Haseke için Kamışlo'da gizli görüşme!

YPG ile Suriye rejimine bağlı güçler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Rusya’nın devreye girmesiyle Kamişlo’da Suriye-Rusya ortak heyeti ve Rojava yetkililerinden oluşan bir heyet arasında gizli bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.

Haseke için Kamışlo'da gizli görüşme!

YPG ile Suriye rejimine bağlı güçler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Rusya’nın devreye girmesiyle Kamişlo’da Suriye-Rusya ortak heyeti ve Rojava yetkililerinden oluşan bir heyet arasında gizli bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.

22 Ağustos 2016 Pazartesi 07:51
Haseke için  Kamışlo'da gizli görüşme!

Adının açıklanmasını istemeyen Rojava Özerk Yönetimi’nde görevli bir güvenlik yetkilisinin BasNews’e aktardığına göre;  Rusya’nın devreye girmesi ile  Suriye rejiminden bir heyet, Rojava Özerk Yönetimi heyeti ile Kamişlo’da bir araya geldi.

Söz konusu kaynağın aktardığına göre;  Suriye’nin Lazkiye kentindeki Rus askeri üssünde görevli 3 askeri danışman ve 5 kişilik rejim yetkililerinden oluşan Rusya- Suriye karma heyeti,  dün aralarında Cizire Kantonu Savunma Bakanı Abdulkerim Saruha, Cizire Kantonu Dışişleri Sorumlusu Abdulkerim Omer, YPG Sözcüsü Redur Halil, YPJ Komutanı Nujin Bagok’unda yer aldığı Rojava heyeti ile Haseke’deki çatışmaları görüşmek üzere Kamişlo’da toplandı.

Rejim kontrolündeki Kamişlo Uluslararası Havalanı’nda gerçekleşen görüşmenin gizli yapıldığı belirtildi.


 


Görüşmede Suriye Ulusal Güvenlik Başkanı Ali Memluk’un, Rojava yönetiminden oluşan heyeti Haseke’deki savaşı durdurmamaları halinde ‘Kamişlo ve Haseke’yi sizin başınıza yıkarım’ şeklinde tehdit ettiği ileri sürüldü.

BasNews’e konuşan Rojava yetkilisi, görüşmede Rojava heyetinin Haseke’deki çatışmaları durdurmak için üç şart öne sürdüğünü söyledi:

1- Suriye rejimine bağlı Difai Vatani (Ulusal Savunma) milislerinin fesh edilmesi
2- Suriye rejim güçlerinin, Haseke’de sadece Rojava yönetiminin kendilerine belirlediği yerlerde hareket etmesi
3- Rojava yönetimin belirlediği yerler dışındaki Suriye rejim askerlerinin kontrolündeki tüm yerlerin YPG’ye devredilmesi

Toplantıda tarafların anlaşamadığı ve Rojava heyetinin toplantıyı terk etmesiyle görüşmelerin sonuç almadan sona erdiği kaydedildi.

YPG rejime ait birçok yeri kontrol etti

Öte yandan Haseke’deki çatışmaların yayılarak devam ettiği, YPG güçlerinin rejime ait  Berrid askeri karargahı, Bassel kontrol merkezi ve stadyumu, Zuhur mahallesi, Xuweran mahallesi ve Sanayi bölgesinin kontrolünü sağladığı bildiliyor.

Dün akşam saatlerinde YPG’nin kontrolüne geçen Arap Aziziye mahallesine Suriye rejimince atılan roketler sonucu 7’si çocuk, biri kadın olmak üzere toplam  13 sivilin hayatını kaybettiği, 21 sivilin de yaralandığı öğrenildi.

zernews 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 22.08.2016 07:51
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol