Cemil Bayık ile İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin buluştuğu iddiası

Haftalık Bas Gazetesi’nin (Soranî) bu haftaki sayısında yer alan habere göre; İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Süleymaniye’ye yaptığı son ziyaretinde KCK Eş Başkanı Cemil Bayık ile bir araya geldi.

Cemil Bayık ile İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin buluştuğu iddiası

Haftalık Bas Gazetesi’nin (Soranî) bu haftaki sayısında yer alan habere göre; İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Süleymaniye’ye yaptığı son ziyaretinde KCK Eş Başkanı Cemil Bayık ile bir araya geldi.

08 Kasım 2016 Salı 17:26
Cemil Bayık ile  İran Devrim Muhafızları  Komutanı Kasım Süleymani'nin buluştuğu iddiası

Bas Gazetesi’nin Süleymaniye’deki askeri bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Kasım Süleymani, Cemil Bayık’tan resmi olarak Şengal Dağı’ndaki gerilla güçlerinin Musul Operasyonu’na katılmasını talep etti. Haberde Kasım Sülyemani’nin, PKK’nin, Musul Operasyonu’na katılması halinde kendilerine silah ve para yardımı yapma sözü verdiği belirtiliyor. 

Söz konusu kaynağın aktarımına göre, KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, PKK’nin, bölgedeki gelişmeler çerçevesinde İran’ın içerisinde yer aldığı blokta yer alacağını ifade etti.

'PKK’nin askeri üs kurmasına yardım ediliyor' iddiası

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık ve İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin görüşmesi ardından, Irak hükümeti ve bazı siyasi çevrelerin Bağdat ve bazı bölgelerde PKK’nin askeri üs kurmasına yardımcı olduğu da söz konusu kaynağın verdiği bilgiler içerisinde yer alıyor. 

Diyar Xerîb: 2 bin gerilla Musul Operasyonu’na katılmaya hazır

Öte yandan geçtiğimiz ay PKK’ye yakın ajansalara açıklamada bulunan KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Diyar Xerîb, Koalisyon güçleri ve Irak hükümetine, Musul Operasyonu’nda aktif olarak rol almak istediklerini ilettiklerini, operasyona katılmak üzere 2 bin PKK gerillasının hazır olduğunu açıklamıştı.

Diyar Xerîb açıklamasında, Türkiye’nin, Başika ve Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri güçlerini çekmemesi halinde ‘‘Etnik ve mezhepsel çatışmalar yaşanabileceğini’’ ifade etmişti.

Şaxewan Ebdula: İran, Şii Haşdi Şabi milisleri ve PKK aynı cephede yer alıyor

Konu hakkında Bas Gazetesi’ne konuşan Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Üyesi ve PDK Listesi Pralementeri Şaxewan Ebdula, Koalisyon güçlerinin, Şengal’den harekete geçmesi (operasyona katılmayı kastediyor) halinde PKK’yi hedef alacağını belirterek, ‘‘Bu bu karar sadece PKK için değil Haşdi Şabi ve benzeri örgütler için de geçerlidir’’ ifadelerini kullandı. 

Şaxewan Ebdula, İran, Şii Haşdi Şabi milisleri ve PKK’nin aynı cephede yer aldığını ve İran’ın bu güçlerle Irak’ın içişlerine bu müdahaleyi hedeflediğini belirterek, ‘‘Geçtiğimiz günlerde İran’ın askeri danışmanları, 20 araçlık bir konvoyla Haşdi Şabi güçlerinin komutanlarını bizzat savaş cephesinde ziyaret etti’’ dedi.

Şaxewan Ebdula sözlerini şöyle sonlardırdı: ‘‘İran’ın, PKK’yi Türkiye’ye karşı bir kart olarak kullandığı aşikar.  PKK’nin, Haşdi Şabi milislerinden para aldıklarına dair belgeler mevcut. Bu yardımların da neye hizmet ettiği bizce bellidir.’’

 

Basnews 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 08.11.2016 17:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol