Birçok ildeki HDP protestosuna polis müdahale etti: Yüzlerce gözaltı

HDP'ye yapılan operasyon ve eş genel başkanlar Demirtaş ve Yüksekdağ ile diğer milletvekillerinin tutuklanması birçok ilde eş zamanlı olarak protesto edildi. Protestoların neredeyse tamamına polis müdahale etti ve yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.

Birçok ildeki HDP protestosuna polis müdahale etti: Yüzlerce gözaltı

HDP'ye yapılan operasyon ve eş genel başkanlar Demirtaş ve Yüksekdağ ile diğer milletvekillerinin tutuklanması birçok ilde eş zamanlı olarak protesto edildi. Protestoların neredeyse tamamına polis müdahale etti ve yüzlerce kişiyi gözaltına aldı.

04 Kasım 2016 Cuma 16:50
Birçok ildeki HDP protestosuna polis müdahale etti: Yüzlerce gözaltı

VAN

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla toplanan kitlenin önüne barikat kuran polis basın açıklamasının yapılmasının yasak olduğunu belirterek kitleyi durdurmaya çalıştı. Ancak ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganı atan kitle basın açıklaması yaptı.
 Basın açıklamasına DBP Van İl Eş Başkanı Sevinç  Şeker, HDP İl Eş Başkan Yardımcıları Yunus Parim, Serkan Arslan,  HDP PM Üyesi Abdurrahman Doğar, DBP PM Üyesi Barış Oflas,  Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Bekir Kaya, Hatice Çoban,  İlçe Belediye Eş Başkanları, Barış Anneleri İnisiyatifi Üyeleri, KJA Aktivistleri ile HDP-DBP İl ve İlçe örgütleri katıldı.

İSTANBUL

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren bir grup, HDP İstanbul İl Başkanlığı önünde eylem yaptı. Polis, grubun dağılması için yaptığı uyarıdan sonra dağılmayan gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Yaklaşık 100 kişilik grup, öğle saatlerinde Esenyurt Meydanı'nda toplandı.Gözaltıları protesto eden gruba polis biber gazı ve gazlı mermi ile müdahale etti. Polisin müdahalesi üzerine gruptakiler ara sokaklara kaçtı. Polis ile grup üyeleri arasında kovalamaca yaşandı.

 

ANKARA DA KARIŞTI

HDP’lilere gözaltıları protesto etmek için Ankara Yüksel Caddesi'nde toplanan kalabalığa polis müdahale etti.Saat 13.00'de Yüksel Caddesi İnsan Hakları Heykeli önünde toplanan ve aralarında DİSK Başkanı Kani Beko başta olmak üzere çok sayıda STK'nin temsilci ve yöneticilerinin olduğu grubu polis, biber gazıyla dağıtmaya çalıştı.Ankara Valiliğinin 17 Ekim tarihli kararıyla 30 Kasım'a kadar şehirde her türlü gösteri, yürüyüş, basın açıklaması yasaklanmıştı.

İZMİR'DE HDP'LİLERİN GÖZALTINA ALINMASINA TEPKİ

Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet savcılıklarının yürüttüğü terör soruşturmaları kapsamında düzenlenen operasyonlarla, aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da olduğu HDP'li milletvekilinin gözaltına alınmasına İzmir'de bir grup tepki gösterdi. Polisle grup arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.Konak Meydanı'ndaki eski Sümerbank binası önünde toplanan, aralarında HDP'lilerin de bulunduğu yaklaşık 250 kişi, gece saatlerinde polis tarafından düzenlenen operasyonlarla aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da olduğu HDP'li milletvekilinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.Üzerinde, 'Vekilim irademdir irademe dokunma' ve 'Eş Başkanıma dokunma' yazılı pankart taşıyan grup, sık sık "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Susma sustukça sıra sana gelecek" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları attı. Grupla polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Süresiz oturma eylemi yapmak isteyen grubun basın açıklaması yapıp dağılmasını isteyen polis, bu yönde anons da yaptı.Grup adına basın açıklamasını HDP İl Eş Başkanı Mahfuz Güleryüz yaptı. Güleryüz, "Ulusal ve uluslararası bütün hukuk kuralları ayaklar altına alınmıştır. Bu ülkenin 3'üncü büyük partisinin eş genel başkanları başta olmak üzere milletvekilleri gözaltına alınmıştır. Bu bir utançtır. Bu utancı Türkiye'nin her yerinden protesto edeceğiz, sokaklarda olacağız. Bu zulme boyun eğmeyeceğimizi her yerde göstereceğiz. Bizi gözaltı ve cezaevleriyle tehdit edenler bilsinler ki 40 yıldır ayaktayız direniyoruz ve gerekirse 100 yıl daha direniriz" dedi.

 

ANTALYA'DA TOMA'LI MÜDAHALE: İL BAŞKANI VE 4 KİŞİ GÖZALTINDA

 ANTALYA'da, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile bazı milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen gruba, polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polis, HDP İl Eş Başkanı İhsan Nergiz'in de aralarında bulunduğu 5 kişiyi gözaltına aldı.HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekillerinin gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen bir grup, saat 12.30'da HDP İl Başkanlığı binasından çıkarak Cumhuriyet Meydanı'na yürümek istedi. Polis, yürüyüşün kanunsuz olduğunu belirterek, gruba il binasına dönmesi uyarısında bulundu. İkazlara rağmen yürümek isteyen grubun önü, çevik kuvvet ekiplerince kesildi.

 

AYDIN'DA HDP PROTESTOSUNA 12 GÖZALTI

AYDIN'ın Didim İlçesi'nde, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da olduğu partili milletvekilinin gözaltına alınmasını protesto etmek için toplanan gruba, polis biber gazıyla müdahale etti. Müdahale edilen HDP'li gruptaki 12 kişi gözaltına alındı.

BURSA'DA PROTESTO


Bursa'da dün gece HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 11 milletvekilinin gözaltına alınmasının ardından Bursa’da HDP’liler basın açıklaması yaptı. Yıldırım Arabayatağı Mahallesi'nde toplanıp pazar yerine afişler asan grubu 500 civarında polis takibe aldı. Olay yerinde 200 çevik kuvvet ekibi ile 2 TOMA ve zırhlı panzerler hazır bekletildi.HDP'lilerin slogan atması üzerine olay yerindeki çok sayıda polis, HDP'li grubun etrafını sardı. Gözaltı işlemi yapılacağının bildirilmesinin üzerine grup basın açıklaması yapıp dağıldı.

DERSİMDE'DE PROTESTO: DARBELER HALKIN İRADESİNİ TESLİM ALAMAZ

DERSİM'de aralarında HDP Tunceli miletvekili Ali Can Önlü ile DERSİM  belediyesi Başkanı Mehmet Ali Bul ile eş Başkan Nurhayat Altun'un da bulunduğu kalabalık bir grup, HDP eş Genel başkanları ile milletvekillerinin gözaltına alınıp tutuklanmasını protesto etti.

MERSİN 

Akdeniz Belediyesi önünde yapılacak olan ve daha önceden Valilik tarafından izin verilen basın açıklamasının belediye önünde yapılmasına polis izin vermedi. Çevik Kuvvet ekiplerinin sıkı güvenlik önlemi aldığı alanda toplanan yaklaşık 150 kişi, 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganı attı. Polis ile görüşen Akdeniz Belediye Eş Başkanı Fazıl Türk, açıklamanın belediye içerisine alınmasına kızıp belediye önüne çıktı. Vatandaşlara seslenen Türk, "Basın açıklamamızı konferans salonunda yapacağız. En demokratik talebimiz olan açıklamayı bir belediye başkanı yapamıyorsa, ülkenin ne hale geldiğini görün. Daha önce görüştük, izin verilmişti. Siyasi soykırımın bize diz çöktüreceğini zannedenler, biz hayatta diz çökmeyiz" dedi. 

 

ÇORLU'DA DA POLİS MÜDAHALE ETTİ: 13 GÖZALTI 

Tekirdağın Çorlu İlçesi'nde de HDP'li milletvekillerinin gözaltı ve tutuklanmalarını protesto gösterisine polis müdahale ederek, 13 kişiyi gözaltına aldı. 

 

 

Ajanslar 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 04.11.2016 16:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol