Kürdistan Yönetimden 3 tonluk tibbi yardım Qamışloya ulaştırıldı

Güney Kürdistan'ın Duhok kentinden ilaç ve tıbbı malzeme taşıyan kamyon Batı Kürdistan'ın Qamışlo kentinde gönderildi.

Kürdistan Yönetimden 3 tonluk tibbi yardım Qamışloya ulaştırıldı

Güney Kürdistan'ın Duhok kentinden ilaç ve tıbbı malzeme taşıyan kamyon Batı Kürdistan'ın Qamışlo kentinde gönderildi.

28 Temmuz 2016 Perşembe 09:00
Kürdistan Yönetimden  3 tonluk tibbi yardım Qamışloya ulaştırıldı

Dün sabah saatlerinde Qamışlo’da yaşanan iki büyük intihar saldırısında 50 kişi şehit düşmüş, 175 kişi de yaralanmıştı.

Qamışlo kentindeki özel bir hastane, bazı ilaç ve tıbbi malzemelerin ismini yayımlayarak Güney Kürdistan halkından acil yardım talebinde bulunmuştu.

Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, patlama da çok sayıda yaralanan olduğu için başta Duhok olmak üzere Güney Kürdistan'daki tüm sağlık kuruluşlarında seferberlik ilan etmişti.

Rudaw'ın internet sitesinde yer alan haberde, Duhok Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ilaç ve tıbbi malzeme yardımını taşıyan kamyon dün saat 17.00 sıralarında Peşhabur Sınır Kapısı'ndan Batı Kürdistan'a geçiş yaptı. Peşhabur Sınır Kapısı Müdür Yardımcısı Nazım, Rojava Sağlık Müdürlüğüyle irtibata geçtiklerini ve yardımın kendilerine teslim ettiklerini belirtti.

Peşhabur Sınır Kapısı Müdür Yardımcısı Kamışlo'daki hastanelere teslim edilecek kamyona kendisi ve Duhok Sağlık Müdürü Vekili Dr. Hoşyar'ın eşlik edeceğini belirtti. Duhok Sağlık Kurumu Müdürü vekili Dr. Hoşyar, 3 tonluk yardım paketlerinin acil durumda ihtiyaç olan ilaç ve tıbbı malzemelerden oluştuğunu belirtti.

Yaralıların yaralıların tedavisinde de her türlü yardıma hazır olduklarını dile getiren Dr. Hoşyar, “Kamyonda Qamışlo'dan talep edilen ilaçların yarnısıra gerekli bazı ek malzemelerin içeriyor. Ağırlıklı ameliyat ve ilk müdahalede kullanılan ilacın yanısıra serum de bulunuyor” dedi. Dr. Hoşyar, talep olduğunda Batı Kürdistan'daki hastanelere doktor ve sağlık personele göndermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Hastanenin talep ettiği malzemeler şöyle: Plaster, serum hortumu, oksijen, kan nakil kabı, anestezi ilacı, amoksisilin, flagyl ve şeker hastaları için serum.

Başbakan Neçirvan Barzani de Kamışlo saldırısında yaralananlar için “Bütün imkanlarımızla kardeşlerimize yardım etmeye hazırız” demişti.

 

nerinazad 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 28.07.2016 09:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol