Türkiye ve ABD arasındaki YPG ile Gülen çatlağı derinleşiyor

ABD ve Türkiye arasında YPG ile Fethullah Gülen krizinin derinleştiğini ABD’deki kasım seçimlerinden önce ilişkiler çok kritik bir kavşağa girildiğini yazdı.

Türkiye ve ABD arasındaki YPG ile Gülen çatlağı derinleşiyor

ABD ve Türkiye arasında YPG ile Fethullah Gülen krizinin derinleştiğini ABD’deki kasım seçimlerinden önce ilişkiler çok kritik bir kavşağa girildiğini yazdı.

25 Eylül 2016 Pazar 18:55
Türkiye ve ABD arasındaki YPG ile Gülen çatlağı derinleşiyor

AmedToday -  ABD ve Türkiye arasında YPG ile Fethullah Gülen krizinin derinleştiğini ABD’deki kasım seçimlerinden önce ilişkiler çok kritik bir kavşağa girildiğini yazdı.

Hürriyet gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış, ABD’nin her ne kadar bahsetmek istemese de Gülen meselesinde söylemlerini değiştirdiklerini ve Ankara ve Washington arasındaki YPG çatlağını da mümkün olduğunca örtmeye çalıştıklarını yazdı.

Girê Spî’de ABD askerlerine ateş açılması sonrası Pentagon’un yazılı açıklama yapacağını öne süren Tanış, ancak konunun hassas olmasından dolayı Amerikalıların işi büyütmemek için elerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Tolga Tanış'ın Hürriyet gazetesinin bugünkü (25 Aralık 2016) nüshasında yayımlanan 'Erdoğan notları' başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Başkan Yardımcısı Joe Biden’la görüşmesinde de yapmış. Fetullah Gülen’le başlanıyor. Arada Reza Zarrab’a dair bölümler var. Sonra Suriye’ye geçiyorlar. Ve salonda bulunanlardan Obama’nın IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün şubatta Kobani’ye gidip YPG’den ödül almasına getiriyor konuyu. Ağır biçimde eleştiriyor. McGurk o sırada oturduğu yerden kaykılıp Erdoğan’ın kendisini kast ettiğini belli ediyor. ‘Tamam mesajı aldım’, demek istiyor. Ancak Erdoğan hırsını alamıyor. Toplantı bittikten sonra Amerikalıları salondan uğurlarken bu sefer McGurk’ün yüzüne de söylüyor. “Bir daha yapma” diyor.

 

AMERİKALILAR ise her zamanki gibi dinliyorlar. Biden, diplomatik konuşmaya dikkat ediyor. Ancak muhtemelen bu tavrı Erdoğan’ı daha da rahatsız ediyor. ‘YPG’ye silah verildiğini’ söylediğinde Biden’ın “Haberim yok” demesi, Erdoğan’ın ne anlayabileceği ne de kabul edebileceği bir şey çünkü.

Bu yöntem, Türkiye ve Amerika arasındaki farklılıkların aşılmasını sağlar mı, bilmiyorum. Yaşanan şey, sadece söylem üzerinden baktığınızda, Batlı entelektüellerin tekrar etmeyi çok sevdiği “Soğukkanlı Batılı, duygusal Doğulu” çelişkisi çünkü. Ve bunun masada nasıl sonuç verdiğinin de tarihte birçok örneği var.

FAKAT mesele şu ki, iş gittikçe tırmanıyor. Ve Erdoğan da bunu devam ettiriyor. Amerikalılar bahsetmek istemiyorlar mesela. Gülen meselesinde söylemlerini sonunda değiştirdiler. Ankara ve Washington arasındaki YPG çatlağını da mümkün olduğunca örtmeye çalışıyorlar. Tel Abyad’da geçen hafta Amerikan askerlerine ateş açılması olayında gördüm. Önce yazılı açıklama yapacaktı Pentagon. Sonra “Konu hassas, ancak şu birim bilgi verebilir” dediler. O birime gittim. Bu sefer de onlar, “Ancak sözlü olarak perde arkası anlatabiliriz, yazılı ve on the record olmaz” dediler. Eğer bir yaralanma olayı olsa 2003 Çuval Olayı’ndan beri iki tarafın askerleri arasında yaşanmış en büyük krizdi. Ama Amerikalılar işi büyütmemek için ellerinden geleni yaptı. Erdoğan ise tam tersine New York’a geldiğinde üstüne üstüne gitti. Biden’la aralarında geçen silah yardımı konuşmasını halka açık bir toplantıda kendi duyurdu.

BU yeni bir tavır. Örneğin mesele ABD’yi ilgilendirdiğinde, Erdoğan’ın eskiden gözettiği bazı ölçüleri terk ettiği gözleniyor. Erdoğan’ın ABD karşısındaki tonunun daha da sertleştiğini, diplomatik kontrolü bir tarafa bıraktığını söylemek mümkün. Bu gezi, Erdoğan’ın bu başlıklardaki hassasiyetini de bir kenara bıraktığını gösteren örneklerle doluydu. Zira Biden’la olan toplantıda öyle şeyler aktarıyor ki Erdoğan... Detayları yakında ortaya çıkacak öyle ağır suçlamalar var ki...

Ne kadar daha tırmanacak göreceğiz şimdi. Gülen krizi, YPG çatlağı daha ne kadar büyüyecek bekleyip anlayacağız. Ancak Türk-Amerikan ilişkilerinin, tam ABD’deki kasım seçimlerinden evvel çok kritik bir kavşaktan geçtiğine şüphe yok. Kavşakta ışık yok. Ve iki taraf da hız kesmeden giriyor. ANF

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın

loading...
loading...
Son Güncelleme: 25.09.2016 18:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol