Kürtler Qamişlo'yu terkediyor, Araplar yerleşiyor

Son yıllarda Suriye iç savaşı sebebiyle Batı Kürdistan'a (Rojava) dışarıdan Araplar gelip yerleşirken, Kürtler ise terkediyor, Kürdistan'ın bu parçası hızla Araplaşmaya devam ediyor...

Kürtler Qamişlo'yu terkediyor, Araplar yerleşiyor

Son yıllarda Suriye iç savaşı sebebiyle Batı Kürdistan'a (Rojava) dışarıdan Araplar gelip yerleşirken, Kürtler ise terkediyor, Kürdistan'ın bu parçası hızla Araplaşmaya devam ediyor...

09 Ağustos 2016 Salı 05:14
 Kürtler Qamişlo'yu  terkediyor, Araplar yerleşiyor

Diğer kentlerden sonra son dönemlerde özellikle Batı Kürdstan'ın en büyük ve merkezi kenti olanQamişlo'da (Kamışlı) oran korkutucu boyuta ulaştı. 

Kürtler'in çoğunluğunun terkettiği Qamişlo'da bu yıkıcı süreç, geçtiğimiz 27 Temmuz'daki patlamadan sonra yoğunlaşarak artmaya başladı.

Qamişlo emlakçıları eskiden ülkesini bırakmayacağını, göç etmeyeceğini söyleyen halk şimdi evlerini satışa çıkardı. Emlakçılar "Kürtlerin evlerini Rakka, Deyrezor ve Halep arapları satın alıyor" diyor.

Qamişlo emlakçılarından Bavê Hozan yaptığı açıklamada "Son Qamişlo patlamasından sonra, Kürtler evlerini satıyor, doktorlar muayenehanelerini satışa çıkardı. Satın alanlar çoğunlukla Halep Vilayeti Arapları, ardından Rakka ve Deyrezor Araplarıdır. Bunlar burada yerleşiyor, demokrafi tamamen değişti artık burası (Qamişlo) Araplaştı" şeklinde konuştu.

Qamişlolu siyasi gözlemci Diyari Sadun konuya değinerek "Aklında şehrini terketmek hiç olmayan (Kürtler) artık sorgulamaya başladı, acaba burada yaşayabilir miyiz, temel hayat ihtiyaçları nerede? Bizi bu patlamalardan koruyacak asayiş nerede? İşte bu sebeplerle memleketinde yaşayamayacağını, tutunamayacağını düşünen halk gidiyor. İste bu şehrin demokrafisik değişiminde büyük bir etki yapıyor." dedi.

Evlerini satışa çıkaran Qamişlolu Kürtler, Araplar'a satmak istemediklerini ancak buna mecbur olduklarını söylüyor.

Evini satışa çıkaran Mihyedin Sofu durumunu anlatırken "Hayat burada mümkündür, pahalılık, şartlar çekilmiyor. Uzun zamandır evimis atmayı planlıyordum ama son patlama evimi satma fikrini güçlendirdi. Araplara satmak istemiyorum ama son anda bazı araplar geldi, belki onlara satmaya mecbur kalırım" dedi. 

Qamişlolu gözlemcilere göre Qamişlo'nun demografik yapısı (nüfus yapısı) çok değişti, geçmişte 4 parça Kürdistan'ın en büyük ticari merkezi olan bu şehrin ticareti artık tamamen dışarıdan gelen arapların eline geçti.


 

zernews

loading...
loading...
Son Güncelleme: 09.08.2016 05:14
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol