....

Baydemir: 'Kürtlerin kaderinin bir, Biz Kürtler birbirimize mecburuz'

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Kürtlerin kaderinin bir olduğunu bu yüzden de Kürtlerin birbirine mecbur olduğunu dile getirdi.

Baydemir: 'Kürtlerin kaderinin bir, Biz Kürtler birbirimize mecburuz'

AmedToday - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığında ki HDP heyeti geçtiğimiz 21 Eylül'de Güney Kürdistan'a ziyarette bulunmuştu.

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, kendisinin de yer aldığı HDP heyetinin Güney Kürdistan temaslarını değerlendirdi.

fırat haber ajansı ANF'de yer alan habere göre; Kürtler olarak birbirimize mecburuz diyen Osman Baydemir Kürtlerin kaderinin bir olduğunu, bu yüzden kurtuluşunda yok oluşunda birlikte geleceğini savundu.

Baydemir sözlerine şöyle devam etti:

Maxmur'da, Kobanê'de, Şengal'de nice Kürt birliği birleşip, destansı zaferlere imza attı. Siyasetlerde bu temelde birlik, beraberlik kurarlarsa inanıyorum ki Kürtlerin doğuşu daha büyük olacaktır. Bugün Kürt halkı üzerindeki saldırıları da, aslında Kürtlerden duydukları korku ile eşit düzeydedir. Ne kadar korkarlarsa şiddetin de dozunu o kadar arttırıyorlar"

HDP heyeti olarak temel amaçlarının Kürdistan'ın güneyi ile kuzeyi arasında kardeşlik hukukunun güçlendirilmesi olduğunu savunan Baydemir, ziyaretlerinin bir diğer amacının Kürtler arasında ittifak oluşturmak olduğunu altını çizdi. Baydemir, böylesi bir süreçte Kürdistani partiler arasındaki sorunların çözüme kavuşturulması için her ne kadar zaman ve sıkı bir çalışma gerekse de, buna dönük olarak yapılan görüşmelerin tesirini yakın zamanda görebileceklerini kaydetti.

Kürtler arası ittifak ortamının kurulabilmesi hakinde bunun yansımalarının tüm Kürdistan'da hissedileceğini ifade eden Baydemir, "Kürtlerin birbiri ile siyaseten sürtüşmesi Kürtlerin zararına, Ankara, Tahran, Bağdat ve Şam'ın ise yararınadır. Onlar Kürtleri sıkıştırarak boğmak, şimdiye kadar mücadele ile elde ettikleri tüm kazanımları ellerinden almak istiyorlar" diye konuştu.

Yüzyılı geride bırakan Sykes-Picot anlaşmasının ise artık miadını doldurduğunu ifade eden Baydemir, bu topraklarda yeni bir anlaşmanın yapılması gerektiğini vurguladı. İMC

anf anf haber anf haberleri fırat haber ajansı anf türkçe imc nerinaazad
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da patlama! 1 kişi hayatını kaybetti
İstanbul'da patlama! 1 kişi hayatını kaybetti
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi