Salih Muslim: Türkiye de DAİŞ gibi kaybedecek

24’üncü Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Rojava’da, Ortadoğu’da Kürtlerin eliyle yeni bir tarih yazıldığını belirterek, “Türkiye de DAİŞ gibi kaybedecek” dedi.

Salih Muslim: Türkiye de DAİŞ gibi kaybedecek

24’üncü Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Rojava’da, Ortadoğu’da Kürtlerin eliyle yeni bir tarih yazıldığını belirterek, “Türkiye de DAİŞ gibi kaybedecek” dedi.

03 Eylül 2016 Cumartesi 15:08
Salih Muslim: Türkiye de DAİŞ gibi kaybedecek

Fırat Haber Ajansı ANFnin haberinde göre24’üncü Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nde konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Rojava’da, Ortadoğu’da Kürtlerin eliyle yeni bir tarih yazıldığını belirterek, “Türkiye de DAİŞ gibi kaybedecek” dedi.

PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, Kürtçe, Arapça ve Türkçe, mesaj verdi. Muslim, festivale katılanları selamlayarak, şunları söyledi: “Biz bundan 4 yıl önce yine böyle bir festivalde, ‘Biz savaşçı bir halkız, atalarımızdan tecrübeler aldık ve Önder Apo’nun öğrencileriyiz’ dedik.

Bugün Rojava’da Kürt halkı, Süryani ve Arap haklıyla yeni bir sistem kurmak istiyor. Özgürlükçü ve federal bir sistem kurmak istiyor. Bu sistem aynı zamanda Ortadoğu’nun çözümüdür. Onun için buna karşı savaşıyorlar. Her kes duysun Kürt halkı önemli bir aşamaya gelmiş ve demokrasi mücadelesinde öncülük yapıyor. DAİŞ ve onların ile ittifakı mücadele ediyor. DAİŞ düştüğündü hepsi düşecektir.”

Kürt halkının dünyanın birçok yerinde mücadele içerisinde olduğunu vurgulayan Muslim, “Halkımız Kobanê, Cerablus, Strasbourg’da ve siz burada mücadele ediyorsunuz. Bu Rojava, YPG ve Kandil ile birlikte olduğunuzu gösteriyor” diye konuştu. 

Rojava’da oluşturdukları modelin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çözüm modeli olduğunu hatırlatan PYD Eşbaşkanı Muslim, “Bu oluşturduğumuz model Önder Apo’nun önerdiği modeldir. Biz de bunun öncülüğünü yapıyoruz Ortadoğu’da. Biz Ortadoğu’daki ülkelerin, devletlerin parçalamalarını istemiyoruz. Biz birliktelik ve halkların birlikte yaşamasını istiyoruz. Bugün Suriye’de en çok insan haklarını tanıyan ve saygı gösteren biziz. Bugün Rojava da ve Ortadoğu da tarih yeniden Kürtlerin eliyle yazılıyor” şeklinde konuştu.

Muslim konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye ve Suriye halklarına karşı değiliz. Biz her kese saygı gösteriyoruz. Kardeşlik mücadelesini veriyoruz. Bunu da kendi kanımızla yazıyoruz. AKP ne yapıyor? DAİŞ’e yardım ediyor. Siz de DAİŞ gibi yok olacaksınız. Bunlar hakların başına çullanmış, hırsızlık yapıyorlar. DAİŞ’e yardım ediyorlar. Kardeşlikten ve güzellikten anlamıyorlar. İkide bir kalkıp tehdit ediyorlar. Biz kardeşlik ve kardeşlik mücadelesini istiyoruz. Rojava hiç bir zaman Türkiye halklarına tehdit olmamıştır. Kimse bunlara inanmasın.”

Festivalde bulunan on binlerce kişi tarafından Muslim’in konuşması sık sık “Bijî Serok Apo” ve “Katil Erdoğan” sloganlarıyla kesildi.

loading...
loading...
Son Güncelleme: 03.09.2016 15:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol