Çin'den Türkiye'ye PYD-YPG talebi

Önümüzdeki yıllarda Ortadoğu'ya askeri olarak faaliyet göstermesi beklenen Kominist Parti'nin yönettiği Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye'nin şikayetlerini değerlendirmek için bir şart koştu.

Çin'den Türkiye'ye PYD-YPG talebi

Önümüzdeki yıllarda Ortadoğu'ya askeri olarak faaliyet göstermesi beklenen Kominist Parti'nin yönettiği Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye'nin şikayetlerini değerlendirmek için bir şart koştu.

01 Aralık 2016 Perşembe 16:01
Çin'den Türkiye'ye PYD-YPG  talebi

Türkiye heyetinin Çin'e şikayet ettiği YPG için, Çin Halk Cumhuriyeti "PYD konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin bizlere daha somut belge aktarması halinde bu konuyu anlama ve değerlendirme şansımız olacak' şeklinde karşılık verdi.Şanghay Üniversitesinin davetlisi olarak Çin'e giden Eski Türkiye Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve beraberindeki heyet İstanbul'a döndü.Havalimanı çıkışında basın açıklaması yapan Başbuğ, “Çin Halk Cumhuriyeti, ‘PYD konusunda Türkiye Cumhuriyeti'nin bizlere daha somut belge, delil, elindeki bilgileri aktarması halinde bu konuyu daha iyi anlama ve değerlendirme şansımız olacak’ şeklinde bizlere ifade ettiler” dedi.

 

Şanghay Üniversitesinin davetlisi olarak Çin'e giden Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Emekli Hava Pilot Orgeneral Bilgin Balanlı, Emekli Koramiral Kadir Sağdıç, Bilişimci Murat Başbuğ ve gazeteci Rafet Ballı'dan oluşan heyet İstanbul'a döndü.Çin'deki izlenimlerinden bahseden Başbuğ, “Çin şu anda özellikle ekonomik kalkınmaya öncelik veriyor. Açık şekilde uluslararası ilişkilerde çok önde gözükmediği izlenimini aldık. Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye ile olan ilişkilerine gerçekten önem veriyor. Bu açıdan bu bir hafta süren toplantı zarfında özellikle Türkiye'nin görüşlerini net olarak Suriye'de yaşananlar, Irak'ta yaşananlar, Türkiye'nin terörle yapmış olduğu mücadele ve Irak'ta, Suriye'de gelecekte olabilecek durumlara ilişkin olarak Türkiye'nin görüşlerini görüştüğümüz kişilere net olarak aktarma şansına sahip olduk. Çok yararlı görüşmelerde bulunduk. Gerek üniversiteler gerekse düşünce kuruluşları, devlete ait makamlar devlete bağlı organlardı. Dolayısıyla görüşlerimizde devlet makamlarını da iletilecek” ifadelerini kullandı.

 

Zernews 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 01.12.2016 16:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol