Karayılan: Bu süreçte ulusal çıkarlar esas olmalı

Anha'nın haberine göre PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, PKK’nin bu tarihi süreçte Kürt halkının Başur, Bakur, Rojava ve Rojhilat’taki kazanımlarının korunması için, Kürt halkının çıkarlarının korunması için üzerine düşen her türlü göreve hazır olduğunu söyledi.

Karayılan: Bu süreçte ulusal çıkarlar esas olmalı

Anha'nın haberine göre PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, PKK’nin bu tarihi süreçte Kürt halkının Başur, Bakur, Rojava ve Rojhilat’taki kazanımlarının korunması için, Kürt halkının çıkarlarının korunması için üzerine düşen her türlü göreve hazır olduğunu söyledi.

27 Kasım 2016 Pazar 17:18
Karayılan: Bu süreçte ulusal çıkarlar esas olmalı

 

Anha'dan yer alan haberin satır başları şöyle :

Dün akşam Sterk TV’de yayınlanan özel programda gazeteci Mem Şirwan’ın sorularını yanıtlayan PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan Rojava ve Güney Kürdistan’da yaşanan askeri ve siyasi gelişmeleri de değerlendirdi.

Türkiye’nin bu sahalardan Kürt karşıtı saldırılarını sürdürdüğünü belirten Karayılan AKP-MHP-Ergenekon ittifakının Kürt Özgürlük mücadelesine karşı yeni bir hamle sürecini geliştirdiğini belirtti. Bu hamle karşısında Kürtlerin birliğinin önemine atıfta bulunan Karayılan “Artık işgalcilere gereken cevabı vermeliyiz” dedi.

Türk sömürgeciliği ve AKP – MHP – Ergenekon ittifakının bu şekilde Kürt özgürlük davasına karşı yeni bir hamle sürecini geliştirebilmek için bir konsepte ulaştıklarını vurgulayan Karayılan, “Bu konseptin içeriği şudur: Kürt halkının bütün kazanımlarını hedefleyecekler; görünürde PKK’yi hedefliyor gibi gösterecekler; nerede PKK varsa orayı hedef haline getirecekler; PKK’nin olmadığı yerlerde de ‘PKK var’ diyerek hedef yapacaklar. Bu şekilde Kürt halkının bütün kazanımlarını hedef almış durumdalar. Yani HDP’ye dönük olan saldırılar, eş genel başkanların, belediye eş başkanlarının ve gazetecilerin tutuklanması; Kuzey’deki bütün Kürt kurumlarının kapatılması; gerillaya dönük gerçekleştirilen operasyonlar ve hava saldırıları; Cerablus ve Bab’ı işgal etme planları ve bunu Rakka’ya kadar götürme çabaları, yine Musul Operasyonu’na girme istemleri; bu temelde Şengal’e, Güney Kürdistan’a ve Irak’a müdahale etme çabaları; bunların hepsi bu konseptin bir bölümüdür. Bu konsept Kürt kazanımlarına karşı bir konsepttir. Onların amaçları budur” diye konuştu.

 

“Türkiye Güney Kürdistan’ın statüsünün de ortadan kalkmasını istiyor’

Yine bir şekilde Musul ya da Til Efer’e yerleşerek, ayrıca kimi yandaşları yoluyla Kerkük hattında da konumlanarak, sonrasında Güney Kürdistan’ın statüsünü gündemlerine alacaklarını vurgulayan Karayılan, “Yani Güney Kürdistan’ın statüsü olduğu müddetçe, Kuzey’deki, Rojava’daki, Doğu Kürdistan’daki Kürtler hep bir statü arzulayacaklar. Onlar böyle düşünüyorlar. Bunun için Güney Kürdistan’ın da ortadan kalkması lazımdır. Bunu da birçok dolap çevirerek dile getiriyorlar. Nasıl? Misak-ı Milli’yi gündeme getiriyor; Lozan Anlaşması’nı kabul etmediğini söylüyor; yani esas olarak Musul ve Kerkük’ün kendisine ait olduğunu belirtiyor. Bu şekilde Güney Kürdistan’ın statüsünü de ortadan kaldırmak istiyor. Yani amacı budur. Biz bunu söylediğimiz zaman fazla bir şey söylemiyoruz; birilerini etkilemek için söylemiyoruz. Hayır. Onların iç siyasetlerine bakın; yaptıkları tartışmalara bakın; Erdoğan’ın ‘ya küçüleceğiz ya da büyüyeceğiz’ sözüne bakın. Büyürsen nereye büyüyeceksin? Şam’ı mı alacaksın? Hayır. Belki Halep’e göz koymuş olabilir ama esas olarak Halep’ten Musul ve Kerkük’e kadar her yer hedefindedir. Bunların gözü dönmüş. Ciddi bir saldırı söz konusudur. Hiç kimse kendini kandırmamalıdır. Bunların politikası kimseyi kandırmamalı ve herkes bu gerçeği görmelidir” dedi.

‘Kürtlerin ortak stratejiye ihtiyacı var’

Kürt siyasetinin göz önünde bulundurması gereken en önemli noktanın Türkiye sömürgeciliğinin yeni bir konsepte ulaşması olduğunu vurgulayan Karayılan, bu yeni konseptin Kürtlerin bütün kazanımlarını ortadan kaldırmayı hedeflediğini belirtti. Bunun yeni ve önemli bir konu olduğunu dile getiren Karayılan, buna karşı Kürt siyasetinin de yeni yorumlar yapacağını söyledi.

“Eğer Kürt siyaseti bu tehlikeyi görmezse bir de bakacağız ki bütün işgalci devletler Kürlere karşı bir olmuşlar. Yarın bu savaş sonuca doğru giderse büyük devletler, uluslararası güçler bölgeyi aralarında paylaşmak isteyeceklerdir. Yani Kürtlerin kazanımları üzerinde tehlike vardır. Kimse tehlike olmadığını söylemesin. Cerablus olayında da açıkça gördük ki uluslararası güçler her ne kadar aralarında çelişkiler olsa da Kürtlere karşı bir olmaktadırlar. Kürt siyaseti bu gerçeği görmelidir ve artık kendi ulusu için çalışmalıdır” diyen Karayılan, şu an herkesin çalıştığını söylediği de belirtti. Fakat herkesin kendi penceresinden, kendi partisinin penceresinden baktığını ifade eden Karayılan, “Biz PKK olarak bunu çok yanlış buluyoruz” dedi.

Ulusal birliğin kulağa hoş gelen bir şey olduğunu da sözlerine ekleyen Karayılan şöyle konuştu: “2013 yılında ulusal birliğe biraz yaklaştık. Fakat olmadı, sonuca ulaşmadı. Geniş bir ulusal birliğin olması belki şu an pek mümkün olmayabilir. Fakat bütün Kürt örgütlerinin ulusal bir perspektif ile olay ve olgulara bakması ve bu şekilde hareket etmesi mümkündür. Ortak bir stratejileri olmalıdır. Açık olur veya gizli olur ama Kürtlerin ulusal bir stratejilerinin olması olmazsa olmazdır. Kütlerin bu dönemde başarılı olmaları, kazanımlarını korumaları ve daha da ilerletmeleri için bu şarttır. Kürt halkının da bu topraklar üzerinde özgürce yaşayabilmesi için ortak bir Kürt ulusal stratejisi şarttır. Bütün partiler uyumlu olmayabilir, hatta bazı konularda birbirlerine karşı olabilirler ama ortak bir çatı olmalıdır. Herkesi kapsayan ortak bir çatı olmalıdır. Yani bunun için çaba harcanması gerekmektedir. Türk devletinin siyaseti açıktır. Osmanlı döneminde, cumhuriyetin ilk yıllarında yürüttüğü politikayı hala yürütmektedir. Hatta bazı konularda bu politikayı yenilemişler. Ne diyorlar: ‘Parçala, çatıştır, yok et.’ Siyasetleri budur. Hiçbir Kürt, hiçbir Kürt siyasetçisi bu siyasete karşı duyarsız olmamalı, tedbirli olmalıdır.

Kürt siyasetinin tecrübesi vardır. Bugün Bakur’da, Başur’da, Rojava’da ve Rojhılat’ta Kürt siyasetinin belli bir düzeyi vardır. Kürt siyaseti şu an tüm dünyanın gözleri önünde bir sınavdadır. Amerikalı bir yetkili, ‘Kürtler DAİŞ saldırdığında bir oldular ve kazandılar fakat şu an birlik değildirler’ dedi. Kimsenin böyle söylemesine zemin sunmamalıyız. Hakikatimizi görmeliyiz ve hiçbirimiz sadece kendimizi ele almamalıyız. Hepimiz aynı gemideyiz. Kazanımlarımız çoktur. Hiçbir dönemde Kürt halkı bu kadar zafere yaklaşmamıştır. Bunun için Kürt siyaseti, Küt siyasetçileri sorumlu davranmalıdırlar. Bu konuda umudumuz vardır. Güney siyasetinin tecrübesi vardır. Kuzey siyasetinin tecrübesi vardır. Herkes şunu bilmelidir: Ahmet Türk’ün tutuklanması herkese bir işarettir. Ahmet Türk’ü tutuklayan bir devlet herkesi tutuklayabilir. Yarın gelip Güney Kürdistan’da da erkesi tutuklarlar. Herkesin bu konuda düşüneceğine, herkesin Türkiye’deki gelişmeleri göz önünde bulunduracağına inanıyoruz. Şiddetle ve faşizane bir yaklaşımla ırkçılıklarını her yerde hakim kılmaya çalışıyorlar. Bunun için Güney Kürdistan’a, Rojava Kürdistan’a göz koyuyorlar. Buraların siyasetçileri de bilmelidirler ki; Kürtler olarak biz de artık kendimiz için çalışmalıyız. Dışarıya kulak asmamalıyız.”

‘Kürt siyasetinde dış mihrakların parmağı var’

Son günlerde aldıkları bilgiler ve yaptıkları bazı diyaloglardan Kürt siyasetinde dış mihrakların parmağı olduğunu anladıklarını vurgulayan Karayılan, “Yani fitne var. Sömürgecilerin istihbaratı bazı partiler arasındaki çelişkileri ve soğuklukları arttırmak, büyütmek istiyor. Yanlış haberler yayıyorlar. Ben bu kanaate vardım. Dış mihrakların, işgalci devletlerin parmağı olduğunu anladım. Nasıl? Bilgileri tersyüz ediyorlar. PKK ve KDP’nin arasında karşıtlıkları güçlendirmek istiyorlar. KDP ve Goran arasında karşıtlıkları güçlendirmek istiyorlar. Bunun için özel bir çabaları var. Herkes buna dikkat etmelidir. Her partinin bir ideolojisi, çizgisi, düşüncesi, eleştirileri olabilir ama ulusal çıkarları herkes korumalıdır. Ulusal çıkarlar esas çatı olmalıdır. Bunun için tartışmaya, ulusal bir platforma ihtiyaç vardır. Biz bunun gelişeceği konusunda umutluyuz.

Biz PKK olarak bu tarihi süreçte Kürt halkının Başur, Bakur, Rojava ve Rojhılat’taki kazanımlarının korunması için, halkımızın çıkarlarının korunması için üzerimize düşen her türlü göreve hazırız. Buna dönük dar ve tepkisel bir yaklaşımımız yoktur. Derin ve öngörülü bir yaklaşım gerekmektedir. Şu an Kürt siyasetinde bu tartışmaların olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı bu konuda gelişmelerin olacağına dair umudumuzu belirtmek istiyoruz. Artık işgalcilere gereken cevabı vermeliyiz. Biz onların askeri değiliz ve onlara hizmet etmeyeceğiz. Bu cevabı herkese vermeliyiz. Herkes bilmelidir ki Kürt artık kendisine ait olacaktır. Kendisi için çalışacaktır. Stratejisi vardır. Burası bir vatandır, Kürdistan’dır. Herkes buna saygı göstermelidir. Tek taraflı bir siyasetle, zorla sonuca varamazlar. Bu cevabı her alanda düşmana vermeliyiz. Savaş alanında da, siyaset ve diplomasi alanlarında da bu cevabı vermeliyiz ki gerçekten kendimiz olalım. Kendi yurdumuzda, kendi sistemimizi özgür ve eşit bir şekilde kurabilelim. Tarihin bu anında böyle bir tutum olmazsa olmazdır.”

 

‘Kimse Osmanlı’nın torunlarına boyun eğmeyecektir’

Türkiye’nin mevcut durumda Suriye topraklarına müdahalede bulunduğunu, bu işgal girişimi sürerse eğer Arap halkının da Türkiye’ye karşı mücadelesini yükselteceğini belirten Karayılan operasyonlara gerekçe olarak oradaki PKK varlığı iddialarının da tamamen yalan olduğunu vurguladı.

“Şu an Türkiye devleti Suriye topraklarına müdahale etmiş durumdadır. Suriye halkının iradesini ayaklar altına almaktadır. Hani uluslararası kanunlar nerede? Türk halkını da, ‘tehlike var, biz PKK için gidiyoruz’ diye uyutuyorlar. PKK o ovalarda ne arıyor? Oralarda Önder Apo’nun düşüncelerini esas alan bu şekilde kendisini yaratmak isteyen, direnen insanlar var. Bu olabilir. Önder Apo’nun düşünceleri sadece Kürdistan için değildir. Uluslararasıdır, dünyanın birçok yerinde Kürt olmayan ancak Apocu hareket kurmak isteyen birçok kesim var. Bu bir fikirdir, felsefedir, paradigmadır. Bu bütün dünyaya yayılacaktır. Ancak bunlar Önder Apo’dan bahseden herkese, ‘bunlar da PKK’lidirler’ deyip saldırıyorlar. Orada direk YPG değil, Çeyş El Suwar savaşıyor” diyen Karayılan, Araplardan ve Kürtlerden oluşan devrimci bir olduğu olduğunu söyledi.

Şu an Minbic Meclisi’nin güçlerinin hedef aldığını ve onları vurduğunu belirten Karayılan, “Arapları öldürüyor, Suriye vatandaşlarını öldürüyor. Orada onlara karşı savaşıyor. Kürt olur, Süryani olur, Ermeni olur, Asuri olur, Suni Arap olur, Alevi Arap olur; ben oranın halkının bunlara karşı çıkacağına inanıyorum. Orada kimse Osmanlı’nın torunlarına boyun eğmeyecektir. Bundan dolayı eğer ki Türkler ısrar ederlerse öyle tahmin ediyorum ki Şehba alanında ve Bab’ın etrafında şiddetli bir savaş yaşanacaktır. Bu savaşı Türklere karşı Arap halkı yürütecektir. Öyle yanına kendisini satan birkaç çeteyi alıp Suriye halkı adına kimse konuşmamalıdır. Zaten o yanlarındakilerde şeref ve onur olsaydı kendilerini Türk devletinin figürü yapmazlar, önlerinde perde olmazlardı. Türkiye ordusu resmi bir şekilde Suriye topraklarına müdahale etmiş, 40-50 km içeriye girmiştir. Suriye’nin bir şehrini ele geçirmek istemektedir. Bu bütün Suriye’ye karşıdır. Suriye halkı bunun karşısında direnecektir. Kürtler de direneceklerdir. Zaten Suriye Demokratik Meclisi de sonuna kadar Ceyş El Suwar öncülüğünde yürütülen direnişi desteklediğini açıkladı. Minbic Askeri Meclisi’nin direnişini sonuna kadar desteklediğini açıkladı. Bu meşru bir şeydir. Suriye Demokratik Meclisi özgür ve demokratik bir Suriye için kurulmuştur. Buna el uzatan olursa elbette ki onlara karşı direnenleri destekleyecektir. Yani Suriye halkının, Kürt halkının, Arap halkının iradesine el uzatmışlardır. Bu resmen işgalciliktir. Tabi ki bu başarılı olmayacaktır” dedi.

 

 

 

ANHA

loading...
loading...
Son Güncelleme: 27.11.2016 17:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol