ABD: Menbic IŞİD'ten önce kiminse onların olacak

ABD Bakanlık sözcülerinden Yüzbaşı Davis, düzenlediği basın brifinginde gazetecilerin sorularını cevapladı.

ABD: Menbic IŞİD'ten önce kiminse onların olacak

ABD Bakanlık sözcülerinden Yüzbaşı Davis, düzenlediği basın brifinginde gazetecilerin sorularını cevapladı.

02 Eylül 2016 Cuma 05:41
ABD: Menbic IŞİD'ten  önce kiminse onların olacak

Davis YPG’nin Fırat’ın batısına geçip geçmediği konusunda sorulan bir soruya şöyle yanıt verdi:

"Birçok Kürt ve diğer unsurlardan oluşan SDG içinde bizim birlikte çalıştığımız kişiler sözlerini tuttu. Verdikleri söz gidip Menbic'i kurtarmak ve sonra Fırat Nehri'nin doğusuna dönmekti. Son üç gündür bunu yerine getirdiler. Menbic'te kalan bazı unsurlar olduğunu biliyoruz. Bu da anlaşılabilir bir durum çünkü Menbic'teki iş hala bitmedi. Menbic'te zorlu bir yol var önümüzde. Bu unsurlar el yapımı patlayıcıları temizliyor ve Menbic'te uzun dönemli güvenlik için şartları oluşturuyor. Menbic hala IŞİD'in karşı saldırılarına hedef olabilir. Ancak konuştuğumuz herkesin de kabul ettiği gibi burada amaç Menbic'i IŞİD doğmadan önce kim kontrol ediyorsa onların kontrol etmesidir. Bunlar da Araplardır."

Bölgeden gelen bilgilerin ABD'nin söyledikleriyle çeliştiğinin öne sürülmesi üzerine Davis, "Bizim (SDG içinde) birlikte çalıştığımız birimler, karargah unsurları, lider kadrosu ve bağlantı içinde olduklarımız söylediklerini yerine getirdi." ifadesini kullandı. Türkiye'nin "oyunu kitabına göre oynadığını" söyleyen Davis, müşterek güçlerin Cerablus'u aldıktan sonra sınır boyunca batıya doğru ilerlediğini, bunu da olumlu bulduklarını dile getirdi. 

Davis Kürtlerin Tışrin barajının doğusuna gittiğini belirterek, Rakka'ya yönelik saldırının başlatılması için en uygun pozisyonu almaya başladıklarını söyledi.

 

Nerina azad 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 02.09.2016 05:41
Anahtar Kelimeler:
IşidAnfDİHAMenbiçDavis
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol