Açlık grevindeki sanatçılar: Sanat iradesiz olmaz

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin sağlanması ve durumu hakkında doğrudan bilgi almak için 50 gönüllünün başlattığı açlık grevi 4'üncü gününe girdi.Diyarbakır'daki 50 kişinin başlattığı açlık grevinde sanatçılar da yerini aldı.

Açlık grevindeki sanatçılar: Sanat iradesiz olmaz

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelerin sağlanması ve durumu hakkında doğrudan bilgi almak için 50 gönüllünün başlattığı açlık grevi 4'üncü gününe girdi.Diyarbakır'daki 50 kişinin başlattığı açlık grevinde sanatçılar da yerini aldı.

08 Eylül 2016 Perşembe 06:24
Açlık grevindeki sanatçılar: Sanat iradesiz olmaz

 

Sanatçılar greve “sanat iradesiz olmaz” sloganıyla katıldı. Öcalan’ın kendileri için bir irade olduğunu vurgulayan sanatçılar, iradelerinin özgürlüğü için bu eyleme katıldıklarını ve sonuç alıncaya kadar geri adım atmayacaklarını belirtti.

YÖNETMEN ZEYNEL DOĞAN

DİHA'ya konuşan Kürt sinemasının önemli sinemacılarından Altın Koza ödüllü yönetmen Zeynel Doğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sayın Öcalan'la görüşülmesi gerekiyor çünkü siyaset mekanizması iflas etmiş durumda. Savaş, çatışma ve bir mücadele var. Böyle bir noktada Öcalan'ın söyleyeceği bir iki cümlenin önemli olduğunu düşünüyorum.

“Bizim tıkandığımız noktalarda Öcalan'ın iki cümlesine ihtiyacımız var. Öcalan'ın anlattığı durumları şuan bire bir yaşıyoruz. Kendisinin öngörüleriyle bir çıkış noktası bulacağımızı düşünüyorum.”

TİYATRO OYUNCUSU BERFİN EMEKTAR

JINHA'ya konuşan Tiyatro oyuncusu Berfin Emektar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sanatımızı yaparken de onun felsefesinden ve ideolojisinden ilham alıyoruz. Nasıl ki kimse önünü göremiyorsa biz de sanatçılar olarak önümüzü göremiyoruz ve önümüze ışık tutabilecek tek kişinin de Önderlik olduğuna inanıyoruz.

“Bizler onun özgürlüğünü esas alarak çalışmalarımızı yaptık ve bugün de bunu esas alarak bu eyleme başladık.

“Bu talep doğrultusunda asla geri adım atmayacağız ve Önderlikten haber alıncaya kadar bu eylemimiz devam edecektir.

“Biz büyük bir inanç ve gönüllülükle başladık bu greve. Sanat alanından 6 arkadaş buradayız ve hepimiz de sanatın iradesiz olamayacağını savunuyoruz. İrademiz özgür kalıncaya kadar biz de burada olacağız.”

SİNEMACI İBRAHİM YILDIRIM

DİHA'ya konuşan sinemacı İbrahim Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Uzun bir süredir Önderlikten haber alamıyoruz ve bu bizi endişelendiriyor.

“İradesiz bir toplum yaşamını sürdüremez ve bu anlamda Önderlikten haber alabilmek için çok fazla eylemsellik gerçekleştirildi. Bu eylemlerin hiç birine devlet yönünden olumlu cevap gelmedi.

“Devletin başında olanlar çıkıp ‘iyi olduğunu’ söylediler ama biz doğrudan kendisinden haber almak görüşmek istiyoruz.”

“Bir kültür çalışanı olarak sanat alanında ilerlemek istiyorsak önce irademize sahip çıkmak zorundayız. Bu halkın, sanatın, doğanın iradeye ihtiyacı var. Dünyadaki herkesin onun ideolojisine, perspektifine ihtiyacı var.”

DRAMATURG NAZIM HİKMET ÇALIŞKAN

Bianet'e konuşan dramaturg Nazım Hikmet Çalışkan ise şu açıklamaları yaptı:

“Sanatçılar olarak özelde kendi derdimiz üzerinden katıldık. Sanat toplayıcılıktır. Duygusal olanı, paylaşımları, yaşananları toplar.

“Çözüm sürecinin sona ermesinin ardından toplayıcılığa çıktığımız zaman büyük duygusal kopuşlar, kaotik bir ortam ile karşılaştık. Bizim toplayıcılığımız acılarla doldu.

“Bir fotoğraf çekmek bile büyük bir kırıklığa neden oluyor. Sanatçıyı paranoya ve travmaya itiyor. Sanatla uğraşan insanlar olarak büyük bir bunalım yaşıyoruz.

“Bu toprağın insanlarıyız ve buradan besleniyoruz. Bu ülkenin geleceğini mafya babaları konuşuyor. Siyasi iktidarın tutarsızlığı zarar veriyor. Şiddet ortamında sanat üretimi zor hale geliyor.

“Ben iki yıldır Batman Büyükşehir Belediyesi’nde oyuncuydum. 12-13 turnemiz vardı ama hiçbirini yapamadık. Biz gitsek bile seyirci kalabalık yerlerden o kadar tedirgin ki gelmiyor.

“Öcalan’ın yaşadığını bilmek bile bize büyük bir moral olacaktır. Görüşme yapılmasını sağlamak en büyük kazanım olacaktır. Ama hiçbir sonuç alınmazsa bile direniş ve irade güzümüzü kanıtlamış olacağız.”

 

demokrat haber 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 08.09.2016 06:24
Anahtar Kelimeler:
Af
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol