....

Ankara : PYD ile yapılacak operasyon Kürt-Arap çatışması yaratır

Akşam gazetesinde yer alan habere göre; gazeteye bilgi veren üst düzey Türk bir yetkili, ABD'ye yapılan "etnik savaş" uyarısının, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken'in geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Ankara ziyareti sırasında paylaşıldığını söyledi.

Ankara : PYD ile yapılacak operasyon Kürt-Arap çatışması yaratır

Bilinken ile yapılan görüşmelerde Rakka'ya yönelik operasyon hazırlıklarının tüm yönleriyle ele alındığını belirten Türk yetkilinin, Ankara'nın PYD'ye yönelik tavrını bir kez daha ortaya koyduğunu, Türkiye'nin itirazına rağmen PYD ile hareket edilmesi halinde, bölgede Kürt-Arap etnik çatışmasının çıkacağını öne sürdü. Türkiye'nin bu tezini, Rakka'nın demografik yapısını işaret ederek gündeme getirdiği iddia edildi.  

PYD'yi Rakka operasyonunda dışarda bırakan öneriye göre, Suriye Demokratik Güçleri’nin Arap unsurları, uluslararası koalisyonun da desteğiyle Rakka’ya ortak operasyon gerçekleştirecek.

Öte yandan Türk medyasının bir diğer iddiasına göre Ankara’da kritik kararlarda etkili olan ve isminin verilmesini istemeyen üst düzey bir yetkilinin, Menbic’te 200 YPG’linin kaldığını ve bunların çekilmesini istediklerini belirterek “ÖSO ve Demokratik Suriye Güçleri’ndeki (DSG) Arap unsurların birlikte çalışmayı öğrenmesi lazım. Bunun için biz Menbic’te ÖSO ve SDG’nin Arap unsurların ortak yönetim kurmasını istiyoruz.” dediği iddia edildi.

 

Nerina azad

anf diha qsd tsk yprg kürt türtk savaşı
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da patlama! 1 kişi hayatını kaybetti
İstanbul'da patlama! 1 kişi hayatını kaybetti
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi