Sinop'ta yaşayan Kürtlerin can güvenliği yok

rn Sinop bölgesindeki Kürtlerin tedirginlikleri büyüyor. Adli bir vaka olarak gelişen olay hakkında JINHA’ya konuşan bir yurttaş, “Aslında haberlerde söylendiği gibi değil” dedi. “Kürtleri burada istemiyoruz, buralar Türk’tür Türk kalacak” sloganlarıyla Kürtlere karşı saldırıya dönüştü.

Sinop'ta yaşayan Kürtlerin can güvenliği yok

rn Sinop bölgesindeki Kürtlerin tedirginlikleri büyüyor. Adli bir vaka olarak gelişen olay hakkında JINHA’ya konuşan bir yurttaş, “Aslında haberlerde söylendiği gibi değil” dedi. “Kürtleri burada istemiyoruz, buralar Türk’tür Türk kalacak” sloganlarıyla Kürtlere karşı saldırıya dönüştü.

15 Eylül 2016 Perşembe 07:41
Sinop'ta yaşayan Kürtlerin can güvenliği yok

Açılan ateşler sonucu 14 kişinin yaralandığı, 16 yaşındaki bir çocuğun yaşamını yitirdiği olaylarda, çok sayıda ev, işyeri ve araç hasar görmüş, polis ve jandarmanın yönlendirildiği bölgede Durağan Kaymakamlığı tarafından bayram sabahına kadar "sokağa çıkma yasağı" ilan edilmişti.

11 Eylül'den beri 'adli vaka' olarak nitelendirilen bu olay, hem görüntülere göre, hem de bölgede yaşayan Kürtlerin anlatımına göre, ana akımın aksine linç kültürünün boyutlarını göstermekte.

8 ilçesi bulunan Sinop'ta Kürtler, özellikle birbirine çok yakın olan Boyabat ve Durağan ilçeleri ile bunlara bağlı köylerde yaşıyor. Sinop bölgesinde, çoğunluğu köylerde olmak üzere 30 bine yakın Kürdün yaşadığı belirtiliyor.

Saldırıların başladığı Gökırmak yine Kürtlerin de yaşadığı bir mahalle. Bölgedekiler 100 haneye yakın Kürdün bu mahallede bulunduğunu söylüyor.

Boyabat'taki bir Kürt köyünde yaşayan Ahmet isimli yurttaş JINHA'ya konuşarak, "Aslında haberlerde söylendiği gibi değil, Kürt olduğumuz için göze batıyoruz" dedi.

Özellikle Boyabat ve Durağan'da olmak üzere, toplamda 14'e yakın Kürt köyü olduğunu aktaran Ahmet, "Durağan'da 4-5 tane Kürt köyü var, birbirine çok yakın. Boyabat'ta ise 8-9 köyde varız. Bunlar birbirine çok yakın. En büyük köy bizim köy. Büyüklerimiz Ankara Haymana'dan buraya gelmiş, Kuzey Irak'tan, Erzurum'dan, Kars tarafından buraya gelmişler. Bizim köy göç vermeyen bir köy, çevre fabrikalarda çalışıyorlar. Göç vermediğimizden dolayı nüfusumuz kalabalık" diye belirtti.

Durağan'daki Kürtlerden çok fazla haber alamadıklarını ekleyen Ahmet, 11 Eylül'deki saldırının ardından yaşananları şöyle anlattı:

"Bu resmen ayrımcılıktır. Kürt-Türk ayrımını onlar yapıyor. Olukbaşı köyünde şu an giriş çıkışlar kapalı. Arkadaşlarımıza, akrabalarımıza ulaşamıyoruz. Durağan'ın içindeki Kürt arkadaşların evlerini kullanılamaz hale getirmişler. Dışarıya çıkamıyoruz, sesimizi duyuramıyoruz. Durağan'daki akrabalarım, 'Benim evimi yerle bir etmişler, köyde duruyorum' diyor. 100 haneden fazla var. 3 köyün muhtarı açığa alındı."

Sosyal medyaya düşen görüntülerde, ırkçı grupların "Komutanım bunları Durağan'a sokmamaya gücünüz yetiyor mu?" dediği kameralara yansımıştı. Kürtlerin yaşanan saldırının ardından linç edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları için ilçe dışına çıkmayı talep ettiği, ancak taleplerinin yetkili makamlar tarafından kabul edilmediği bildirilmişti. Daha önce de bazı saldırılar olduğunu aktaran Ahmet, son olarak şunları söyledi:

"Bunlar her zamanki halleri. Kürt diyorsun, ister istemez bize ikinci sınıf muamelesi yapılıyor. Beklemedeyiz, herkes beklemede. İlçedeki Kürtler gitmek istediler, linç tehlikesi nedeniyle."

Saldırıların ilk gecesi çekilen bir görüntüde, Durağan Kaymakamı Turan Soğukoluk'un, ırkçı gruba hitaben yaptığı konuşmada "Köylere gidip kim var kim yoksa savcının talimatı ve sizin vereceğiniz isimlerle hepsini alacağız" dediği kameralara yansımıştı. Daha sonra Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada, Kürtlerin yaşadığı Olukbaşı Köyü, Yeniköy Köyü ve Çayağzı Köyü muhtarlarına, "saldırının büyümesinde sorumlu oldukları" iddiasıyla görevlerinden el çektirildiği bildirildi.

 

Jınha 

 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 15.09.2016 13:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol