Salih Müslim: Menbic'te son aşamadayız, stratejik hedefimiz Rakka ve Şehba

PYD lideri Salih Müslim, Menbic'te son aşamaya gelindiğini belirterek, ”IŞİD çok dar bir noktada kalmıştır. IŞİD’in sivilleri kullanmasından dolayı operasyon bu kadar gecikti” dedi.

Salih Müslim: Menbic'te son aşamadayız, stratejik hedefimiz Rakka ve Şehba

PYD lideri Salih Müslim, Menbic'te son aşamaya gelindiğini belirterek, ”IŞİD çok dar bir noktada kalmıştır. IŞİD’in sivilleri kullanmasından dolayı operasyon bu kadar gecikti” dedi.

08 Ağustos 2016 Pazartesi 12:00
Salih Müslim: Menbic'te son aşamadayız, stratejik hedefimiz Rakka ve Şehba

Menbic kentinin alınması için Menbic Askeri Meclisi’nin 68 gündür sürdürdüğü operasyonda son aşamaya gelindi ve birkaç nokta dışında kentin tamamı IŞİD’in elinden alındı. Kentte halen 4 bin sivil ile 130 civarında IŞİD üyesi bulunuyor.

Menbic operasyonu ile ilgili Sputnik’ten Hikmet Durgun’a konuşan Demokratik Birlik Partisi (PYD) lideri Salih Müslim, Menbic’te son aşamaya gelindiğini belirterek şöyle konuştu: "IŞİD çok dar bir noktada kalmıştır. IŞİD’in sivilleri kullanmasından dolayı operasyon bu kadar gecikti. Koalisyon uçakları ve Menbic Askeri Meclis savaşçıları siviller konusunda çok hassas davranıyor."

Menbic'te son aşamadayız, stratejik hedefimiz Rakka ve Şehba

Menbic’in çok önemli bir yer olduğu için direndiğine dikkat çeken Müslim, şöyle devam etti: Menbic IŞİD için çok önemli bir yerdi. Onlar için çok stratejik bir önemi vardı. Onların eğitim merkezleriydi. Yabancı savaşçıların eğitimleri Menbic'te oluyordu. Türkiye ile ilişkiler buradan oluyordu. Sınıra yakındı. Menbic IŞİD için Rakka’dan daha önemliydi”.

Menbic’ten sonra operasyon sırası Rakka mı olacak sorusuna ise Müslim, "Bu bir askeri konudur, askeri güçler hazırlıklarını yapar ve ona göre karar verir. Ama tabi bizim için Rakka da stratejik bir yer. Bizim için stratejik olarak Şehba bölgesi ve Rakka vardır.

Salih Müslim: Menbic ortak yaşamın inşa merkezi olacak

ANHA’ya da bir değerlendirmede bulunan Salih Müslimm, “Suriye halklarının Menbic’de kanlarının birbirine karşıması demokratik ulus inşası için çok önemli bir gelişmedir. Demokratik ulus anlayışı oluşumlar aracılığıyla gelişir. Kürt halkı olarak biz şehitlerimizin takipçileriyiz. Bugün tüm halkların kanı bu topraklarda birbirine karışmıştır. Kürtler, Araplar, Türkmenler ve diğer halklar demokratik ulus anlayışını geliştirmek için birbirlerine mecburdurlar.” dedi.

Menbic’in IŞİD’in gizli başkenti olduğunu belirten Müslim, Menbic operasyonunun iki açıdan önemli olduğuna değindi ve şöyle devam etti: “Menbic gizli başkentti. IŞİD’in her şeyi buradaydı. Avrupa’dan gelen ve giden IŞİD üyeleri Menbic’de eğitim görüyorlardı. Menbic’de yürütülen savaşta gizli şeyler ortaya çıktı. Onlarca ton patlayıcı, silah ve cephane bulundu. IŞİD’in belinin kırıldığı bir noktadır. Öte yandan Menbic’in kurtuluşu Rojava için çok önemlidir.”

2012 yılında ÖSO’nun ve 2014 yılında ise IŞİD’in eline geçen 80 bin nüfuslu Menbic, güneyde Halep'e 85 kilometre, kuzeyde Cerablus'a 40 kilometre, doğuda Kobani'ye 65, batıda ise Bab'a 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Kentte IŞİD ile çatışmalar devam ederken, Menbic Askeri Meclisi savaşçıları bu sabah Kura El-Erdiyê Kavşağı ile El Tıbe mahallesini IŞİD’in elinden aldı. Buraların alınmasıyla kentte bulunan birkaç küçük nokta dışında Menbic kentinin tamamı IŞİD’in elinden alınmış oldu.

 

nerina azad 

Son Güncelleme: 08.08.2016 13:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol