Demirtaş’tan Bahçeliye, 'Bilal’i alamadın, üç hilali verdin' dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘başkanlık sistemi’ tartışmasını yeniden açan Devlet Bahçeli’ye “Bilal’i alamadın, üç hilali verdin” sözleriyle eleştirdi.

Demirtaş’tan Bahçeliye, 'Bilal’i alamadın, üç hilali verdin' dedi.

AmedToday - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘başkanlık sistemitartışmasını yeniden alevlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye  “Bilal’i alamadın, üç hilali verdin” sözleriyle eleştirdi.

Fitili Bahçeli ateşlemişti

Bahçeli, partisinin son grup toplantısında Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı makamının ‘tarafsızlığına gölge düşürdüğünü’ savunmuş, ilk tercihinin Erdoğan’ın yasal sınırlara çekilmesi olduğunu söylemişti. Bahçeli, bunun olmaması halinde başkanlık sisteminin Meclis’te oylamaya sunulmasını, yeterli sayıya ulaşılmazsa da referanduma götürülmesini istemişti.

Bahçeli’nin açıklamalarının ‘umut verici’ olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, parlamenter sistemin Türkiye’nin sorunlarına çare olmadığını söyleyerek, ‘başkanlık sistemi’ni içeren anayasa teklifini en kısa sürede Meclis’e getireceklerini ve sonuç ne olursa olsun referanduma gidileceğini açıklamıştı.

Bunun üzerine bir açıklama yapan HDP, ‘başkanlık’ tartışmasında ‘AKP-MHP ortaklığı’na dikkat çekmiş, şu anda en önemli olanın CHP’nin alacağı pozisyon olduğunu açıklamıştı.

‘Türkiye’nin geri kalanı hedef haline geldi’

Demirtaş, partisinin İstanbul il başkanlığının düzenlediği yemekte konuştu.

‘Yenikapı ruhu’nun Türkiye’yi ikiye böldüğünü belirten Demirtaş, “Irkçılık ve faşizm altında bir araya gelip, AKP’ye biat etmeyenleri, Erdoğan’a biat etmeyenleri düşman, terörist, vatan haini ilan etme toplantısına dönüşmüştür. Keşke Yenikapı ruhundan birlik çıksaydı. Yenikapı’ya katılanlar için değil, sahnede konuşanlar için söylüyorum; Türkiye’nin geri kalanının hedef haline gelmesine yol açmışlardır” dedi.

‘Davası olan adama saygı duyarım’

Muhalefetteki siyasetçilerin de Erdoğan’a biat ettiğini savunan HDP lideri, Bahçeli’yi eleştirdi: “Biri koltuğunu kurtarmak için başkanlık dahil her şeyini vermeye hazır. Bilal’i alamadın, 3 hilali verdin. Ben davası olan adama saygı duyarım. Ülkücü olur, sağcı olur, solcu olur, İslamcı olur. Benim için davasına samimiyetle bağlıysa çok değerlidir. Ama dava adamlığı altında alttan filmler çeviriyorsa, partisini, dava arkadaşlarını satıyorsa tehlikelidir.”

Bozdağ tarih vermişti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP ve MHP’nin anlaşması halinde 2017 yılının başında referandum yapılabileceğini söylemiş,  Cumhurbaşkanı Erdoğan da, partilere referandum çağrısı yaparak, “Milletim bu işe ‘Evet’ diyorsa adım atalım. İstiyorum ki patinaj yapmayalım, hızla yola devam edelim” demişti.

Parlamentoda oy kullanma yeterliliğine sahip 316 milletvekili bulunan AKP’nin, olası bir anayasa değişikliğini tek başına referanduma taşıyabilmesi için gereken 330 rakamına ulaşabilmekte en az 14 sandalyeye daha ihtiyacı bulunuyor.

MHP’nin Meclis’te 40 sandalyesi mevcut.

anf anf haber fırat haber ajansı anf türkçe imc nerinazad anf haberleri başkalık devletbahçeli
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK Minbic’in batısını bombalıyor
TSK Minbic’in batısını bombalıyor
 Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Erdoğan'ı Atatürk'e benzetti
Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Erdoğan'ı Atatürk'e benzetti