Erbil ile Bağdat o konuda anlaştı

IŞİD'e yönelik Musul Operasyonu'nu değerlendiren KDP Musul temsilcisi Memuzini, Musul’a bağlı Kürt yerleşim yerlerinin operasyon sonrasında referandum ile Kürdistan Bölgesi'ne bağlanacaklarını ve Merkezi Irak Yönetimi'nin de buna razı edildiğini belirtti.

Erbil ile Bağdat o konuda anlaştı

Musul Operasyonu’na ilişkin BasHaber’e değerlendirmelerde bulunan KDP Musul Temsilcisi Said Memuzini, Irak ile Peşmerge Bakanlığı’nın Operasyon için işbirliğine vardıklarını operasyonun yakın bir zamanda gerçekleşeceğini açıkladı.

Memuzini, Bağdat’ın Musul Operasyonu için Peşmerge’ye herhangi bir taahhüt vermediğini, Musul’un kuzeyinde yer alan Şengal, Mahmur, Başika, Şeyhan, Elequş, Zumar, Rabia, Hemdaniye kasabaların Kürt yerleşim yerleri olduklarını Peşmerge’nin bu bölgelerin IŞİD’den almaya hazır olduğunu kaydetti
Memuzini, Musul’a bağlı Kürt yerleşim yerlerinin operasyon sonrasında referandum ile Kürdistan Bölgesi'ne bağlanacaklarını ve Bağdat’ın da buna razı olduğunu açıkladı. Bağdat’ın Erbil’e karşı tutum değiştirmeye çalıştığını ve ilişkilerin normalleşmesi için Iraklı yetkililerin  Barzani’ye sorunları çözecekleri yönünde mesaj verdiklerini belirtti.

Musul'da 10 binin üzerinde IŞİD'li yaşıyor

Musul’da yaşayan sivil ve IŞİD üyelerine ilişkin de bilgiler veren Memuzini, Musul kent merkezinde, 1 milyon 300 bin sivil ve 10 binin üzerinde IŞİD üyesinin yaşadığını açıkladı.Operasyon esnasında sivillerin Kürt yerleşim yerlerine doğru göç edeceklerini kaydeden Memuzini, Kürdistan Yönetimi’nin Musul’dan gelecek siviller için kamplar kurduğunu söyledi. Operasyona katılacak güçler hakkında da bilgi veren Memuzini, operasyona Peşmerge ve Irak Ordusu’nun katılacağını, Haşdi Şabi milislerinin de Irak Ordusu ile beraber Musul’un güneyinde bulunan Şergat bölgesindeki operasyona katılacağını şehir merkezine yapılacak operasyonlara katılmayacağını belirtti.

 

Bas haber 

anf diha imc erbil bağdat o konuda anlaştı musul işid operasyon
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uğur Kaymaz’ı katleden Polisin Adı Üst Geçide Verildi
Uğur Kaymaz’ı katleden Polisin Adı Üst Geçide Verildi
Kürt Siyasetinden  Seferberlik Çağrısı
Kürt Siyasetinden Seferberlik Çağrısı