Kayyum atanan belediyeler için Anayasa Mahkemesine başvuru yapıldı

Van’da kayyum atanan DBP’li Belediyelerin Eş Başkanları seçme ve seçilme haklarının ihlal edildiğini belirterek Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Kayyum atanan belediyeler için Anayasa Mahkemesine başvuru yapıldı

Van’da kayyum atanan DBP’li Belediyelerin Eş Başkanları seçme ve seçilme haklarının ihlal edildiğini belirterek Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

04 Ekim 2016 Salı 18:17
Kayyum atanan belediyeler için Anayasa Mahkemesine başvuru yapıldı

 
Van’da kayyum atanan Edremit, İpekyolu, Erciş ve Özalp Belediye Eş Başkanları Anayasa Mahkemesine başvurdu. Konuya ilişkin yapılan başvurunun ardından Adliye Sarayı önünde yapılan basın açıklamasına DBP Van İl Eş Başkanı Murat Sarısaç,  HDP Van İl Eş Başkanları Yakup Ataş, Gülistan Orhan,  İpekyolu Belediye Eş Başkanı Veysel Keser, Erciş Belediye Eş Başkanı Güler Avcı, Edremit Belediye Eş Başkanı Nurhayat Çelik, Özalp Belediye Eş Başkan Yardımcıları Elif Yiğit, Okan Bayram, Belediye Meclis Üyeleri ve avukatlar katıldı.
 
KESER : SEÇME VE SEÇİLME HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINMIŞTIR
 
Adliye binasının çıkışında yapılan basın açıklamasında konuşan İpekyolu Belediye Eş Başkanı Veysel Keser, “ Söz konusu kayyum atamaları demokrasi, AB yerel yönetim şartları, yerel demokrasi, Anayasanın  5393 sayılı belediye kanunun hükümlerine aykırı bir durum. Belediye de bir yer boşalması durumunda anayasada belediye başkan vekili seçimle belirlenmesi gerektiği açıkça belirtilmiştir ve  belediyelerimizde bu süreç tamamlanmıştır. Anayasaya aykırı bir biçimde mağdur edildik, seçme ve seçilme hakkımız elimizden alındı. Bu da Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırı bir durum. Cumhuriyet tarihi boyunca böyle bir şey görülmedi. Belediye Başkanının yargılama durumunda dahi seçme ve seçilme hakkı elinden alınamaz. Halkın belediyelerine genelgelerle el konulamaz. Belediye Başkanının ölmesi ya da tutuklanması durumunda ilgili seçim kuruluna müracaat edilerek iki ay sonra ki ilk Pazar günü seçim yapılır. Dolayısıyla hiç bir dönemde olmayan kararnamelerle belediyelerimize el konuldu. Bu konuda kendi hakkımızı hukuki olarak savunacağımızı söylemek istiyoruz. Bu yüzden bugün 4 Belediye olarak Anayasa Mahkemesine başvurarak bireysel başvuru hakkımızı kullanıyoruz. Umarız adalet işler ve mağduriyetimiz giderilir. Bunun takipçisi olacağız. Uygulanan el koyma durumuna karşı sesimizi kamuoyuna duyurmak istedik.
 
OFLAS : ANAYASA MAHKEMESİNDEN GELEN CEVABA GÖRE İDARE MAHKEMESİNE BAŞVURACAĞIZ
 
Keser’in ardından söz alan DBP PM Üyesi Avukat Barış Oflas ise şunları söyledi : 674 sayılı kanun hükmünde kararname ile belediye kanununda yapılana değişiklik ile Belediye Başkanı ve Meclis Üyelerinin yerine kayyum ataması yapılmıştır. DBP Merkezi Hukuk Komisyonu çalışması ile Anayasa Mahkemesine parti olarak bireysel başvurumuzu yaptık. İpekyolu, Erciş, Özalp, Edremit belediyelerine kayyum atanarak halkın iradesine el konularak suç işlenmiştir. Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru Adil yargılama hakkının ihlali, mahkemeye ulaşma hakkının ihlali, masumiyet karinesinin ihlali, seçme ve seçilme hakkının ihlali, AB yerel yönetimler şartnamesinin ihlali konusundadır. Akabinde bu başvuruya gelecek cevaba istinaden idare mahkemesine başvurarak iptal davası açacağız.

Wan aktuel 

 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 04.10.2016 18:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol