Piyasalarda darbe çalkantısı

Darbe girişimi ile birlikte piyasalar da allak bullak oldu. Borsa bu güne yüzde 2,50 düşüşle başlarken, Dolar 3.05 TL'ye, Euro da 3.32 TL'ye kadar fırladı. Cuma gecesi Türk Lirası 2008'den bu yana en hızlı düşüşünü yaşayarak dakikalar içinde 17 kuruşa yakın değer kaybetti.

Piyasalarda darbe çalkantısı

Darbe girişimi ile birlikte piyasalar da allak bullak oldu. Borsa bu güne yüzde 2,50 düşüşle başlarken, Dolar 3.05 TL'ye, Euro da 3.32 TL'ye kadar fırladı. Cuma gecesi Türk Lirası 2008'den bu yana en hızlı düşüşünü yaşayarak dakikalar içinde 17 kuruşa yakın değer kaybetti.

18 Temmuz 2016 Pazartesi 08:43
Piyasalarda darbe çalkantısı

Türkiye'de Cuma akşamı yaşanan darbe girişimi, piyasaları alt üst etti. Dolar 3.05 TL'ye, Euro da 3.32 TL'ye kadar fırladı. Cuma gecesi Türk Lirası 2008'den bu yana en hızlı düşüşünü yaşayarak dakikalar içinde 17 kuruşa yakın değer kaybetti. Haftanın ilk gününde Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 2,50 düşüşle 80 bin 755,89 puandan başladı. Açılışta, BIST 100 endeksi 2 bin 069,47 puan azalırken bankacılık endeksi yüzde 1,97, holding endeksi yüzde 3,25 geriledi. Tüm sektör endeksleri düşerken en çok değer kaybeden yüzde 16,74 ile madencilik oldu.

Darbe girişiminin asıl etkileri ise, bugün piyasalar açıldığında görülecek. Yabancı analistlere göre ülkede siyasi belirsizliğin yükselmesi nedeniyle Türk varlıklarını zor günler bekliyor. Panik satışları olacak ve 2. çeyrekte daha düşük büyüme rakamları gelecek.

Crossborder Capital'e göre; "Son dönemde Türkiye'ye yabancı yatırım girişlerinde görülen güçlü toparlanma kesinlikle tersine dönecek ve kaçınılmaz bir şekilde piyasalarda baskıya neden olacak. "Türkiye'nin yılın üçüncü çeyreğine ilişkin hikâyesi sona erdi. Türkiye şu an için sıradan bir işlem; daha fazlası olması için sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyaseti istikrara kavuşturması değil, ekonominin coşkusunu tekrar canlandırmak için ülkenin görünüme dair umutlarının yeşermesine izin vermesi gerekir". Londra merkezli Ebury'e göre, Türkiye'de darbe girişimi özel finansman akımlarını etkileyebilir. Finansal açıdan en büyük tehlike, Türk bankalarının ve şirketlerin döviz finansmanına aşırı bağımlılığı.
London Capital de "Siyasi bir çalkantı dönemi olacağından yatırımcıların lira ve lira cinsinden varlıkların çöktüğünü görmeye hazır olması gerekiyor" yorumunu yaptı. Rabobank ise, "Kısa vadede belirsizliğin devam etmesiyle, yabancı yatırımcılar Türk varlıklarında pozisyonlarını azaltacak" dedi.

Merkez'den 7 tedbir

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), piyasalarda oluşabilecek dalgalanmaları engellemek amacıyla bazı tedbirler aldı. Bankalara limitsiz ve sıfır komisyonla likidite sağlanacak. Merkez Bankası dün de Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankaların hazine birimlerinin yöneticileriyle olağanüstü toplantı yaptı.


Web sitesinden yapılan duyuruya göre TCMB'nin aldığı 7 tedbir: 

* Merkez Bankası tarafından bankalara gerekli likidite limitsiz olarak sağlanacak.

* Bankalara sağlanan gün içi likidite imkânının komisyon oranı sıfır olarak uygulanacak.

* Türk lirası likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanınacak.

* Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar ABD doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında (teminat ve maliyet) iyileştirmeye gidilebilecek.

* Merkez Bankası nezdindeki tüm piyasalar ve sistemler (Elektronik Fon Transfer ve Elektronik Menkul Kıymet Transfer) işlemler tamamlanıncaya kadar açık tutulacak.

* Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecek.

* Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacak.

KAYNAK:DİHA

loading...
loading...
Son Güncelleme: 18.07.2016 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol