"Cepte OHAL" ilanı

Başbakanlıktan kamu kurum ve kuruluşlarına giden yazıda ‘Viber, WhatsApp, Telegram istihbari amaçla kullanılabilir’ uyarısında bulundu.

"Cepte OHAL" ilanı

Başbakanlıktan kamu kurum ve kuruluşlarına giden yazıda ‘Viber, WhatsApp, Telegram istihbari amaçla kullanılabilir’ uyarısında bulundu.

13 Kasım 2016 Pazar 08:39

Başbakanlık, “akıllı telefonların” tehlikelerini sıralayarak kamu kurum ve kuruluşlarına gizli ibareli bir yazı göderdi.

Sinan Tartanoğlu 'nun Cumhuriyet'te yer alan haberine göre, OHAL büroları kanalı ile tüm personele gönderilen yazıda, “Her türlü bilgiye; rehbere, takvime, telefonun kısa mesajlarına, galeriye erişilebilir. Telefonlardaki kameralar çalıştırılabilir. Ortam dinlemesi yapılabilir. Kullanıcının konum bilgisi anlık olarak tespit edilebilir” uyarılarına yer verildi.

“WhatsApp, Viber, Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığı ile gerçekleştirilen iletişim istihbari amaçla kullanılabilir” ifadelerinin kullanıldığı yazıda, “Başta WhatsApp olmak üzere diğer benzer uygulamalara alternatif olarak milli uygulamaların kullanılması yaygınlaştırılmalıdır” önerisinde de bulunuldu.  Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen “Gizli” kodlu yazıda yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı:

Kritik görev icra eden kamu kurum ve kuruluş personelinin çalışma ortamlarında veya görevi sırasında yanında bulundurduğu akıllı cihazın görevin gizliliğini tehlikeye düşüreceği bilinciyle hareket etmesi önem arz etmektedir. Kurum mahremiyetini içeren görüşme ve yazışmaların anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden yapılmaması uygun olacaktır. Kurulacak uygulamalar için verilecek izinler dikkatle incelenmelidir.

 

 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 13.11.2016 08:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol