Rojava'da nüfus sayımı yapıldı: Çarpıcı sonuçlar çıktı

PYD Meclis Üyesi Siyanek Dibo, kantonlarda yapılan nüfus sayımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Rojava'da nüfus sayımı yapıldı: Çarpıcı sonuçlar çıktı

Sputnik'in aktardığı habere göre nüfus sayımının halka iyi bir hizmet vermek ve geleceğe dair planlamalar yapmak için yapıldığını belirten Dibo, şöyle konuştu: "Sayım işlemi 3 gündür devam ediyor, 2 Ekim'e kadar bitmesi planlanıyor. Suriye'de Baas rejimi sayımlar yapmıyordu ve elde edilen bilgiler de gizleniyordu. Kuzey Suriye ve Rojava federasyonunda ise genel nüfus yapısını tespit etmek için bu sayım yapılıyor."

"Önümüzdeki ay, federasyon seçimi yapılacak. Bu sayım, federasyon seçimine de katkı sunacaktır. Bu sayım ayrıca toplum içi ailevi sorunlar ve iktisadi sorunların çözümüne katkı sunmak için de yapılıyor. Bölgemizde ne kadar okur yazar, üniversite mezunu, iş sahibi bulunduğunu tespit etmeye çalışıyoruz. Ayrıca bölgemizde engellilere hizmet vermek ve onların sağlık sorunlarıyla ilgilenmek için engelli sayısını tespit etmeye çalışıyoruz."


"Bir diğer sayım amacı ise Rojava bölgesine ne kadar mülteci gelmiş ve bizim bölgeden ne kadar kişi başka ülkelere mülteci olarak gitmiş, bunu belirlemek. Ne kadar insanımızın Kürdistan (Kuzey Irak) bölgesine, Türkiye'ye, Şam'a, Lazkiye'ye ve diğer yerlere gittiğini de tespit etmeye çalışıyoruz. Bölgemizde mültecilere iyi bir hizmet ve yardım sağlamak amacıyla bu sayımı yapıyoruz."

Soru kağıdında etnik kökenle ilgili soru yok "Nüfus sayımında Kürt, Türkmen veya Arap gibi kökenlere dair sorular bulunmuyor. Bu konuda yapılan suçlamaları asla kabul etmiyoruz. Amacımız genel nüfus sayımını öğrenmektir ve onlara iyi hizmet vermek içindir. Nüfus soru kağıdında etnik kökenle ilgili herhangi bir soru yok. Nufüs sayım kağıtlarının örneği zaten basınla paylaşıldı. Kağıtta okur-yazarlık durumu, iş durumu, gelir durumu ve sağlık durumuyla ilgili sorular var." 

 

Zernews 

anf diha rojava nufüs sayımı fedarsyon sputnik
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK Minbic’in batısını bombalıyor
TSK Minbic’in batısını bombalıyor
 Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Erdoğan'ı Atatürk'e benzetti
Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Erdoğan'ı Atatürk'e benzetti