Kürt aşiret temsilcileri Diyarbakır'da o iddiayı yalanladı

Diyarbakır’da bir araya gelen bazı Kürt aşiretleri, emekli bir albayın, “İngilizlerin Kürt aşiretlerinin borçlarını ödediği” iddialarını yalanlayarak sert tepki gösterdi.

Kürt aşiret temsilcileri Diyarbakır'da o iddiayı yalanladı

Emekli Albay Atilla Uğur’un, “İngilizlerin, Kürt aşiretlerinin borçlarını ödediği” iddialarına tepki göstermek amacıyla Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Yarımkaş (Kanîpanîk) köyünde bir araya gelen bazı Kürt aşiretleri, iddiaları yalanladılar.

Verilen yemeğin ardından yapılan basın açıklamasında 15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Kürt illerinde de binlerce insanın sokağa dökülerek darbeye karşı durduğuna dikkat çekildi.

Aşiretler adına konuşan Mehmet Sait Gülçer, iddiaları sert bir şekilde kınadıklarını belirterek, söz konusu iddianın ahlaki ve gerçekçi olmadığını dile getirdi.

Ankara’ya kadar giderek bu iddiayı yalanladıklarını açıklayan Gülçer, “Doğu ve Güneydoğunun birçok aşireti oradaydı. Bizzat biz de katıldık. Bu bölgedeki aşiretlerin İngiliz ajanlarına para karşılığı bir şey vermesi mümkün değil. Söz konusu albay daha aşiretlerin kim olduğunu bile bilmez. Doğu ve Güneydoğuda bulunan aşiretlerin çoğu misafirperver ve yardımseverdirler. Nasıl İngiliz parasına tenezzül ederler. Hiç kimsenin aşiretlere iftira atmaya, karalamaya hakkı yoktur. Bu adam Doğu Perinçek’in adamıdır. Asıl İngiliz ve ABD ajanı bu iftirayı atan albaydır.” dedi.

“Bu iddiayı ortaya atan da söylediğine inanmıyor”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Şahina aşireti temsilcisi Hadi Gülçer de “Birileri bu şerefsiz iddiayı ortaya attı. Bu iddia insanlığa sığmaz. Aşiretler pis işlere tenezzül etmedi, etmezler. Bu iddiayı ortaya atan da söylediğine inanmıyor. Aşiretlerin şerefi, örf ve adeti var. Bunu söyleyenlere karşı gelmek gerekiyor. Akrabalar olarak bu tür haksızlıklara karşıyız.” ifadelerini kullandı.

 
anf diha kürt aşiretler ingilizlerden para aldı diyarbakır amed yalanlandı amed haber
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uğur Kaymaz’ı katleden Polisin Adı Üst Geçide Verildi
Uğur Kaymaz’ı katleden Polisin Adı Üst Geçide Verildi
Kürt Siyasetinden  Seferberlik Çağrısı
Kürt Siyasetinden Seferberlik Çağrısı