Çavuşoğlu: '' ABD, ya YPG'ye söz geçiremiyor ya da ...''

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Menbic operasyonuna YPG'nin katılmasına bir şartla olur dedik. Operasyon biter bitmez Fırat nehrinin gerisine gidecek. Şu anda YPG unsurları halen Menbic'te. Obama, Biden, Kerry söz verdi. Ya YPG'ye söz geçiremiyorsunuz ya da göndermek istemiyorsunuz." dedi.

Çavuşoğlu: '' ABD, ya YPG'ye söz geçiremiyor ya da ...''

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile bir araya geldi. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Çavuşoğlu, "İngiltere'nin bu zorlu günlerde Türkiye'ye verdiği güçlü destekten dolayı Johnson'a ve İngiltere yönetimine çok teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımız May'le görüşme gerçekleştirdi, son derece yararlıydı. Bundan sonraki süreçte İngiltere'yle ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirmek için çaba sarf edeceğiz. İngitlere'nin AB'den ayrılması elbete bizi üzmüştür ama Birleşik Krallık halkının iradesine herkesin saygı duyması gerekiyor. Türkiye-İngiltere arasında ilişkilerin yeni bir boyut kazanması için fırsat olarak görülebilir" dedi.


Daha sonra Rakka operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Menbic operasyonunda YPG'nin katılmasının yanlış bir politika olduğunu söyledik. Bir şartla olur dedik. Operasyon biter bitmez YPG'liler Fırat nehrinin gerisine gidecek. Şu anda YPG unsurları halen Menbiç'te. Obama, Biden, Kerry  söz verdi. Ya YPG'ye söz geçiremiyorsunuz ya da göndermek istemiyorsunuz. 200 tane YPG'liyi Fırat'ın ötesine gönderemiyorsanız, o zaman diğer alanlarda YPG'ye nasıl güveneceksiniz?Rakka veya diğer operasyonlarda YPG'lilerle işbirliği yapmak Suriye'nin geleceğini riske atmak demektir. Menbic'te bile söz geçiremediğin YPG'yi Rakka'ya yollamak çok yanlış olur. Teröriste karşı başka teröristle işbirliği yapmak kendi değerlerimize ve Suriye ile Irak'ın geleceğine ihanettir."

 

Zernews 

anf diha çavuşoğlu ypg abd söz geçiremiyor
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'' Musul'da başarı ABD desteğine bağlı ''
'' Musul'da başarı ABD desteğine bağlı ''
Rusya: Suriye'de  Ankara'yla  istihbarat paylaşıyoruz
Rusya: Suriye'de Ankara'yla istihbarat paylaşıyoruz