HDP'li Doğan: Barzani, Ortadoğu siyasetini ön gören bir siyasi liderdir

HDP’nin Erbil ziyaretini değerlendiren HD) Antep Milletvekili Celal Doğan, Erbil ziyaretinin Çözüm Süreci’yle ilgili olmadığını ve Erbil’e herhangi bir mesaj götürülmediğini belirtti.

HDP'li Doğan: Barzani, Ortadoğu siyasetini ön gören bir siyasi liderdir

HDP’nin Erbil ziyaretini değerlendiren HD) Antep Milletvekili Celal Doğan, Erbil ziyaretinin Çözüm Süreci’yle ilgili olmadığını ve Erbil’e herhangi bir mesaj götürülmediğini belirtti.

07 Ekim 2016 Cuma 17:40
HDP'li Doğan: Barzani, Ortadoğu siyasetini ön gören bir siyasi liderdir

Mesud Barzani’yi Ortadoğu siyasetine hakim ve Ortadoğu siyasetinin hangi yöne evrileceğini ön gören bir siyasi lider olarak gördüğünü belirten Doğan şunları söyledi.

Sayın Barzani yılların deneyimli insanı. Ortadoğu’nun nasıl gelişme gösterdiğini görüyor ve fark ediyor. Ortadoğu’nun hangi yöne evirileceğini fark eden bir siyasi lider. Savaştan kaçan biri. Biz savaşı istiyoruz, onlar savaştan kaçıyor. Biz de iki yıla yakındır Parlamento’dayız. Barış dışında bir talebimiz olmadı hiç.

Keşke sadece Kürtler arasında değil, ilkin bizim bölgede olmak üzere bütün bölgelerde etnik yapılar arasında bir birliktelik olsa. Bununla ilgili bir milim mesafe alırsak mutlu oluruz, tabi bu konuda etnik yapının siyasette ön plana çıkmaması gerek.

HDP heyetinin PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yüz yüze görüşmediğini belirten Doğan, “Bizim heyetten Abdullah Öcalan ile yüzyüze görüşen kimse yok. Kardeşi Öcalan ile görüştü, onun da bize verdiği veya getirdiği bir mesaj yok. Bizim mesaj götürmekle bir bağımız söz konusu değil.” dedi.

'Ziyaretin Çözüm Süreci’yle alakası yok'

Selahattin Demirtaş’ın Erbil ziyaretinde iki defa Mesud Barzani’yle görüşmesinin çözüm süreciyle alakalı olmadığını ve bunun planlanmış bir ziyaret olduğunu söyleyen Doğan şu ifadeleri kullandı:

Bizim bildiğimiz doğru yol barıştır. Birlikte yaşamaktır, huzur içinde hep beraber bu ülkenin sınırları içinde yaşamaktır. Bunun dışındaki hiçbir talebimiz yok. Olmaması da gerekir. Bu konuda kimin yardımı dokunursa ona minnet duyacağız.

Barzani’nin en güzel lafı şu olmuştur; barışla elde edilen sonuç 100 yıllık savaşla elde edilmez. Önemli bir söz daha söyledi; ne mesafe aldıysam barışta aldım dedi. Tecrübe konuşuyor  yani. Savaş görmeyenler tanılık edip savaşa girerse Allah akıbetimizi hayır etsin.

'Ulusal Kongre için biraz zaman var' diyen Doğan, Güney Kürdistan’daki tüm partilerle görüştüklerini belirterek, ulusal kongreyi altyapı hazırlanmadan ağza almanın ölü doğmasına sebebiyet vereceğini savundu.

Ankara ve Erbil’in ilişkilerinin komşu gibi olduğunu belirten Doğan son olarak şunları söyledi:

Yıllar önce kuyruklu Kürt, bunların ne işi var Güneydoğu Anadolu’da ifadelerini kullanıyorlardı. Bir devlet yapımız var bizim. Şimdi maşallah içtiğimiz ayran ayrı gitmiyor. Hep beraberiz yani. İyi komşu olmak güzel bir şey, komşu ile kötü olmak gerçekten sizi tedirgin eder ve uyuyamazsınız. Erbil ziyareti benim gördüğüm en güzel, üst seviyede bir ziyaretti. Müthiş misafirperverlik gösterdiler. Meselelere yaklaşımları ile birikimli bir kadro var orda. Bundan çok mutlu oldum, ama bu demek değil ki orada sorun yok. Orda da daha bir sürü sorun var. Kendi aralarında uzlaşamadıkları çelişkiler de var, bunlar da biter inşallah.” -

 

Bas haber

 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 07.10.2016 17:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol