İzmir Barosu genel kurulunda 'Tahir Elçi meslektaşımız değildir' Saygısızlığı

İzmir Barosu’nun iki gün sürecek olan 2016-2018 Olağan Genel Kurulunda kürsüye gelen Milliyetçi Avukatlar Grubu’dan Yusuf Özmen, “Tahir Elçi meslektaşımız değildir” dedi.

İzmir Barosu genel kurulunda 'Tahir Elçi meslektaşımız değildir' Saygısızlığı

İzmir Barosu’nun iki gün sürecek olan 2016-2018 Olağan Genel Kurulunda kürsüye gelen Milliyetçi Avukatlar Grubu’dan Yusuf Özmen, “Tahir Elçi meslektaşımız değildir” dedi.

15 Ekim 2016 Cumartesi 23:21
İzmir Barosu genel kurulunda 'Tahir Elçi meslektaşımız değildir' Saygısızlığı

AmedToday -  Bazı avukatların öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi anmaları ve Fatma Demirer’in Genel Kurulu Kürtçe selamlaması tartışmalara yol açtı. Konuşmaların ardından kürsüye gelen Milliyetçi Avukatlar Grubu’dan Yusuf Özmen, Tahir Elçi meslektaşımız değildir” dedi.

7 bin 208 avukatın kayıtlı olduğu İzmir Barosu’nun Genel Kuruluna katılımının düşük olduğu gözlendi. Yasal olarak yüzde 10’luk katılımın sağlanması için yaklaşık dört saat beklenildi. Baro yönetimi için Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu, Milliyetçi Avukatlar Grubu, Çağdaş Avukatlar Grubu ve Bağımsız Savunma Grubu liste çıkardı.

Divan seçiminin ardından İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, açılış konuşmasını yaptı. Göreve geldiklerinde avukatların birçok sorunu olduğunu söyleyen Özcan, Bu sorunları çözeceğimizin sözünü verdik. 60 projeyle karşınıza çıktık. Yerine getirmek için mücadele verdik. Çalışma alanlarını elverişli hale getirmek için gece gündüz çalıştık” dedi.

Özcan’ın ardından kürsüye gelen adaylar baro yönetimine eleştirilerini dile getirdiler.

‘BARO SESSİZ KALDI’

Genel Kurul’da Tahir Elçi de unutulmadı. Birçok avukat konuşmasına görevi başındaki iken öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anarak başladı.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) adına konuşan Şube Eşbaşkanı Fatma Demirer hükümetin hukuka yönelik politikalarına değinerek, baronun sessiz kalmasını eleştirdi. Demirer, konuşmasını bitirirken Genel Kurulu selamlayarak Kürtçe selamladı.

‘BARO, AVUKATLAR DARP EDİLİRKEN SES ÇIKARMADI’

Çağdaş Hukukçular Derneği adına konuşma yapan Şube Başkanı Serdar Gültekin, OHAL ilanın ardından her şeyin keyfileştiğini belirtti. Bu süreçte baronun sessiz kaldığını dile getiren Gültekin, “Adliye girişinde polis tarafından darp edilerek yerlerde sürüklendiğimizde Baro bize sahip çıkmadı. Eğer polis, avukatı yerlerde sürüklediğinde karşısında kendisinden hesap soracak bir baro olmadığını biliyor” şeklinde konuştu.

‘TAHİR ELÇİ MESLEKTAŞIMIZ DEĞİL’

Milliyetçi Avukatlar Grubu adına konuşan Yusuf Özmen, avukatların Tahir Elçi’yi anarak konuşmaya başlamasına ve Demirer’in Kürtçe konuşmasına tepki gösterdi. Özmen, “Haddinizi bilin burası avukatların kürsüsüdür. Siz kim oluyorsunuz da Tahir Elçi’yi bu kürsüden anarak Kürtçe konuşuyorsunuz. Tahir Elçi kim Avukat mı? Burası bölücülerin yuvası, sözünü söyleyebileceği bir yer değil. Bölücülük yapmak isteyenler Diyarbakır’a gitsinler. Tahir Elçi, görev şehidi ve meslektaşımız değildir” dedi.

Özmen’in konuşması sırasında bir kadın avukatın “Tahir Elçi Onurumuzdur” diye bağırması üzerine “Otur, adabınla konuş” karşılığını verdi. Özmen’in konuşmasının ardından salonda ‘Tahir Elçi Onurumuzdur” sloganı atıldı.

İŞÇİ AVUKATLARDAN ADAYLARA ÇAĞRI

İşçi Avukatlar Grubu adına da konuşan Esengül Kıran da, bir önceki genel kurulda karar çıktığı halde, İşçi Avukatlar Merkezi’nin kurulmadığını kaydetti.

Adaylara seslenen Kıran, “Baro yönetimine talip olan tüm meslektaşlarımızı, seçimi kazanmaları ve göreve gelmeleri halinde, ivedilikle işçi avukatların haklarının tanınması için gerekli tüm adımları atmaya ve kazanımların takipçisi olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kulladı. İMC / ANF

loading...
loading...
Son Güncelleme: 15.10.2016 23:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol