Başbakan Yıldırım: Bağdat’ın açıklamaları ‘kışkırtıcı ve tehlikeli

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar el Abadi’nin “Türk askeri kendini piknikte sanmasın” sözlerinin sorulması üzerine, “Piknikte olduğunu kim söylüyor? Asker piknik yapar mı? Asker görev yapar, bizim askerimiz orada görev yapıyor. Dünyanın başının belası DEAŞ ile mücadele yapıyor” dedi.

Başbakan Yıldırım: Bağdat’ın açıklamaları ‘kışkırtıcı ve tehlikeli

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar el Abadi’nin “Türk askeri kendini piknikte sanmasın” sözlerinin sorulması üzerine, “Piknikte olduğunu kim söylüyor? Asker piknik yapar mı? Asker görev yapar, bizim askerimiz orada görev yapıyor. Dünyanın başının belası DEAŞ ile mücadele yapıyor” dedi.

07 Ekim 2016 Cuma 17:56
Başbakan Yıldırım:  Bağdat’ın açıklamaları ‘kışkırtıcı ve tehlikeli

Yıldırım, Türkiye dışında başka ülkelerin de Irak’ta görev yaptığını belirterek, “BM yapıyor, koalisyon güçleri yapıyor. Amerika, Rusya, bütün 60 küsur ülkeden orada mücadele eden var. Irak ile ne fiziki ne gönül bağı olan, olmayan bir çok ülkenin orada uzmanı var, askeri var, bu mücadeleyi insanlık adına sürdürüyor. Dolayısıyla Bağdat’ın bu ve buna benzer açıklamalarını fevkalade tehlikeli ve kışkırtıcı buluyorum. Bugün gitmiş değil askerimiz. Uzun zamandır orada ve orada da çok anlamlı çalışmalar yapıyor. Bölgenin huzur bulması için sorumluluk taşıyoruz. Bağdat hükümeti buna takılacağına terör örgütüne karşı bir şey yapsın” diye konuştu.

Tırmanan gerginlik

Meclis’ten geçen sınır ötesi harekat tezkeresi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Musul’a kimse giremez” sözlerinin ardından Irak’la Ankara-Bağdat hattı daha da gerilmişti.

Irak meclisi Musul yakınlarındaki Başika’da bulunan birliği nedeniyle Türkiye’yi ‘işgalci’ ilan etmeye hazırlandığını açıklamış, Ankara, Irak meclisinin kararını ‘şiddetle protesto edip’ kınamıştı.

IŞİD karşıtı koalisyonda görevli ABD’li komutanı albay John Dorrian ise Irak topraklarında bulunan Türk askerinin koalisyon güçlerine dahil olmadığını söyleyip “Türk ordusu izinle gelmemiştir ve illegaldir” demişti.

‘Irak yönetimine bağlı’

Irak Başbakanı Haydar El Abadi de Irak topraklarında bulunan Türk askeriyle ilgili “Türklerin macerasının bölgesel bir savaşa dönüşmesinden korkuyorum” ifadesini kullanmıştı.

Son olarak da ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Irak’ta yapılması planlanan operasyonlar Irak hükümeti önderliğinde olacak. Türk askerinin bu operasyonlarda yer alıp almayacağıysa Irak yönetimine bağlı” demişti.

Kılıçdaroğlu’na sert tepki: Bırak kardeşim

Yıldırım, darbe girişiminin ardından artan mağduriyetlere ilişkin eleştirilerde bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na da sitem etti.

Bir süredir hemen her konuşmasında haksız yere mağduriyet yaratılmaması için ‘kılı kırk yaracakları’nı vurgulayan Yıldırım, bu kez tavır değişikliğine gidip, “Şimdi ne yazık ki ana muhalefet partisi başkanı 15 Temmuz’u bıraktı, sanki 15 Temmuz olmamış, millet mağdur olmamış, şehitler olmamış, gazilerimiz yaralanmamış, bedel ödememiş, bir mağdur edebiyatıdır gidiyor. Bırak kardeşim. Milletin mağduriyeti mi önemli, yoksa darbecilerin mağduriyeti mi önemli?” diye konuştu.

Gülen Cemaati’ni ‘çağın vebası’ olarak tanımlayan Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Bir şeye karar vermeniz lazım. Hiç kimse çağın vebası bu terör örgütünün yaptıklarını sulandırmaya kalkmasın. Bunlar sadece Türkiye’nin değil dünyanın başına beladır. Bunlara öyle veya böyle destek anlamına gelecek her türlü faaliyet, her türlü açıklama bu millete zulümdür, bu millete yapılacak en büyük haksızlıktır.”

Türkiye’yi ‘işgalci’ ilan eden Irak’a Çavuşoğlu’ndan yanıt: İyi niyetli değil

‘Ankara-Bağdat krizi’nde söz Abadi’de: Bölgesel bir savaştan korkuyorum

ABD topa sert girdi: Irak’taki Türk ordusu illegaldir, izinsiz gelmiştir

Ankara’dan Bağdat’a ‘şiddetli protesto’

Irak, Erdoğan’a ‘Musul’dan elini çek’ dedi: Türkiye ‘işgalci’ ilan edilecek

Tezkere Meclis’ten geçti: Sınır ötesi operasyon yetkisi bir yıl daha uzatıldı

Erdoğan: Hiç kimsenin Musul’a girmeye hakkı yok

ABD, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasını istemiyor

 

Diken.com 

Son Güncelleme: 07.10.2016 17:56
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol