Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz Kabile Devleti Değiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Polis Akademisi "Türkiye'nin Yeni Güvenlik Konsepti" Konferansı'nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz Kabile Devleti Değiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Polis Akademisi "Türkiye'nin Yeni Güvenlik Konsepti" Konferansı'nda konuştu.

22 Kasım 2016 Salı 16:08
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz Kabile Devleti Değiliz

Erdoğan polis adaylarına şöyle seslendi:

“Medeniyetler inşa etmiş bir geleneğin temsilcisiyiz”

“Polis Akademisi’ne giriş ölçümüz ülkesine ve milletine bağlı olmaktır. Ruhunu Pensilvanya’ya veya başka herhangi bir yapıya satmış hiç kimseye burada yer yoktur.

“Bu kurum milletin kurumudur, devletin kurumudur ve sadece onlara hizmete mükellef insanlar yetiştirmekle mükelleftir.

“Müslüman aynı delikten iki kez ısırılmaz.

“Geçmişten gerekli dersleri çıkararak kendimize yeni ve aydınlık bir gelecek kurmakta kararlıyız. Yeni Türkiye’yi inşallah gerek saygıdeğer hocalarımız, gerekse sevgili öğrencilerimizle birlikte inşa edeceğiz.

“Sevgili gençler biz kabile devleti değiliz, çadır devleti değiliz. Biz medeniyetler inşa etmiş bir medeniyet geleneğinin temsilcisiyiz.”

“Mesleğimin hedefinde şehadet var, gazilik var”

“Annenize babanıza şunu söylemeniz lazım. Biz bizi bu vatan için yetiştirdiniz mi, yetiştirdiniz. Benim mesleğimin hedefinde şehadet var, gazilik var, bu milletin birliği, beraberliği, geleceği var.

“Eğer anne baba bunu kavramışsa gittiğimiz her yerde evladım vatana feda olsun diyen anne babaları gördük. Bu mesleğin manevi boyutu çok güçlü.

“Sizler bu mesleğin içerisinde inşallah Türkiye’nin içinde farklı bir makamı, mevkiyi temsil ediyorsunuz.”

“Kepenk indir diyene meydan okuyacaksın”

“Türkiye inşallah kendisinden büyük Türkiye’yi inşa edecektir. Ne ile? Sizlerle. Doğu ve Güneydoğu böyle gidecek mi? Yok.

“Milletçe şu anda başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere topyekün mücadele ediyoruz. Artık kepenk indiren biri olmayacak. Çünkü onlar da artık sorumlu.

“Efendim işte bizi tehdit ettiler o yüzden kepenk indirdik. Olmaz. Bu sadece askerin polisin görevi değil. Sana kepenk indir diyene sen meydan okuyacaksın.

“Teröristlere bu caddeleri, meydanları dar edeceğiz. Senin memleketine hendek açacak, evlerin arasına tünel açacak, sen evini açacaksın. Bu terör örgütüne yataklıktır.”

“Bugün bir Batılı geldi…”

“Bugün bir Batılı geldi. Öğleden sonra cezaevlerindeki vekillerle ilgili bir karar çıkacak dedi. Yapabiliyorsan şunu yap! Hemen bir telefon aç ve de ki: Bu Türkiye'nin iç hukukuna fazla karışmayın.

“Bizim iç hukukumuza kimse karışamaz. Biz kendi kararımızı kendimiz veririz. Bu güne kadar bu ülkeyi karıştıranlar zaten onların ta kendisi olmuştur.

“Türkiye’den kaçan terörist milletvekilleri Brüksel’in meydanlarında nutuk atıyorlar. Biz işimize bakıp kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz.”

“Lozan’ı elbette tartışacağız”

“Milletimiz İstiklal Harbine başlarken Misakı Milli hedefi ile çıktı yola. Lozan tartışılmaz bir metin değildir. Kutsal bir metin asla değildir. Elbette tartışacağız. Daha iyiye ulaşmanın çabası içinde olacağız.

“Birinci Dünya Savaşı, İkinci Dünya Savaşı, Soğuk Savaş geride kaldı. Buna rağmen bizi hala Lozan’a hapsetmeye çalışıyorlar. Kusura bakmasınlar. Bizim milletimize sözümüz var. Tüm şartları zorlayacağız.”

“El Bab’ı kuşattık, yetmez Münbiç’e gideceğiz”

“Başta ABD olmak üzere batılılara söyledik. Terörden arındırılmış kuzeyde bir bölge dedik. Evet doğru söylüyorsunuz dediler ama bizimle birlikte hareket etmediler.

“Şu anda biz El Bab’a dayandık. Batıdan da El Bab’ı kuşattık. Yetmez oradan da Münbiç’e [Menbic] doğru gideceğiz. Münbiç’te PYD var YPG var. Onlar oradan gitsinler dedik. Gidecekler dediler.

“Biz tamamen orayı boşaltmalarını istiyoruz. Neden? Orası Arapların toprakları. Biz Türkiye olarak gidip oraya yerleşecek değiliz. DEAŞ [IŞİD] ile mücadelede kararlı mısınız?

“Rakka’ya da birlikte müdahale edelim. Ne işin var senin terör örgütüyle? Koalisyon güçleri ile biz bunu yapamıyorsak nasıl devletiz biz? Yazıklar olsun bize.”

“Enerji meselesi değil, beka meselesi”

“Irak’ta PKK Sincar’ı da Kandil yapmak istiyor. Onlara bunu da yar etmeyeceğiz. Hesabını soracağız. Sincar için de koalisyon güçlerine gerekenleri söyledim. Şu anda askerimiz en üst düzeyde kendileri ile görüşmesini sürdürüyor. Biz takibini yapıyoruz.

“Ülkemizde canlı bomba saldırısı gerçekleştiren DEAŞ gücünü Suriye ve Irak’tan alıyor. PKK’nın üsleri yine Suriye ve Irak’ta. Telafer de aynı şekilde. Çözülmesi lazım.

“Şengal’de benzer bir çaba içinde olan PKK’nın önünü Irak devleti kesti de biz mi engel olduk? PYD’yi, YPG’yi, DEAŞ’ı tepeledi de biz mi engel olduk. Ne dedik, sorununun kapımıza dayanmasını beklemeyeceğiz. Ne gerekiyorsa yapacağız.

“Suriye ve Irak konusu Türkiye için enerji meselesi değildir, siyasi etkinlik alanımızı genişletme meselesi değildir. Bu bizim için beka meselesidir. Suriye ve Irak kaynaklı tehditleri yok etmeden 2023 hedeflerine ulaşma imkanımız bulunmuyor.

 

Bianet 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 22.11.2016 16:08
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol