'Türkiye askerini çekmezse cenaze toplar'

Irak parlamentosundaki Şii Bedir Hareketi kanadı, Türkiye’nin Irak’taki askerlerini geri çekmesini istedi. İran merkezli Fars Haber Ajansı’na göre Musul yakınındaki Başika’da bulunan Türk askeri varlığıyla ilgili bir bildiri yayınlayan Bedir Hareketi, “Erdoğan’a aklını başına toplamalı. Türkiye askerlerini henüz hayattayken Irak’tan çekmeli. Yoksa cenazelerini Türkiye’ye geri götürmek zorunda kalacaklar” dedi.

'Türkiye askerini çekmezse cenaze toplar'

Barzani yönetiminin yarı resmi haber ajansı Rudaw’da yayınlanan haberde ise Şii milis grubu Esayib Ehli Hak lideri Kays Gazali’nin Türk askerleriyle ilgili açıklamalarına yer verildi.
Gazali, Musul savaşında, İmam Hüseyin’in intikamını alacaklarını söyleyerek “Musul’u kurtarmak, İmam Hüseyin’in intikamını almak olacak. Çünkü onlar, İmam Hüseyin’i öldürenlerin torunudur” dedi.

Bedir Hareketi, Irak’ın önde gelen Şii ulema ailelerinden biri olan Bakır El Hakim tarafından kurulmuş olan siyasi oluşum olarak biliniyor. Esayib Ehli Hak ise Şii milis örgütü Heşdi Şabi’nin bir bileşeni olarak biliniyor. Heşdi Şabi’ 2014 yılında Irak Şiileri’nin ruhani lideri Ali Sistani tarafından IŞİD’e karşı direniş örgütlemek için kuruldu.

 

 

rUDAW

 

anf diha imc bedir tugayları türkiye ırak
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyarbakır B.Ş. Belediyesine kayyum mu atanıyor ?
Diyarbakır B.Ş. Belediyesine kayyum mu atanıyor ?
15 Temmuz resmi tatil ilan edildi
15 Temmuz resmi tatil ilan edildi