Cerablus'a yönelik operasyona dair HDP'den açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Türkiye’nin Cerablus operasyonuna ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Cerablus'a yönelik operasyona dair HDP'den açıklama

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, Türkiye’nin Cerablus operasyonuna ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

24 Ağustos 2016 Çarşamba 17:24
Cerablus'a yönelik operasyona dair HDP'den açıklama

Baluken, operasyonun IŞİD’e karşı değil, Kuzey Suriye Federasyonu çatısı altında bir araya gelen halkların kazanımlarına dönük olduğunu söyledi.Baluken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun operasyon sonrası “YPG Fırat’ın doğusuna geçmek zorundadır” açıklamasına da işaret ederek, bu sözlerin operasyonun amacını itiraf etmek olduğunu belirtti.

İdris Baluken’in konuşmasından satırbaşları şöyle:

Erdoğan ve AKP, Türkiye’yi bilinçli bir şekilde Ortadoğu’nun en sancılı savaşının içerisine dahil etmiştir.“Türkiye’nin en sancılı savaşa sokulduğu bir günde Meclis tatildedir. Bu kararda Meclis’in görüşüne başvurulmamıştır.“Bu karar Erdoğan ve AKP’nin yanlış üstüne yanlış yaptığı Suriye politikasında geri dönülemez en büyük yanlış olarak bölge halklarının önüne getirilmiştir.“CHP ve MHP de bu karara tavırlarıyla ortak olmuştur. İki gün önceki zirvede belli ki bu savaş kararı kararlaştırılmış.“Ortaya çıkan tablo maalesef 3 liderin çılgın bir şekilde Saray’ın talimatıyla ülkeyi geri dönülemez bir savaş süreciyle karşı karşıya bırakmıştır. Bu savaş kararı uluslar arası hukuk nezdinde zora sokacak bir karardır.Suriye’deki savaş ortamını daha şiddetli bir şekilde Türkiye’nin içerisine getirecektir.“’Bugüne kadar başımıza ne geldiyse Suriye politikası yüzünden geldi’ diyenler şimdi daha büyük yanlışla dava büyük felaketlerin davetiyesini çıkarıyorlar. Daha büyük felaketlerin bu topraklara gelmesi için uğraşıyorlar. Yanlış olarak tespit ettikleri politikadan ders alma durumu yoktur, yanlışı daha da büyütme ile karşı karşıyayız.“Ortadoğu’da ittifak temelinde yeni bir sayfa açmanın önemini bilince kavuşturmayanlar, bugün bu zihniyet üzerinden daha büyük bir savaşı tetiklemişlerdir. Kürt düşmanlığı Türkiye’yi savaş bataklığına sürüklüyor.“IŞİD ile bir mücadele hamlesi değil, Kürtlerin kazanımlarını engellemeye dönük bir operasyon olduğunu belirtmek istiyoruz. ‘Fırat Kalkanı’ ismi bile bununla hedeflenenin Rojava’da ortaya çıkan Kuzey Suriye Federasyonu’nun kazanımlarını engellemeye dönüktür.

 

İmc tv 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 24.08.2016 17:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol