Bakan'dan Güneydoğu’ya şifreli elektrik

Bakan Berat Albayrak, kayıp-kaçak oranının önüne geçmek için abonelere şifreli sistemle elektrik verileceğini ve ilk olarak uygulanacağı yerin Güneydoğu Anadolu bölgesi olduğunu söyledi.

Bakan'dan Güneydoğu’ya şifreli elektrik

AmedToday - Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakan Berat Albayrak, kayıp-kaçak oranının önüne geçmek için abonelere şifreli sistemle elektrik verileceğini ve ilk olarak uygulanacağı yerin Güneydoğu Anadolu bölgesi olduğunu söyledi.

Bakanı Berat Albayrak, enerji hatları üzerinden yapılan teknik olmayan kayıplar ile yasadışı kullanımları önlemek amacıyla enerjinin kriptolanacağı bir proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Albayrak, söz konusu sistemin ilk olaak Güneydoğu Anadolu bölgesinde uygulanacağını açıkladı.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından pilot olarak uygulanması hedeflenen projeyle trafo çıkışlarında enerjinin şifreleneceğini, bu şifrenin son kullanıcının sayacında çözüleceğini söyleyen Albayrak, "Kayıp-kaçak oranlarının azalması konusu öncelikli hedeflerimizin başında gelmekte olup bu alandaki yoğun çalışmalarımız ve alınan tedbirler neticesinde ülke genelinde kayıp kaçak oranları yüzde 23-25 düzeylerinden yüzde 14-15 düzeylerine kadar düşürülmüştür. Bu yöndeki çalışmalarımız titizlikle sürdürülmektedir. Kaçak ve kayıt dışı elektrik kullanımının önlenmesi amacıyla elektrik dağıtım şirketleri tarafından elektrik abonelerinin ölçü sistemleri kaçak kullanımı engelleyecek şekilde kontrol edilmekte ve kaçak kontrol takibi için kayıp kaçak tarama çalışmaları periyodik olarak devam etmektedir" dedi.

Dicle bölgesinin kapsadığı iller Diyarbakır, Şanlıurfa,Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak olarak sıralanıyor. ANF

anf anf haber anf haberleri fırat haber ajansı nerinaazad enerji kürtler elektirik şifre
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
azadiya welat     2016-09-22 istediğin sistemi getir :D ben elektirik muhendisiyim şifreni deşifre etmesinide bilirim :D
ersin     2016-09-19 sayın bakAN siz güneydoğuyu bırakında batı iillerimiz de calışan fabriikaların yüzde 70 kaçak elektriik kullanıyor maddi gücü düşük bölge iile uğraşacağınıza gidin fabrikatör kacakcıların peşine düşün
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dersim'de açıklama, toplantı ve gösteriler yasak!
Dersim'de açıklama, toplantı ve gösteriler yasak!
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 3 gözaltı daha
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 3 gözaltı daha