....

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporu: Kürtler azınlık değil!

Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu, hazırladığı beşinci Türkiye raporunda Kürtlerin azınlık olmadığı vurgulandı.nefret söyleminin arttığını ve üst düzey devlet yetkilileri tarafından daha fazla kullanıldığını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporu:  Kürtler azınlık değil!

Cumhuriyet gazetesinden Duygu Güvenç’in haberine göre nefret söyleminin medya aracılığıyla yayılan olumsuz etkisinin sosyal bütünlüğe zarar verdiği vurgulanan Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu'nun raporda, “Bu retoriğe karşı resmi güçlü bir tepki yok. Birçok nefret konuşması cezasız bırakılıyor. Nefret söylemine karşı var olan yasaların korunmasız grupları susturmak için kullanıldığı sonucuna varmak mümkün. Birçok medya kurumu etik kurallarına uymuyor ve nefret söylemini yayıyor. Türkiye ırkçı ve homofobik şiddetle ilgili data toplamıyor” ifadeleri kullanıldı.

Kürtler azınlık değil’

Türkiye’de bu yılın Mart ayına kadar irdelenen raporda Lozan Antlaşması’ndan da bahsedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, “Lozan’ı bize zafer diye yutturmaya çalışıyor” şeklinde nitelendirilen anlaşma, raporda azınlık haklarına vurgu yapmak için kullanıldıKomisyon, Lozan Antlaşması’yla azınlık haklarının garanti altına alındığını anımsatırken, Türkiye, verdiği cevapta, “Anayasal olarak Türk Devleti’nin resmi dini yoktur. Türkiye seküler bir ülkedir ve devlet tüm dinlere eşit yaklaşır” denildi. Azınlık statüsü tanımanın devletlerin hakkı olduğunu belirten cevapta, insan hakları mekanizmalarının bir grubu azınlık olarak tanımlayamayacağı savunulurken Roman ve Kürtler'in azınlık olarak görülmesi reddedildi.

 

Zernews 

anf diha imc tv ap raporu kürtler azınlık değil
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Dersim’de polis noktasında patlama
Dersim’de polis noktasında patlama