'Eğitim Sen'li öğretmenler geri dönecek'

KESK’e (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) bağlı Eğitim Sen’in (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) Genel Başkanı Kamuran Karaca, öğretmenlerin görevden alınmasına tepki gösterdi. Karaca, 9 bin 843’i Eğitim Sen üyesi öğretmenin ihraç edilmesinin yasal dayanağının olmadığını söyledi.

'Eğitim Sen'li öğretmenler geri dönecek'

KESK’e (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) bağlı Eğitim Sen’in (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası) Genel Başkanı Kamuran Karaca, öğretmenlerin görevden alınmasına tepki gösterdi. Karaca, 9 bin 843’i Eğitim Sen üyesi öğretmenin ihraç edilmesinin yasal dayanağının olmadığını söyledi.

15 Eylül 2016 Perşembe 06:31
'Eğitim Sen'li öğretmenler geri dönecek'

Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da, “Bölücü terör örgütü ve uzantılarına destek veren 14 bin öğretmeni açığa alacağız” açıklamasının ardından 8 Eylül’de 11 bin 301 öğretmen görevinden uzaklaştırıldı. Uzaklaştırılan öğretmenlerden 9 bin 843’i Eğitim Sen üyesiydi.

Üyelerinin sendikal etkinliklere, yasal eylemlere katıldıkları için hukuksuz biçimde açığa alındığını söyleyen Kamuran Karaca, “Bu bir algı operasyonudur. Bu kararlar yargıdan dönecektir!” diye konuştu.

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca’nın Duvar’ın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

1 Eylül’de çıkarılan 672 sayılı KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile 28 bin 163 öğretmen ‘FETÖ ile ilişkisi olduğu’ iddiasıyla kamu görevinden ihraç edildi, 8 Eylül’deyse 11 bin 285 öğretmen ‘PKK ile ilişkisi olduğu’ iddiasıyla açığa alındı. Bu ne anlama geliyor?

Laik, demokratik, bilimsel eğitimi savunan Eğitim Sen’liler cemaatle kol kola olanların eğitimdeki yapılanmasının tehlikelerini anlatırken şimdi onlara darbecilerle aynı suçlamayı yöneltmek akıl ve vicdanı bir kenara bırakmaktır. Yapılanın hiçbir hukuksal dayanağı yoktur. Bir algı operasyonuyla hatalarının vebalini birilerine yıkmaya çalışıyorlar. Bu kararlar hukuktan dönecektir.

Açığa alınmalarının hiçbir hukuksal dayanağı yok. Darbe girişimi öncesi, ‘terör örgütüne yardım, yataklık’ gibi açıklamalarla hedef haline getirilen öğretmenler laik, bilimsel eğitimi savunan demokrat öğretmenlerdi. Soruşturmaların çoğunun gerekçesi, sosyal medya paylaşımları veya 10 Ekim Ankara katliamı sonrası yaptığımız iş bırakma eylemi ve yine aynı saldırıyı protesto için yapılan basın açıklamalarına katılmalarıydı. Şimdi 9 bin 843 üyemiz açığa alındı. Bu insanların hendekle, kuyuyla ne alakası var! Bunlar, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, AİHM kararlarıyla hukuksal zeminde yapılan eylemlerdir. Sendikal faaliyetlerin terörle ilgisi yoktur. Terörle ilişkili kişiler varsa belgesini, bilgisini koyarsınız ortaya, idari ve adli soruşturma açılır.

Bakanlık yetkilileriyle görüştük, bize bunun hükümetin kararı olduğunu söylediler. Bu furya muhalefeti susturmaya yönelik bir operasyona dönüştü. Temizlik diyorlar. Ülkeyi kimden temizliyorsunuz? Daha düne kadar iç içe, kol kola olduğunuz cemaatten, her şeyi verdik dediğiniz kadrolardan başlayın temizliğe! Bunların hesabı adalet önünde mutlaka sorulur. MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) bu haksızlığı ortadan kaldırmazsa açılan davalarla, mahkeme kararlarıyla arkadaşlarımızın hepsi geri dönecektir.

Bu, Eğitim Sen üyelerine dönük bir gözdağı sürecidir. Sayının arttırılması için de vicdansızca, hukuksuzca özel bir çaba harcanıyor hem MEB hem AKP içinde. Sadece Diyarbakır’da  değil, Hatay’da da 928 kişi görevden alındı. Onların da büyük çoğunluğu Eğitim Sen üyesi.

Son açığa almalarla 1 milyon öğrenci yeni eğitim öğretim yılına öğretmensiz başlayacak, bu durum tam bir kaosa neden olacak.

Hükümet eğitimin dinselleştirilmesi için adeta seferberlik ilan etti. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında MEB, Diyanet ve dini vakıflarla dernekler arasındaki ilişki o hale geldi ki, 13 Eylül 2014’te Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemedeki imam hatip liselerinde “imamlık, hatiplik, vaizlik, müezzinlik, Kur’an kursu öğreticiliği ve benzeri mesleki uygulamalara yönelik eğitimlerle ilgili çeşitli kurumlardan destek alınabilecektir” ifadesiyle TÜRGEV, Ensar Vakfı, Furkan Vakfı, Hizmet Vakfı, Hayrat Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti gibi dini vakıfların devlet okullarında başta “değerler eğitimi” olmak üzere çeşitli konularda ders ve seminer verebilmesinin, kendi yayınlarını dağıtabilmesinin ve öğrencileri kurumlarında stajyer olarak eğitebilmesinin önü açıldı. 2016-2017 eğitim öğretim yılında okul öncesine ‘değerler eğitimi’, ilkokul 1’inci sınıftan itibaren de zorunlu din dersleri uygulaması başlayacak.

 

Gazete duvar 

Son Güncelleme: 15.09.2016 06:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol