ABD Kongresi : Erdoğan darbe girişimini fırsat olarak kullanıyor

ABD Kongresi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarısız darbe girişimini, siyasi gücünü daha da artırmak için fırsat olarak kullandığı görüşünü dile getirdi.

ABD Kongresi : Erdoğan darbe girişimini fırsat olarak kullanıyor

AmedToday - ABD Kongresi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarısız darbe girişimini, siyasi gücünü daha da artırmak için fırsat olarak kullandığı görüşünü dile getirdi.

ABD Kongresi’nde, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin durumunun ele alındığı bir oturum düzenlendi.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi sonrasında atılan adımlar nedeniyle sert eleştirilere hedef oldu.

“Darbe teşebbüsü, diktatörlük gerekçesi olamaz”

Çeşitli düşünce kuruluşlarının da hazır bulunduğu oturumda konuşan Temsilciler Meclisi Alt Komitesinin Başkanı Cumhuriyetçi Parti Kaliforniya Milletvekili Dana Rohrabacher, “Erdoğan, başarısız darbe girişimini siyasi gücünü daha da artırmak için fırsat olarak kullanarak, zaten kötü olan vaziyeti daha da kötü hale getiriyor” dedi.

Hükümetin darbe girişimi sonrasında attığı adımlarla “sınırları fazlasıyla aştığını” savunan Rohrbacher, “Canice girişilmiş bir darbe teşebbüsü, diktatörlük ve baskı rejimi yaratılmasının gerekçesi olamaz” dedi.

“Tutuklamalar insan hakları ihlali”

Oturumda söz alan Demokrat Parti New York Milletvekili Gregory Meeks, darbe girişimini “travmatik bir şok” olarak niteledi ve demokratik yoldan seçilmiş Türk hükümetinin yanında olduklarını ifade etti.

Darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal’in (OHAL) darbeyle ilgisi olmayanların tutuklanması ya da görevlerine son verilmesi için kullanılmaması gerektiği uyarısında bulunan Meeks, tutuklananların sayısına bakıldığında bunun bir insan hakları ihlali olduğunu, bu kişilerin adil yargılanmaya hakları bulunduğunu söyledi.

“Türkiye’de demokrasi yok”

Cumhuriyetçi Parti California Milletvekili Paul Cook da, darbe girişimi ve sonrasında yaşananlardan sonra Türkiye’ye dair pek iyimser olmadığını belirtirken, iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin bu olanlardan etkileneceği öngörüsünde bulundu.

Cook, Türkiye’de şu anda demokrasinin olmadığını düşündüğünü de ifade etti.

anf anf haber anf haberleri fırat haber ajansı anf türkçe abd darbe
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'' Mınbiç'e müdahale ABD'yi karşına almak demek''
'' Mınbiç'e müdahale ABD'yi karşına almak demek''
Demirtaş : Sokağa çıkacağız
Demirtaş : Sokağa çıkacağız