HDP'den hükümete; Bu tarihsel fırsatı kaçırmayalım!

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “15 Temmuz süreci önlenmiş olabilir ama ülkeyi darbe ile yönetmek isteyenlerin arayışı hiç bir zaman sonlanmayacaktır. Bunun için ortaya çıkan fırsatların iyi değerlendirilmesi lazım” dedi ve hükümete uyarı ve önerilerde bulundu.

HDP'den hükümete; Bu tarihsel fırsatı kaçırmayalım!

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “15 Temmuz süreci önlenmiş olabilir ama ülkeyi darbe ile yönetmek isteyenlerin arayışı hiç bir zaman sonlanmayacaktır. Bunun için ortaya çıkan fırsatların iyi değerlendirilmesi lazım” dedi ve hükümete uyarı ve önerilerde bulundu.

19 Temmuz 2016 Salı 12:40
HDP'den hükümete; Bu tarihsel fırsatı kaçırmayalım!

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, MYK ve Meclis Grubu ortak toplantısı sonrasında açıklama yaptı.
  

“Darbe girişimini kınıyoruz”

"15 Temmuz da başlayan darbe girişimi Başbakanın yaptığı açıklama ile tümüyle kontrol altına alınmış denildi. Bir kez bu darbe girişimi kınadığımızı ve tüm sonuçları itibariyle halkımızın böylesi bir saldırı ile karşı karşıya olmasından dolayı üzüntülerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz."

"Darbe girişimleri Türkiye’nin ilk defa karşı karşıya kaldığı bir durum değil. Bu darbe girişiminin acı faturaları ortaya çıkmış olsa da darbenin sonuçlanmamış olması en önemli nedeni siyasetin takındığı ortak tutumdur. Başbakan’ın yaptığı bugün yaptığı açıklamada siyasi partilere teşekkür etmesini biz de teşekkürle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz."
 

“Hatalar iyi analiz edilmelidir”

“Madem darbe girişimi önemli ölçüde kontrol altına alındı o zaman yavaş yavaş bazı gelişmeleri değerlendirmemiz, alınacak tedbirleri ve yapılacakları oturup konuşmamız lazım."

“Bir defa 15 Temmuz darbe girişimine Türkiye’nin adım adım nasıl sürüklendiğini doğru tespit etmek, siyasetin yaptığı hataları iyi analiz etmek ve iyi anlamak gerekiyor. Yapılan yanlışları da hakkıyla teslim etmek gerekir. Aksi durumda darbe girişiminden doğru dersler çıkarılmamış olur."

“7 Haziran seçimi önemli bir çözüm fırsatı ve darbe zihniyetinden kurtulma fırsatı sundu ama 7 Haziran’da bir uzlaşma kültürü ile Türkiye’nin önünü açacak siyasetin yerine bir sivil darbe ile Meclise el konuldu. Yapılan sivil darbe 15 Temmuz’da gerçekleşen askeri darbenin önemli zeminini oluşturdu. Bunun çok iyi anlaşılması lazım."

“Biz 7 Haziran sonrası siyasetçiler olarak bir koalisyon oluşturulmasını ve koalisyonun Türkiye’yi yönetebilmesini en azından bir uzlaşı kültürünün gelişmesini sağlayabilseydik bu darbe zemini bu kadar güçlenmemiş olacaktı."
 

“7 Haziran darbesi 15 Temmuz’a zemin hazırladı”

“İkincisi Kürt sorununda barış ve çözüm süreci devam etmiş olsaydı, içeride savaş bu kadar tırmandırılmamış olsaydı. Orduya bu kadar inisiyatif sağlanmış olsaydı. Bu kadar ölümler cenazeler yaşanmamış olsaydı yine darbe sürecine giden zemini bu kadar güçlenmemiş olurdu. Dış politikada yapılan hatalar da yine bu darbe girişimini cesaretlendiren ve hareketlendiren adımlar oldu."

“Yani 7 Haziran sonrası yapılan sivil darbe Kürt sorununda barış sürecinin bitirilmiş olması ve dış politikadaki hatalar eğer bundan sonra da bir şekilde düzeltilmez ise korkarız Türkiye darbe mekaniğinden kurtulamamış olacak."

“Bugün belki 15 Temmuz süreci önlenmiş olabilir ama ülkeyi darbe ile yönetmek isteyenlerin arayışı hiç bir zaman sonlanmayacaktır. Bunun için ortaya çıkan fırsatların iyi değerlendirilmesi lazım. Kutuplaşma siyaseti ile bölünmüş toplum 15 Temmuz akşamı geçici bir şekilde bir araya gelmiştir."

“Kamplaştırma tümüyle ortadan kalkmamıştır. AKP’nin izlediği bu kamplaştırıcı siyaset kutuplaşmaya yol açan siyaset maalesef derin bir yara açmıştır. Bu kutuplaşma tümüyle ortadan kalkmış gibi davranılırsa ve sanki muhalefetin darbe karşıtı söylemi AKP’nin politikalarına sunulmuş destek sınırsız gibi algılanırsa büyük hata yapılmış olur. Toplumun yaralarının sarılması noktasında atılması gereken adımlar vardır."
 

“Heba ederse tarihsel bir fırsatı kaçırmış olacak”

“Siyaset bir kez daha sorumluluk düzeyinde meseleyi ele alıp artık askeri veya sivil darbelerden vazgeçmek istiyorsa üsluptan başlayıp iyileştirici ortak politikaları ve ortak siyaseti üretmek zorundadır. AKP eğer bu darbe karşıtı pozisyonu, toplumun çok büyük kesiminin darbeye karşı duyduğu öfkeyi partizanca küçük kazanımlar için kullanarak heba ederse tarihsel bir fırsatı kaçırmış olacak."

“Bu tür süreçler iktidar partisinin toplumun ortaya koymuş olduğu veraseti kendi çıkarları için kullanabileceği tarihsel süreçler değildir. Darbe karşıtı toplumsal uzlaşma bir demokratikleşmeye doğru evriltilebilirse ancak anlamlı olur."

“AKP bir kaç gün içerisinde gecikmeden temel hatalı politikalarından hızla döndüğünü, hatalı politikalarını düzelttiğini veya düzelteceğini ortaya koyan işaret eden adımlar atarsa önümüzdeki süreci kurtarmak mümkün olur."

“Aksi taktirde korkumuz odur ki bugün sokaklarda yaşanan ve özellikle belirli grupların mevcut durumu anlamaktan çok IŞİD zihniyeti ile sanki sokakları teslim almışçasına ve devleti ele geçirmişçesine bir anlayışla davranılırsa bir kaç gün sonra mevcut uzlaşma yeni bir kaosa Allah korusun bir iç savaşa doğru götürecektir."

“Darbeye karşı demokratik hakkını kullanıp sokağa çıkmak demokratik bir haktır ama bunu büyük bir fırsata dönüştürerek, toplumunun diğer kesimleri için bir baskı aracı dönüştürmek adına sokaktaki linçlere göz yumulursa, 15 Temmuz’u aratacak bir kaosa doğru Türkiye sürüklenebilir."

 

Zernews 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 19.07.2016 12:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol