Wikileaks'in kurucusu Assange, Darbe Girişimi'nin arkasındaki ülkeleri açıkladı!

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamlarda bulunan Julian Assange, girişimin arkasında Suudi Arabistan ve ABD olduğunu iddia etti.

Wikileaks'in kurucusu Assange, Darbe Girişimi'nin arkasındaki ülkeleri açıkladı!

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamlarda bulunan Julian Assange, girişimin arkasında Suudi Arabistan ve ABD olduğunu iddia etti.

09 Ağustos 2016 Salı 11:41
Wikileaks'in kurucusu Assange, Darbe Girişimi'nin arkasındaki ülkeleri açıkladı!

15 Temmuz Darbe Girişimi'ne dair açıklamalar yapan Wikileaks kurucusu Julian Assange, Demokrat Parti'nin ABD Başkanlık Seçimleri'ndeki adayı Hillary Clinton ve Fethullah Gülen arasında "gizli ve özel ilişkiler" olduğunu iddia etti.

Girişimin arkasında Suudi Arabistan ve ABD olduğunu iddia eden Assange, ellerindeki belgelerinClinton'ın Gülen'e desteğini kanıtladığını belirtti.

Assange, Clinton ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiye de dikkat çekerek, Suudilerin Clinton'a yaptıkları büyük bağışları hatırlattı.

Arşiv'den ilgili bir haber: 

WikiLeaks'in 2011'de internete sızdırdığı ABD Dışişleri'nin 'gizli' yazışmalarına bakıldığında Gülen cemaatinin Amerikalılarca 2003'ten itibaren çok taraflı kaynaklarla sorgulandığı anlaşılıyor. Polis teşkilatının cemaatin eline geçmeye başladığı yolundaki iddialar, o tarihteki yazışmalarda bile vurgulanmış. Yine AKP'nin tek başına iktidara gelmesiyle Gülen cemaatinin nasıl rahat bir hareket alanı bulduğu yazışmalardan anlaşılıyor.

Hürriyet'ten Gökçe Aytulu'nun haberine göre, Ergenekon Davası sürecinde Dursun Çiçek'e ait olduğu iddia edilen delillerin 'uydurma' olabileceği daha ilk günlerde ABD Dışişleri yazışmalarına girmiş. Diplomatlar arasında Gülen Cemaati'ne ilişkin yorum farklılıkları bulunsa da (örneğin eski Ankara Büyükelçisi Robert Pearson (2000-2003) ile eski İstanbul Konsolosu Deborah Jones (2005-2007) Cemaat'i ve Cemaatçileri aynı perspektiften değerlendirmiyor) Amerikalılar iki noktaya odaklanmış: İlki, Gülen'in radikal İslamcı bir lider olup olmadığı, ikincisiyse Amerika'daki yerleşim durumu.Bugün gelinen noktaysa 2003-2009 arasında yazışmalara konu olan, Amerikalı diplomatların da kendi notlarında zaman zaman paylaştıklarını belirttikleri,Türkiye'deki laik kesimin endişelerinin doğrulanmış olması. WikiLeaks belgeleri de bunu bir kez daha kanıtlamış oluyor.

WikiLeaks'e sızan Gülen konulu belgelerin en eskisi Büyükelçi Robert Pearson'a ait bir telgraf. Ankara Büyükelçisi, Cemaat'i anlamaya çalışıyor...

** Gülen, 1970'lerde başladığında çok daha militandı. Cemaat, diğer İslami tarikatlara benzer şekilde işliyor fakat göreceli olarak daha disiplinli ve daha katı bir hiyerarşiye sahip.

** Gülen ve takipçileri, aralarında eski Cumhurbaşkanı Demirel ve önde gelen laik milliyetçi Başbakan Ecevit'in de bulunduğu siyasetçilerle ilişkiler kurup kamu desteği aldı. Cemaat'in 35 ülkede üniversitelerden medyaya, iş derneklerinden holdinglere geniş bir bağlantı ağı bulunmakta.

** Cemaat, Türk hükümeti, özellikle Dışişleri ve istihbarat servisi tarafından cesaretlendirilmekte.

** Fakat Kemalist devlet, özellikle Türk ordusu 1997 post-modern darbesinde olduğu gibi Gülen'i İslamcı bir tehdit olarak tanımlıyor.
** Gülencilerle yoğun ve devamlı irtibatlarımıza dayanarak şu sonuca ulaştık: Gülen'in yaklaşımı uzun vadeli ve üst düzey yöneticileri militan gibi görünmeme konusunda çok temkinli. Hareket devlete karşı açık ve güncel bir tehlike arz etmiyor.
 Diyanet'in kontrolü için savaş: 28 Temmuz 2003

Ankara'dan aynı yıl geçilen ikinci bir telgrafta hükümetle Cemaat'in ilk yakınlaşmaları anlatılmış...

** İslamcıların belirttiğine göre Gülen Cemaati ile AK Parti istikrarlı biçimde yakınlaşıyor. Bu beklenmedik işbirliği AK Parti'nin atama gücü ve Gülen'in merkezdeki bağlantıları ve sistem hakkında bilgisi sayesinde Diyanet'ten bürokrasinin diğer alanlarına ortak bir fayda sağlayabilir.

** Gülenciler önceki hükümetlerin aksine Erdoğan, yardımcısı Gül ve AK Parti'nin önde gelenleriyle gayet iyi bir şekilde çalışabildiklerini söylüyor.
** Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın merhum oğlu da Gülen'in müridiydi.

** Kıdemli bir AK Parti milletvekilinin danışmanı bize Ahmet Davutoğlu'nun da Nurcu olduğunu söyledi. Ancak Gülen'in grubunda olup olmadığı net değil.

Erdoğan'a mesafe koymaya başlıyorlar: 7 Nisan 2005

Eski Büyükelçi Eric Edelman, 'model ülke' tartışmaları eşliğinde Ankara'dan bakınca Türkiye'deki İslam'ı ve Gülen Cemaati'nin rolünü anlatıyor...

** Batı'da birçok kişi Türkiye'deki ılımlı İslam'ı model olarak görse de gerçek farklı. Bir tarafta dini kontrolü altında tutmaya çalışan devlet, diğer tarafta bağnaz tarikatlar bulunmakta.

** Seçimlerde başarılı olmak isteyen partiler tarikatlara ihtiyaç duyuyor.

** Gülen Cemaati yüzlerce müridini polis teşkilatına, yargıya ve Sayıştay'a sızdırmış durumda. AK Parti içinde de gedikler açmayı başarıyorlar.

** Fakat son dönemde, Erdoğan'ın yönetim tarzından tatmin olmadığı için onunla arasına mesafe koyduğu görüntüsünü veriyor.

İstanbul Konsolosluğu'ndan 'Hoca için destek toplamak' başlığıyla gönderilen yazışmada Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak Haleva'yı zor durumda bırakan bir istekten bahsediliyor. Fethullah Gülen, ABD'de oturma izni alabilmek için aralarında Haleva'nın da bulunduğu bazı kişilerden destek mektubu istemiş. Yazışmada bazı bilgiler öne çıkıyor...

** Gülen'in hoşgörü ve diyalog mesajlarına, İslam'ı bilim ve moderniteyle uzlaştırma çabalarına bakıldığında birkaç Batılı gözlemcinin onu 'Ilımlı İslam'ın sesi olarak tercih ettiği görülüyor.

** Yine de bu hareketin nihai hedefleri konusunda derin ve yaygın şüpheler sürüyor.

** Cemaat çevresinden insanlara baskı yapıldığı, işadamlarının Cemaat okullarına ya da diğer aktivitelere bağış yapmaya zorlandığını anlatan kaynaklarımız var.

** Cemaat okullarındaki öğrencilerin dini olarak nasıl endoktrine edildiğine dair sağlam raporlarımız var.

m Bu veriler, Cemaat üyelerinin aralarında polis teşkilatının da bulunduğu devlet kurumlarına nüfuz etmesiyle birleştirildiğinde ortaya farklı bir tablo çıkıyor.


** Gülenciler kendi uluslararası okullarında gelecek nesilleri şekillendirme amacındalar. Yine belgelenen amaçlarına göre sadece iş dünyasına değil, devlete sızma konusunda da başarı kazandıklarında ılımlı havalarının devam edip etmeyeceğine ilişkin soru işaretleri bulunmakta.

 

Zernews 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 09.08.2016 11:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol