ÖZEL HABER - Kürt Öğretmenlerden Sonra Sıra Kürt Öğrencilerde

Açığa alınan 14 binin üzerinde Kürt öğretmenlerin ardından hedefte Kürt öğrenciler var.

ÖZEL HABER - Kürt Öğretmenlerden Sonra Sıra Kürt Öğrencilerde

Açığa alınan 14 binin üzerinde Kürt öğretmenlerin ardından hedefte Kürt öğrenciler var.

26 Eylül 2016 Pazartesi 18:20
ÖZEL HABER - Kürt Öğretmenlerden Sonra Sıra Kürt Öğrencilerde

AmedToday - Açığa alınan 14 binin üzerinde Kürt öğretmenlerin ardından hedefte Kürt öğrenciler var.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde öğrenim gören 48 öğrenci 8 Aralık 2015 tarihinde TSK'nın Roboski'de uçaklarla katlettiği 34 yurttaşı anmak için üniversite kütüphanesi önünde toplandı.

Öğrenciler polis tarafından yönlendiren 400 kişilik eli sopalı ülkücü grupça darp edildi. Darp edilen 48 öğrenci kütüphaneye sığındı fakat bu sefer de ülkücüleri yönlendiren polislerce gözaltına alındılar.

Üniversiteden Skandal Karar Gözaltına alınan öğrenciler Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde 48 öğrenci hakkında "Terör Propagandası Yapmak" suçlamasıyla dava açıldı. Dava 5 Aralık 2016'ya ertelenen mahkeme kararını gerekçe gösteren Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi yönetimi dava sonuçlandığı halde öğrencileri öğrencileri YÖK disiplin yönetmeliğinin “Mahkeme kararıyla kesinleşmiş olmak kaydıyla, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, böyle bir örgütü yönetmek veya bu amaçla kurulan örgüt adına faaliyette bulunmak veya yardım etmek” maddesi uyarınca üniversiteden attı.

"Hem üniversite tarafından hem emniyet tarafından soruşturma açıldı" Olayla ilgili olarak konuşan İ. B. kendilerine hem üniversite yönetimi hem de emniyet tarafından çiftce soruşturma açıldığını dile getirdi. AmedToday'e ulaşan İ. B. olayı şöyle anlatıyor: "28 aralık 2015 tarihinde Roboski anmasında yaklaşık 400 kişilik eli taşlı sopalı bir grup tarafından saldırıya uğradık. Saldırıdan üniversitenin kütüphanesine sığındık. Mağdur durumundayken üstüne polis tarafından toplam 48 kişi olarak göz altına alındık. Hem üniversite tarafından hem de emniyet tarafından soruşturma açıldı. Aynı gün yaklaşık 15 kişi KYY'dan atıldı. Emniyet soruşturmasının 2. duruşması 21.09.2016 tarihinde yapıldı. Aynı gün üniversite tarafından çağırıldık. 48 kişi den YÜKSEKÖĞRETİM KURUMUNDAN ÇIKARMA cezası verildi. Cezanın gerekçesinde "Mahkeme kararıyla kesinleşmiş olmak kaydıyla" ifadesi geçmektedir. Halbuki mahkeme böyle bir karar vermemiş olup duruşma 5 aralık tarihine ertelendi. 30 gün içinde bu karar bozulmaması halinde geçerli olacak.

Bu mantık hatası kararın bir an önce durdurulması ve bozulması gerekir. Resmi belgelerle de bu kararın alınamayacağı sabittir." "Can güvenliğimiz yok" Mağdur olan öğrenciler TEM ile ülkücülerin 7 Harizan'dan beri anlaşmalı olduklarını, polislerce ülkücülere hedef gösterdiklerini, her yerde takip edildiklerini, tehdit edildiklerini ve can güvenliklerinin olmadığını aktardılar. "Emniyete gelip dosyanı al" Suçsuz yere 7 öğrencinin tutuklandığını aktaran mağdur Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencileri arkadaşlarının emniyet tarafından aranıp "Emniyette bir dosyan var, gelip onu al" ve "İfaden alınıp serbest bırakacaksın" diyerek emniyete çağırılıp tutuklandıklarını dile getirdiler.

Gernas Nenas/AmedToday

loading...
loading...
Son Güncelleme: 26.09.2016 19:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol