CHP ile HDP Erdoğan'ı çağırdı

Meclis’te, 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak için kurulan komisyonun ikinci toplantısına CHP ile HDP’nin çağrılmasını istediği isimler damgasını vurdu. İki partinin listesinde de dikkat çeken ortak isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı.

CHP ile HDP Erdoğan'ı çağırdı

Meclis’te, 15 Temmuz darbe girişimini araştırmak için kurulan komisyonun ikinci toplantısına CHP ile HDP’nin çağrılmasını istediği isimler damgasını vurdu. İki partinin listesinde de dikkat çeken ortak isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı.

07 Ekim 2016 Cuma 17:59
CHP ile HDP Erdoğan'ı çağırdı

Komisyonun bugünkü ikinci toplantısında 1 saat 10 dakika usul tartışması yaptı. CHP, HDP ve MHP televizyonların da komisyonu izlemesini isterken konuşma sürelerinin 3 dakikayla sınırlanmasına karşı çıktı.

ORTAK İSİMLER

1 saat 10 dakikalık tartışmanın sonunda yapılan oylamada muhalefetin önerileri reddedildi. CHP ve HDP komisyona davet edilerek dinlenecek isim listesini sundu. Her iki partinin listesinde de ortak isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı. CHP ile HDP’nin listesindeki diğer ortak isimler eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan.

‘GÜL VE DAVUTOĞLU DA ÇAĞIRILSIN’

CHP ayrıca 10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu, eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile eski bakanlar Bülent Arınç, Yalçın Akdoğan, Sadullah Ergin ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da komisyona çağırılmasını istiyor.

ESKİ 5 GENELKURMAY BAŞKANI

CHP’nin listesinde Darbe Araştırma Komisyonu’na davet edilerek dinlenilmesi istenenler arasnda 5 genelkurmay başkanı da bulunuyor. Bu isimler şöyle “Kasaptaki soğana et doğramam” diyen Hilmi Özkök, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’la Dolmabahçe’de görüşen Yaşar Büyükanıt, Ergenekon Davası kapsamında 26 ay tutuklu yargılandıktan sonra serbest bırakılan İlker Başbuğ, Balyoz, Ergenekon tutuklamalarını eleştirerek görevinden istifa eden Işık Koşaner, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaptığı açıklamalarla eleştirilere hedef olan Necdet Özel.

NEDİM ŞENER- HANİFİ AVCI VE HENRY BARKEY

CHP’nin komisyona davet edilmesini istediği diğer liste ise şöyle:
Hüseyin Çelik, Melih Gökçek, Rıfat Hisarcıklıoğlu, Kadir Topbaş, Emniyet Eski Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Genelkurmay 2. Başkanı Ümit Dündar, Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, eski HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, Emniyet Genel Müdürü Osman Ak, eski Emniyet Müdürü Cevdet Saral, eski Emniyet Müdürü Hanifi Avcı, Atilla Uğur, Emekli Eski Korgeneral İsmail Hakkı Pekiner, Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Yavuz Selim Demirağ, Fehmi Koru, Yıydıray Uğur, Stretejist Hanry Barkey, Gönül Tol, Öğretim üyesi Şaban Kardaş, Mensur Akgün ve emekli hakim Albay Zeki Üçok.

CHP BYLOCKCULARIN TAM LİSTESİNİ İSTEDİ

Usul tartışmasının ardından komisyon gündemine geçildi. CHP’li üyeler Komisyon Başkanlığı’na üç maddelik Bylock önerilerini sundu. Adalet Bakanlığı’ndan tutuklu ve gözaltındaki darbe girişimi zanlılarının hapishanelerde birbirleri ile haberleşirken kullandıkları pusulaların bir örneği, Bylock kullanıcılarının tam listesi, Eagle kullanıcılarının tam listesinin istenmesi talep edildi.
Komisyon çalışmalarını hafta içinde sürdürecek.

 

Gazete duvar

loading...
loading...
Son Güncelleme: 07.10.2016 17:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol