Karayılan : Sessiz kalınırsa Kürdistan'da savaş derinleşir

PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Karayılan : Sessiz kalınırsa Kürdistan'da savaş derinleşir

PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

04 Kasım 2016 Cuma 16:36
Karayılan : Sessiz kalınırsa Kürdistan'da savaş derinleşir

 

 

Konuya ilişkin açıklama yapan Karayılan, “Türkiye’de halkların partisi olarak, Türkiye’deki var olan inançları hepsinin içinde yer aldığı HDP kuruldu. Önceki gece yarısında HDP’ye yönelik geniş bir operasyon başlattılar. Şimdi de HDP’nin eşbaşkanları ve milletvekillerini gözaltına alarak saldırılarını doruğa ulaştırdı. Faşizm bugün her yere ulaştıysa yarın başka yerlere de ulaşır” dedi.

 

Karayılan devamında şunları söyledi

“Eğer ki Kürdistan halkları ve Türkiye demokratik güçleri, Alevi halkımız, Türkiye emekçileri AKP’nin bu faşizan saldırılarına karşı sessiz kalırsa, yarın bu saldırılar başka yerlere de ulaşır. Alman papaz meselesi gibi bir durum yaşanır. Nasıl ki papaz Hitler Almanyası’nda bir gün gelip birini tutukluyor, siyasetçidir deniliyor. Daha sonra işçiler yakalanıyor, daha sonra aydınlar ve en sonda sıra papazlara gelince geride ses çıkaracak kimse kalmıyor. Papaz, “ben sessiz kaldığım için bu böyle oldu” diyor.

 

Bu durum Türkiye’de yaşanmamalı. Bundan dolayı AKP ve Türk devleti faşizmine karşı özgürlük tarafları ve halkların kardeşliğini isteyen kesimler seslerini yükseltmeli, buna karşı çıkmalıdırlar.”

“Eğer ki bu saldırıları karşı sessiz kalırlarsa bu saldırlar genişleyecek ve Kürdistan’da savaş daha da derinleşecektir” diyen Karayılan, şöyle devam etti:

“AKP korku imparatorluğu yaratmak istiyor. Bunun için herkesi susturmak istiyor. Kimse bu süreçte korkmamalıdır. Halkımız haklıdır, bir halk olarak kendi sözcülerine sahip çıkmalıdır. Seçilmişlerine ve milletvekillerine sahip çıkmalıdırlar. Eğer ki sahip çıkmazlarsa kendilerine daha fazla yönelim gerçekleşecektir.

Şimdi gecenin bir yarısında eğer ki parlamenterlerin kapısını kırıp içeri giriyorlarsa yarın herkesin kapısını kırabilirler. Dolayısıyla bu süreç herkesten daha sorumlu, daha örgütlü, daha cesaretli ve daha eylemli davranmalarını istiyor.”

 

Anf - Rudaw 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 04.11.2016 16:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol