Suriye'de cihatçılar birbirine girdi

Suriye'nin kuzeydoğusundaki İdlib eyaletinde cihatçı örgütler Ahrar'uş Şam ve Cund el-Aksa arasında çatışmalar yaşanıyor.

Suriye'de cihatçılar birbirine girdi

 
İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi (SOHR), Şam yönetiminin çatışmalardan faydalanarak komşu Hama eyaletindeki bazı köyleri ve kasabaları geri aldığını açıkladı.
 Ahrar'uş Şam, Suriye'deki en güçlü silahlı İslamcı gruplardan biri olarak tanımlanıyor.Cund el-Aksa ise daha küçük bir İslamcı örgüt.Daha önce Suriye ordusuna karşı ortak hareket eden, ülkenin kuzeyinde oluşturulan Fetih Ordusu adlı çatı örgütünün de parçası olan iki grup arasında son dönemde gerginlik yaşanıyor.6 Ekim'de başlayan çatışmalar şiddetlendiAhrar'uş Şam, Cund el-Aksa'yı IŞİD'le bağlantılı olmakla suçluyor.İki örgüt arasında 6 Ekim'de başlayan çatışmalar ilerleyen günlerde şiddetlendi.
Adını geçtiğimiz aylarda Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi Pazar günü, Cund el-Aksa'nın bünyesine katıldığını söyledi.Pazartesi günü de Ahrar'uş Şam ve Şam'ın Fethi Cephesi çatışmaların sona ermesi için bir anlaşma imzaladı. Ancak SOHR buna karşın çatışmaların bugün de sürdüğünü bildirdi.
 

Basnews 

 

anf diha imc suriyede muhalifler çatıştı
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyarbakır B.Ş. Belediyesine kayyum mu atanıyor ?
Diyarbakır B.Ş. Belediyesine kayyum mu atanıyor ?
15 Temmuz resmi tatil ilan edildi
15 Temmuz resmi tatil ilan edildi