HPG Komutanı: Peşmerge ile ulusal bir ruhu yakaladık

HPG Komutanı Civyan, “Şengal mevzisinde peşmerge ve gerilla arasında ortaya çıkan ruh, ulusal bir ruhtu. Gerçekten de böyleydi. İlk kez ulusal duygular güçlendi” diye konuştu.

HPG Komutanı: Peşmerge ile ulusal bir ruhu yakaladık

HPG Komutanı Civyan, “Şengal mevzisinde peşmerge ve gerilla arasında ortaya çıkan ruh, ulusal bir ruhtu. Gerçekten de böyleydi. İlk kez ulusal duygular güçlendi” diye konuştu.

11 Ağustos 2016 Perşembe 18:15
HPG Komutanı: Peşmerge ile ulusal bir ruhu yakaladık

Şengal’in ele geçirilmesinin üzerinden 2 yıl geçerken bölge de PKK ve KDP arasında bölünmüş durumda. Şengal’de hem PKK, hem de Peşmerge bulunuyor.

PKK’nin silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri’nin (HPG) Şengal Komutanı Agid Civyan,“Gerilla ve peşmerge aynı mevzide IŞİD’le savaştı” dedi.

HPG Komutanı Agid Civyan Rûdaw’a konuştu.
 

PKK ne zamana kadar Şengal’de kalacak?

Halkımızı korumak için Şengal’e geldiğimiz ilk günden bu yana, daha merhaba bile demeden bize bu soru soruluyor: “PKK ne zaman Şengal’den çıkacak?” İlk günden yönetimimiz gerillanın Şengal’i IŞİD’den kurtarmaya geldiğini açıkladı. Buraya Güney Kürdistan ile halkımıza destek vermeye geldik. Bu temelde geldik buraya.

Şengal felaketinin üzerinden 2 yıl geçti. Şimdiye kadar 215 gerilla ve savaşçımız burada şehit düştü, onları anıyoruz. Aynı şekilde burada şehit düşen peşmergeleri de anıyoruz. Burada şehit düşen Ezidiler’i de. Sorunuza yanıt olarak şöyle söyleyelim; Şengal’i tamamen özgürleştirmek ve IŞİD’in elinde bulunan Ezidi halkımızı kurtarmak istiyoruz. Halen verdiğimiz sözdeyiz. Buradaki görevimizin yarısını tamamladık, o da Şengal, kuzeyi ve diğer bazı yerlerin özgürleştirilmesiydi. Ancak bir kısım kalmış, onu da tamamlamak istiyoruz.

KDP de bize devamlı, Şengal’den ne zaman gideceğimizi soruyor. Ne zaman ki Şengal tamamen özgürleştirilir, Ezidi kadınları IŞİD’in elinden kurtarılır, o zaman Şengal’de kalıp kalmamayı tartışırız. Şengal’e geliş amacımız siyasi değildir. Doğru, her partinin kendi siyaseti var ama biz gelişimizi siyasi amaçla kullanmadık. Biz; ahlaki, insani ve ulusal temelde buraya geldik. Halen de sözümüzdeyiz, halkımız da terddüt etmesin.
 

Daha açık bir ifadeyle soracak olursak; Şengal kurtarıldığında tartışmalarınız gitmek üzerine mi olacak, kalmak üzerine mi?

Biz, tartışacağımızı söylüyoruz. Ezidi toplumu, Kürdistan’ın genel toplumu gibi değil. Özellikle dini açıdan farklıdır. Şimdiye kadar 73 ferman (soykırım) yaşadılar ve bu fermanlardan 65’i Osmanlılar tarafından yapıldı. Diğerlerini Sünni Kürt ve Araplar, son olarak da IŞİD yaptı. Maalesef Ezidiler şimdiye kadar kendilerini savunamadı. Hep savunmalarını başka bir güce bırakmışlardı. Bu bölge uzun bir süre Osmanlılar’ın elinde kaldı ancak 65 ferman yaşadılar. Bizim istediğimiz, Ezidiler’in kendilerini savunmasıdır; PKK, KDP, KYB’nin değil.
 

PKK Ezidi Kürtler’den oluşan Şengal Direniş Birlikleri’ni (YBŞ) kurdu. Şengal Peşmerge Komutanlığı da KDP tarafından kuruldu. İki taraf da Ezidi. Bu iki grup Ezidi Kürtler’i koruyamıyor mu?

Evet, birbirlerini desteklesinler. YBŞ ve çoğunluğu Ezidiler’den oluşan Şengal Komutanlığı’ndan biri PKK’ye, biri KDP’ye bağlı sayılıyor. YBŞ’yi eğitip birlikte savaştığımızı inkar etmiyoruz. Onlar da Başkan Apo’nun felsefesini kabul ediyorlar. YBŞ ve Şengal Peşmergeleri’nin farklı fikirleri olsun ancak birlikte mücadele yürütsünler. Çünkü ortak siyasetleri var, o da Ezidilik’tir. Tüm Ezidi toplumu Ezidxan, Ezidxan, Ezidxan diyor ki bu onların kimliğidir.
 

PKK’nin Şengal’de kalıp kalmaması konusuyla ilgili KDP ve Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’yla görüştük. Sadece Şengal için değil, tüm konularda görüşme yapmaya hazırız. Ancak maalesef henüz PKK’yi tam anlamış değiller. 

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nın, PKK’nin her konuyu görüşmeye hazır olduğu meselesindeki yanıtı ne oldu?

Üst düzey iki görüşme oldu ve iyi niyet ortaya konuldu fakat görüşmelere devam edilmedi. Türk devleti ve dış güçler müdahale etti. Şu an peşmerge içinde yakınlaşmadan yana olanlar var. Peşmergenin çatışmasından yana değiller. Şüphesiz bazen gün be gün tatsız olaylar yaşanıyor. Bu yönde adımlar atmış olsaydık istenmeyen şeyler yaşanacaktı. Fakat biz diyalogtan yanayız, sorun çıkmasını istemiyoruz.
 

PKK, KDP yönetimiyle görüşmeye hazır mı?

Kürdistan’ın tüm sorunları için, Şengal, Rojava, Güney Kürdistan, Kuzey Kürdistan, Doğu Kürdistan konularında PKK olarak Kürdistan’daki tüm siyasi güçlerle, başta KDP’yle, görüşmeye hazırız. Kürt halkının çıkarları neyse ve bizden ne isteniyorsa hazırız. Örneği de var; Başkan Apo, açıkça Ulusal Kongre’nin yapılmasını ve Kürdistan’ın dört parçasından siyasi tarafların toplanmasını istedi. Mesud Barzani’ye Ulusal Kongre’nin başkanı olmasını önerdi. PKK olarak inkar etmiyoruz.
 

Şengal halkı PKK ve KDP yüzünden dönemediklerini belirtiyor. Barzani de yeni bir Şengal’in inşa edilmesini, mevcut kentin yeni nesil için emsal olmasını istedi. Şengal’in geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Barzani’nin önerisine iki açıdan bakıyoruz. Şengal’de çok kişi şehit düştü, kent 11 ay IŞİD’in elindeydi. Onlarca peşmerge, savaşçı ve Ezidi savaşçı şehit düştü. Gerilla ve peşmerge yanyana aynı mevzide savaştı. Bir peşmerge şehit düştüğünde gerilla “Bu peşmergedir” demiyordu, aynı şekilde bir gerilla şehit düştüğünde peşmergeler, “Bu gerilladır” demiyordu.

Şengal mevzisinde peşmerge ve gerilla arasında ortaya çıkan ruh, ulusal bir ruhtu. Gerçekten de böyleydi. Bazı görüş farklılıklarına rağmen Barzani’nin Şengal’in ulusal bir sembol olması önerisine katılıyoruz. İlk kez ulusal duygular güçlendi.

İkincisi IŞİD Şengal’i karıştırdı. Şengal’de sadece PKK savaştı demiyoruz. Maalesef peşmerge sadece kendilerinin savaştığını söylüyor. PKK yönetimine bir öneride bulundum. Çok sayıda çatışmaya katıldığımız eski Şengal müzeye dönüştürülsün. Ayrıca peşmergenin savaştığı Şengal Kalesi de müze olsun. Mevcut Şengal olduğu gibi kalsın, Şengal Dağı’nda yeni bir şehir kurulsun. O zaman hangi güç savaşmak istiyorsa savaşsın.
 

Irak Hükümeti YBŞ’ye maaş, silah ve mühimmat yardımında bulunduklarını belirtiyor. Bu yardımın miktarı nedir ve nasıl yapılıyor?

Doğru, Irak Hükümeti yardım gönderiyor ancak PKK’ye değil YBŞ’ye gönderiyor. Irak’ın, kendi toprakları için savaşan güçlere para yardımını öngören yasaları var. YBŞ Irak’tan maddi yardım alıyor fakat bazı aylar veriliyor, bazı aylar verilmiyor. Bazı aylar da eksik veriliyor. Ancak hiçbir şekilde silah yardımı almış değiller.
 

PKK Şengal’de bir güç olarak bulunuyor. Şengal Kaymakamlığı, PKK’nin kendilerini Şengal yönetimi olarak görmediğini belirtiyor. Neden?

Biz Şengal Kaymakamı’nı sadece televizyon ekranlarında görüyoruz. Ekrana o kadar çıkacağına bir defa da bizi ziyaret etsin. Şengal’in doğusundaki Bare köyü 2014’te gerillalar tarafından kurtarıldı. Mehma Halil ise televizyona çıkıp “Bare’yi biz kurtardık” dedi. Kaymakam YBŞ’yle görüşsün, o bizim muhatabımız değil. Biz burada peşmergeyle diyalog halindeyiz.
 

PKK Türkiye’de çözüm sürecinden yana mı?

Başkan Apo 1993 Newroz’unda Türkiye’yle Kürt sorununu diyalog yoluyla çözmeye hazır olunduğunu açıkladı. PKK yönetiminin son sözü, Türkiye’yle 100 yıl daha savaşılsa bile sonucun yine barış olacağı yönündedir. PKK’nin felsefesi Başkan Apo’nun felsefesidir. Şu an Başkan Apo’ya çok kötü muamelede bulunuluyor fakat Başkan Apo’yla görüşmeler yeniden başlarsa, Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesini ister. Çünkü dünyada savaşın durmasını en çok isteyenler, savaşanlardır. İnsan olmayan IŞİD’liler hariç.

Kaynak: Rudaw

loading...
loading...
Son Güncelleme: 11.08.2016 18:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol