HPG'den Türkmen Cephesine :Peşmergeyle aynı mevzideyiz

​PKK’ye yakın haber sitesinde yer alan haberde, Erşet Salihi’nin, HPG üyelerini terörist ve Kerkük’te işgalci güç olarak tanımlamasına HPG komutanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Herkes durduğu yeri bilmeli” uyarısında bulunarak şöyle denildi:rn

HPG'den Türkmen Cephesine :Peşmergeyle aynı mevzideyiz

​PKK’ye yakın haber sitesinde yer alan haberde, Erşet Salihi’nin, HPG üyelerini terörist ve Kerkük’te işgalci güç olarak tanımlamasına HPG komutanlığı yaptığı yazılı açıklamada, “Herkes durduğu yeri bilmeli” uyarısında bulunarak şöyle denildi:rn

19 Eylül 2016 Pazartesi 16:38
HPG'den Türkmen Cephesine :Peşmergeyle aynı mevzideyiz

 
"Hareketimizi bu alanda istemeyen bazı güç odakları olabilir. Ancak biz hareket olarak bu tür açıklamaları ciddiye almıyoruz. Herkes bilmeli ki halkımızın olduğu her yerde savunma sorumluluğumuzu yerine getirmeye devam edeceğiz. Bunun için de kimseden icazet almak durumunda değiliz.”
 

 
“O tarihten beri peşmergeyle birlikte DAİŞ’e karşı etkili bir mücadele yürüttük. Kaldı ki, Güney Kürdistan’a gelişimiz halkımız ve Güneyli güçlerin talebi üzerine gerçekleşmiştir. Biz o günden bugüne kadar DAİŞ çetelerine karşı savunma görevimizi yerine getiriyoruz, bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz.”
 
ITC’nin açıklamalarının arkasında başka güçlerin yönlendirmesinin olduğu belirtilen açıklamada, “Türkmen Cephesi sorumlusu ve Irak parlamenteri Erşet Salihi'nin  gerillayı ‘terörist’ ve ‘Kerkük'ü işgal eden bir güç’ olarak tanımlaması öyle sıradan açıklamalar değildir. Bu açıklamanın altında farklı güçlerin olduğunu ve bu şahsa, bu tür açıklamalar yaptırarak yönlendirdiklerini biliyoruz” denildi.
 
 
 

 
“Halkımıza çağırımız, farklı güç odakları tarafında yönlendirilmiş bu tür açıklamalara itibar etmemeleridir. Gerilla güçlerimiz 2014'ten beri Kürdistan'ın birçok yerinde DAİŞ çete örgütüne karşı halkın yanında yer almış, savunma görevini hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan onurlu bir şekilde yerine getirmiştir. Bu görevi bundan sonra da aynı şekilde yerine getirmeye de devam edecektir.
 
Yine Peşmerge güçleriyle aynı mevzilerde yer alarak, her koşul altında Kürdistan halkının düşmanlarına karşı sonuna kadar mücadele edeceğimizi  herkesin bilmesini isteriz. Kimileri aklınsıra gerillayı bu alanda istemediğini söyleyebilir.
 
Ancak burası Kürdistan’dır ve gerilla Kürt halkının meşru savunma gücüdür. Biz burada kalmak, DAİŞ faşizmine karşı halkımızı savunmak için kimseden icazet istemedik, bundan sonra da istemeyeceğiz. Ve yine bilinmesini isteriz ki, ITC açıklaması ve benzeri açıklamaları ciddiye almıyoruz.” 
 
ITC Başkanı Salihi, “PKK Tuzhurmatu’da Türkmen güçlerinden bazı kişileri kaçırdı. Bununla, Kürtler’le Türkmenler arasında sorun yaşanmasına neden oluyor. Bu yüzden örgütün Kerkük’ten çıkarılıp birimlerinin kapatılması lazım” demişti.
 
 
Sözkonusu açıklama üzerine, bugün Peşmerge Güçleri Kerkük 4’üncü Cephe Komutanı Westa Resul’de  Salihi’nin sözlerine tepki göstererek,  “Erşad Salihi’nin gerillayla ilgili sözlerini ve PKK’ye terörist demesini reddediyoruz. PKK gerillalarına saygıyla bakıyoruz” dedi.
 
Resul sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Türkmen Cephesi Başkanı; Tuzhurmatu, Dakuk ve Duz’un PKK tarafından işgal edildiğini söylüyor. Bu yanlıştır. Çünkü Kerkük’te sadece 50 PKK gerillası var. Onlar da çatışma zamanında Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in Kandil yönetimine bir grup gerillayı göndermeleri ve peşmergeye yardım etmelerini talep etmesi üzerine geldi. Onlar da 100 gerilla gönderdi.”

Rudaw.net 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 19.09.2016 16:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol