....

Peşmerge Bakanlığı açıkladı: Türk askerleri operasyona katılacak mı

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Musul'u Kurtarma Operasyonu'na Türk askerleri de dahil, yabancı güçlerin katılmayacağını söyledi.

Peşmerge Bakanlığı açıkladı: Türk askerleri operasyona katılacak mı

Rûdaw'ın canlı yayınına katılan Cebbar Yaver, operasyona katılacak güçleri açıkladı. Yaver şunları söyledi:

“Irak Ordusu'ndan; 15'inci ve 16'ıncı tümenleri, anti-terör, federal polisi, Ninova polis güçleri, Şii Heşdi Şabi ve Heşdi Weteni (Aşiret topluluklar) milsileri katılacak. Peşmerge Güçleri'nden piyade tümenleri, 80'inci ve 70'inci Birlikleri, 1'inci ve 2'inci Destek Kuvvetler, Zerevani Komando Kuvvetleri (Özel Kuvvetler), Sivil Savunma güçleri katılacak.”

Bakanlık yetkilisi, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava desteğin yanı sıra gerektiğinde karada da lojistik destek vereceğini söyledi.

Türk Askeri katılmayacak!

Yabancı güçlere ilişkin Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri şunları söyledi:

“Peşmerge Güçleri, Iraklı ve uluslararası koalisyon komutanları arasında yapılan toplantılarda alınan karar çerçevesinde ve yapılan planlara göre, yabancı veya dışarıdan herhangi bir güç operasyona katılamayacak. Türk askerleri operasyona katılmayacak. Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi'nin resmi güçleri dışında başka güç yok. Planda olmayan bir güç operasyona katıldığında koalisyon güçleri tarafında hedef alınacak.”

Peşmerge Güçleri, Irak Hükümeti ve koalisyon güçleri arasında ortak operasyon odası kurulduğunu ifade eden Yaver, şöyle devam etti:

“Ayrıca savaş özel basın odası da kurulacak. 3 taraf basın odasında çıkan talimata göre ortak bir şekilde hareket edecek. Bunun dışında geniş bir medya ekibi oluşturulmuş durumda. Basın kuruluşları buradan gelen bilgileri esas alacaktır."

Peşmerge Güçleri'nin rolüne ilişkin, Cebbar Yaver, “operasyonda peşmergeye özellikle coğrafi olarak büyük ve önemli rol verilmiştir. Ancak güvenlik nedenlerde daha fazla ayrıntı paylaşamayız” dedi.

Cebbar Yaver anf anftürkçe diha rudaw nerinazad ırak musul işid operasyon
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Dersim’de polis noktasında patlama
Dersim’de polis noktasında patlama