Bağdat'tan ilgnç 'Bağımsız Kürdistan' açıklaması;

Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi, Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık konusuna dair görüşlerini ifade etti.

Bağdat'tan ilgnç 'Bağımsız Kürdistan' açıklaması;

Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi, Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık konusuna dair görüşlerini ifade etti.

04 Ağustos 2016 Perşembe 05:22
Bağdat'tan ilgnç  'Bağımsız Kürdistan' açıklaması;

K24’e konuşan Savunma Bakanı Halid Ubeydi, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık hususunun, siyasi bir mesele olduğunu dile getirdi ve “Bu konu bizi, Peşmerge kardeşlerimizle bir savaşa veya kıyıma götürecek bir mesele değildir. Bununla ilgili daha fazla siyasi adımın atılması lazım” dedi. Savunma Bakanı, Peşmerge'nin Musul operasyonunda önemli bir rol oynayacağını da dikkati çekti.
 

Kürdistan Bölgesi’nin meselesidir dahil olmayız

Irak ile Kürdistan Bölgesi arasında Peşmerge'yle savaşı gerektirecek kadar büyük sorunların olmadığını kaydeden Savuma Bakanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer Kürt kardeşlerimiz ayrılmaya ve Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığına karar verirmişse bunun için öncelikle birkaç pratik adım daha atılmalı. Zamana da ihtiyaç var. Bana göre bu mesele, peşmerge kardeşlerimizle savaş çıkaracak kadar büyük bir mevzu değil. Umarım durum bu yönde gitmez. Bu bir siyasi meseledir ve Kürdistan Bölgesi’ne aittir. Biz güvenlik kurumları olarak kendimizi bu meselenin içinde bulmuyoruz ancak her daim Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge ile bir gerginlik yaşamamayı umuyoruz.

 

Peşmerge Musul operasyonunda olmalı

Peşmergenin Musul operasyonundaki önemini de vurgulayan Ubeydi, “Askeri kurumların kanaati ve kararı açıktır. Ben Savunma Bakanı olarak Irak hükümeti de aynı tutumda- Musul’un kurtarılması operasyonunda Kürdistan Bölgesi ile üst düzey bir dayanışma içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Peşmerge güçlerinin bu operasyonda rolünün olması lazım.” ifadesini kulandı.

Kaynak: K24

loading...
loading...
Son Güncelleme: 04.08.2016 05:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol