.

Yaşanan saldırılara ilişkin Basnews’ten Karzan Sebah Hewramî’ye konuşan Peşmerge Güçleri Güney Kerkük Cephesi Komutanı Westa Resûl, Kerkük’e yönelik IŞİD saldırıları ardından çatışmaların sürdüğünü ancak kısa sürede kentte kontrolü sağlayacaklarını söyledi.

Kerkük halkının kentin IŞİD’den temizlenmesi için Peşmerge Güçleri’ne gönüllü olarak destek verdiğini kaydeden Westa Resûl, IŞİD’in bugünkü saldırı planından Kerkük’teki Sünni Arapların sorumlu olduğunu söyledi.

Öte yandan IŞİD'in Kerkük'e düzenlediği saldırılarda 4 İranlı askeri danışmanın öldüğü belirtiliyor.

‘İnisiyatif Kürd güçlerinde’

ANF’ye konuşan Kerkük Cephesi HPG Komutanlarından Cudi Şoreş ise, IŞİD saldırılarının Musul Operasyonu’nu boşa çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, Kerkük’teki saldırıları duydukları anda Karatepe köyü ve diğer yerlerden Peşmerge Güçleri’yle birlikte IŞİD’e karşı birlikte hareket ettiklerini söyledi.

Kerkük kalesi yakınlarında ve Dumis Mahallesinde IŞİD saldırılarına karşı Peşmerge ile birlikte hareket ettiklerini söyleyen Şoreş, “Mevcut durumda çatışmalar halen devam etse de diyebilirim ki inisiyatif tümüyle artık Kürd güçlerinin elindedir” dedi.

Ne olmuştu?

IŞİD, günün erken saatlerinde Kürdistan'ın en önemli kentlerinden Kerkük'te bir dizi eşzamanlı saldırı düzenledi. En az 19 kişi hayatını kaybederken, güvenlik güçleri ile bazı saldırganlar arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Yetkililer, IŞİD militanlarının kamu binaları ile inşaat çalışmalarının sürdüğü bir elektrik santraline saldırdığını açıkladı.

Altı polis memuru hayatını kaybederken, santraldeki saldırıda ise can kaybı en az 13 oldu. Ayrıca, 12 IŞİD’linin de saldırılarda öldüğü ve yer yer çatışmaların devam ettiği bildirildi.

Cuma namazı kılınmadı

Irak Enerji Bakanlığı, santraldeki saldırıda hayatını kaybedenlerin beşinin İranlı olduğunu açıkladı. İnşaatı devam eden elektrik santralinin yapımını İranlı bir şirket yürütüyor. IŞİD bağlantılı internet sitesi Amak, saldırıların örgüt tarafından gerçekleştirildiğini duyurdu.

Kerkük'te olağanüstü hal ilan edildi ve camilerin kapalı olmasından dolayı Cuma namazı da iptal edildi.

Vali: Eylemi uyuyan hücreler yaptı

Kerkük bölge Emniyet Müdürü Tuğgeneral Serhad Kadir, BBC'ye yaptığı açıklamada, intihar bombacıları ve silahlı militanlardan oluşan IŞİD mensubu bir grubun polis karakollarına ve bir siyasi partinin genel merkezine saldırdığını söyledi.

Kadir, "Polisin acil durum binasına ve Kerkük emniyet müdürlüğünün eski binasına saldıran IŞİD'liler tamamı öldürüldü ancak Dumez semtinde hala az sayıda IŞİD'li bulunuyor" dedi.

Kerkük Valisi Necmeddîn Kerîm de Peşmerge ve diğer terörle mücadele birimlerinin kentte kontrolü tamamıyla ele geçirdiğini ve saldırıların arkasında IŞİD'in uyuyan hücreleri olduğunu söyledi.

Kaynak BasHaber  / ANF

loading...
loading...
Son Güncelleme: 22.10.2016 12:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol