Demokratik Suriye Güçleri: Ulusal Ordu ve Federalizmi hedefliyoruz

DSG resmi sözcüsü Telal Ali Silo DSG’yi oluşturarak Suriye’de ulusal anlamda mücadele eden bütün askeri yapıları bir araya getirmeyi hedeflediklerini ve elde ettikleri başarılar sayesinde diğer grupların da kendilerine katılımını sağladığını söyledi.

Demokratik Suriye Güçleri: Ulusal Ordu ve Federalizmi hedefliyoruz

DSG resmi sözcüsü Telal Ali Silo DSG’yi oluşturarak Suriye’de ulusal anlamda mücadele eden bütün askeri yapıları bir araya getirmeyi hedeflediklerini ve elde ettikleri başarılar sayesinde diğer grupların da kendilerine katılımını sağladığını söyledi.

11 Ekim 2016 Salı 17:28
Demokratik Suriye Güçleri: Ulusal Ordu ve Federalizmi hedefliyoruz

YPG'nin de içinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Resmi sözcü Telal Silo ,Demokratik Suriye Güçleri kuruluşunun birinci yıl dönümü ve elde ettiği kazanımlar hakkında konuştu.

Konuşmasına DSG’yi kurmadaki amaçlarına dikkat çekerek, ”İlk günden bugüne Suriye topraklarında birçok farklı askeri yapılar savaşıyor. Söz konusu gruplar dağınık bir şekilde idiler. Bu askeri yapıları bir araya getirip DAİŞ terörüne karşı ortak bir cephe açacak bir yapıya ihtiyaç vardı. DSG bunun için kuruldu.” diye konuştu.

Telal Silo DSG'nin kazanımlarına ilişkin yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “DSG kurulduğu günden itibaren operasyonlara başladı. İlk önce Haseke’nin güney köyleri ve Hol’ü özgürleştirme operasyonu, devamında Kobane’nin güney köylerini ve Tışrin Barajını özgürleştirme operasyonu,  'Habur’un Gazabı' adıyla gerçekleşen  Şedade’yi özgürleştirme operasyonu,  diğer taraftan da Cizire Kantonu ve Gire Spi köylerinde Elen ve Cudi intikam operasyonu ve Minbic’in özgürleştirilmesi operasyonunda yer aldık ve  Minbic Askeri Meclisine destek verdik.”

DSG’nin örgütsel olarak da başarı elde ettiğini belirten Silo, 13 grup olarak başladıklarını ve şu anda bütün oluşumların temsil edildiği 32 gruba ulaştıklarını ifade eden Silo, "Gerçekliliğimiz ve haklılığımızdan kaynaklı birçok oluşumdan genç bize katıldı ve başarı elde ettik. Buna paralel olarak da gücümüz büyüdü." dedi.

Askeri ve Siyasi desteğe ihtiyaç var

Çalışmalarında karşılaştıkları engellere ilişkin askeri ve siyasi alanda eksiklikler yaşadıklarını belirten Silo şunları belirtti: "Biz de stratejik bir güç olarak DAİŞ’a karşı oluşturulan uluslararası koalisyonda yer alıyoruz. Çok defa askeri destek istedik fakat şuana kadar bir cevap alamadık. Sadece havadan destek verildi.”

“DSG'nin siyasi kolu olarak da adladırabilecekleri Suriye Demokratik Meclisi kurulduktan ve resmi temsilciliği açıldıktan sonra Güvenlik konseyi resmi olarak temsilcilik ile ilişkiye girdi ve bazı tartışmalar yürütüldü ancak Güvenlik Konseyi söz vermekten başka hiçbir şey yapmadı.” diyen Silo şöyle konuştu : "Bize bir itirafta bulunmalılar. Yakın bir zamanda bölgede federalizmin ilanı yapılacak ve uluslararası toplumun bunu kabul etmesi lazım . Çünkü bu adım Suriye’nin geleceğini belirleyecek."
Türkiye ve Suudi arabistan ittifakı engelledi

İtirafın gelmemesini Türkiye ve Suudi Arabistan gibi yerel güçlere bağlayan Silo şunları belirtti: " Koalisyon güçleri ve ABD yetkilileri ile yaptığımız toplantılarda bizimle ittifak kurduklarını itiraf etmelerini istedik. Bu konuda bize  resmi olarak bizimle ittifak geliştirdiklerini duyuracakları konusunda söz verdiler.Ancak anlaşılıyor ki , Türkiye ,Suudi Arabistan ve körfez devletleri bunu engelliyor. Bizimle ittifak geliştirilmesini istemiyorlar çünkü bu ittifak onların çıkarlarına uymuyor.”

Oluşumların dayanışması başarılarımızı karalayanlara cevap oldu

Silo , bazı yerel ve uluslararası güçlerin DSG'nin hiçbir başarı elde edemeyeceğini iddia ettiklerini belirterek, "Bize karşı düşmanlık göstermelerinin nedeni bizim ulusal bir güç olmamız ve Suriye halklarının geleceği için mücadele ediyor olmamızdır. Biz Türkiye destekli terörist grupları yendik. Bundan dolayı düşmanlıkları daha da büyüdü. Bize karşı birçok iddiada bulunarak bizi karalamak istiyorlar. Ancak askerlerimizin güçlü iradesi ve halklarımızın desteği ile bu planların tamamı boşa çıkarılacaktır.” dedi.

Telal Silo Suriye’deki dış devletlerin çıkarlarına  güdümlü güçlere ve özellikle de Türkiye’nin pozisyonuna dikkat çekerek, "Güçlerimiz doğru bir çizgiyi temsil ediyor. Kendisini bir yol bir çizgi olarak sunanlar, ister Riyad’da olsun, ister Türkiye’de olsun dış güçlere hizmet ediyorlar. En başta da Türkiye’nin Suriye’ye dönük işgal planlarına hizmet ediyor. Hatırlatmak gerekir ki Türk silahlı güçleri aracılığıyla 5 yıldır Suriye halklarının kanını akıtıyor. Planları tutmadığı içi doğrudan işgal etmek istediler. Bu yüzden Halep’in kuzey köylerine yönelik saldırıya geçtiler.” dedi.

Operasyonlar halkın isteği üzerine gerçekleştirildi

Telal Silo , operasyonarın çoğunun halkın çetelerden kurtulmak için yaptıları çağrılar üzerine başladığını belirtti ve şöyle devam etti: "Biz kurtardığımız her bölgeyi oranın  yerlilerine teslim ettik. Onların kendi kendilerini yönetip örgütlenmelerini sağladık. Bu da bizi diğer yapılardan ayıran yanımız. Güçlerimiz gittiği her yerde karşılık buldu. Özgürleştirme operasyonlarımızdan sonra Arap ve Türkmen halklarından birçok genç güçlerimize katıldı. Gençler için eğitim devreleri başlatıldı."

Tüm Suriye halklarının çağrısına cevap verip bölgeyi terörden temizlemeye hazır olduklarını belirten Telal Silo son olarak şunları söyledi: "Amacımız tüm Suriye toprakarını terörden temizlemek ve başta verdiğimiz sözü tutarak bu toprakları terörden temizleyeceğiz."

 

anha

loading...
loading...
Son Güncelleme: 11.10.2016 17:28
Anahtar Kelimeler:
ANHAAnfDİHAQsd
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol