Erdoğan : Uluslararası Af Örgütü dürüst ve doğru davranmıyor

Erdoğan, Alman RTL kanalına açıklamalarda bulundu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman RTL kanalına Rusya ziyareti, 15 Temmuz'daki darbe girişimi, AB'nin tutumu, vize muafiyeti, Uluslararası Af Örgütü ve Alman yargısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan : Uluslararası Af Örgütü dürüst ve doğru davranmıyor

Erdoğan, Alman RTL kanalına açıklamalarda bulundu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman RTL kanalına Rusya ziyareti, 15 Temmuz'daki darbe girişimi, AB'nin tutumu, vize muafiyeti, Uluslararası Af Örgütü ve Alman yargısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

13 Ağustos 2016 Cumartesi 06:19
Erdoğan : Uluslararası Af Örgütü dürüst ve doğru davranmıyor

DARBE GİRİŞİMİ   

Avrupa'ya, darbe girişiminin ardından Türkiye'ye yeterince destek vermediğini ifade eden Erdoğan, ''15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsü oldu. 18 Temmuz'da iseAlmanya Başbakanı Merkel aradı. 'Yaşananların bizi endişeye sevk etmeyecek şekilde olması' mealinde bir ifadede bulundu. Tabii bunlar bizi üzüyor. İntikam hırsıyla bir şey yapmıyoruz'' ifadelerini kullandı.    

Darbe girişimine karşı Avrupa'nın yanlarında olmasını beklediklerini dile getiren Erdoğan, Paris'te teröre karşı bir araya gelen Avrupalılardan, aynı şeyi Türkiye için beklediklerini, Avrupa ülkelerinin en azından birer temsilci gönderebilmeleri gerektiğini ancak bunun yapılmadığını söyledi.  

Darbe girişimi nedeniyle 240 vatandaşın hayatını kaybettiğine, 2 binin üzerinde vatandaşın da yaralandığına dikkati çeken Erdoğan, "Türk demokrasisine yapılan bu saldırının ardından sadece Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, bir Avrupa bakanı ve Katar Dışişleri Bakanı geldi. Bunun böyle olmasından üzülüyoruz'' ifadesini kullandı.  

İDAM  CEZASI

"İdam cezasının tekrar gelip gelmeyeceği" sorusuna Erdoğan, ''Yenikapı'da geçen pazar günü mitinge yaklaşık 5 milyon insan katıldı ve hepsi 'idam, idam, idam isteriz' dedi. Parlamentodan çıkarsa ben onay makamıyım, bana gelir, ben de onaylarım'' yanıtını verdi.     Erdoğan, bir başka soru üzerine de, halkın kendisine her seçimde diğerine göre daha fazla oy verdiğine değinerek, ''Yüzde 52 oy alan birisi olarak nasıl oluyor da ben kutuplaştırıcı oluyorum'' değerlendirmesinde bulundu.  

‘ALMAN YARGISINA GÜVENMİYORUM’   

Almanya'nın Köln kentinde iki hafta önce gerçekleştirilen Darbe Karşıtı Miting'e telekonferansla bağlanmasına Almanya Anayasa Mahkemesi'nin izin vermemesini de eleştiren Erdoğan, ''Ben Alman yargısına bu noktada saygı duymuyorum" dedi.  

RUSYA İLE İLİŞKİLER   

Rusya ile askeri, siyasi, ekonomik, kültürel ve turizm alanlarında farklı bir heyecanla yeni döneme başladıklarını kaydeden Erdoğan, gelecek yıl bir kez Rusya'da, bir defa da Türkiye'de olmak üzere karşılıklı görüşmelerde bulunulacağını ifade etti.  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde Halep konusunu da ele aldıklarını aktaran Erdoğan, "İnsani yardım gönderilmesi için koridorlar olacak. Rusya'nın desteğiyle bu sorunu çözmüş olacağımıza inanıyorum" dedi.  

NATO   

Türkiye'nin NATO ile herhangi bir sıkıntısının olmadığını savunan Erdoğan, "NATO, kendi üyesini yalnız bırakmamalı. Suriye sınırında çok ciddi sorunlar, travmatik sorunlar yaşıyoruz. Suriye tarafından atılan bombalar neticesinde insanlarımız ölüyor. Bugün değilse ne zaman NATO yanımızda olacak? Halep zor bir dönemde. İnsani ihtiyaçlarını gidermek için ne yapabiliriz; soru bu" diye konuştu.  


İŞKENCE İDDİALARI 

Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'de işkence yapıldığı iddialarına ilişkin Erdoğan, "Uluslararası Af Örgütü, sosyal medyadaki bazı haberlere itibar ediyor. Acaba buraya gelip TBMM'yi gezdi mi? Adalet ve İçişleri bakanlarını dinledi mi? Onları dinlemeden, onların yaptıkları hiçbir açıklamanın benim nezdimde bir kıymeti harbiyesi yoktur.  

Ben şiir okudum diye içeri alınacağım zaman onların kapısını çaldım. Benimle ilgilenmediler. Uluslararası Af Örgütü dürüst ve doğru davranmıyor. İdeolojik bir örgüttür, dürüst bir örgüt değildir. Bu kadar açık konuşuyorum" ifadelerini kullandı.

Sputnik

loading...
loading...
Son Güncelleme: 13.08.2016 06:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol