İran basını: Türkiye Üst düzey bir heyetle Esad'la görüşmeye gidecek

İran basınında çıkan haberlere göre; Türkiye, bir bakanın liderlik edeceği üst düzey bir heyetle Esad'la görüşmeye gideceğini ileri sürdü.

İran basını: Türkiye Üst düzey bir heyetle Esad'la görüşmeye gidecek

AmedToday - İran basınında çıkan haberlere göre; Türkiye, bir bakanın liderlik edeceği üst düzey bir heyetle Esad'la görüşmeye gideceğini ileri sürdü.

Türkiye, Suriye politikasını "ayarlamaya" çalışırken, önemli bir iddia ortaya atıldı.

İran'dan yayın yapan Tesnim Haber Ajansı, üst düzey bir Türk heyetinin Suriye'ye giderek Beşar Esad'la görüşeceğini ileri sürdü.

İddiaya göre heyete, bir Türk bakan liderlik edecek.

Ankara, yeni dönemde Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yer almaması yönündeki tutumunu "Esad’ın Suriye halkının bütünlüğünü yıkıcı eylemlerine dikkat çekmek" olarak açıklıyor. Ancak bu tavrının özellikle Rusya tarafından yanlış anlaşıldığını düşünen Türkiye, son dönemdeki temaslarında Moskova'ya Türkiye’nin ‘takıntısı’nın Esad olmadığına ısrarla vurgu yaptı.

Suriye ordusuyla birlikte muhaliflere yönelik hava operasyonlarını sürdüren Rusya ise Türkiye’nin Esad’ın görevini sürdürüp sürdürmeyeceğinden çok bölge barışına odaklanması gerektiği mesajını veriyor. Rusya’dan son gelen haberlerin bu mesajın yinelenmesi şeklinde olduğunu belirten diplomatik kaynaklar, Lozan’daki müzakerelerde Ankara’nın Rusya ile çatışmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya kararlı olduğunu dillendiriyor.

anf anf haber anf haberleri fırat haber ajansı nerinaazad imc türkiye esat suriye
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'' Musul'da başarı ABD desteğine bağlı ''
'' Musul'da başarı ABD desteğine bağlı ''
Rusya: Suriye'de  Ankara'yla  istihbarat paylaşıyoruz
Rusya: Suriye'de Ankara'yla istihbarat paylaşıyoruz